Trening nr: 23; Objętość: 100 min., Tydzień.: 6

Cel: poprawa strzałów na bramkę po formach kombinacyjnych.

Przybory: 20 piłek, przenośna bramka, 8 pachołków.

Rozgrzewka (25 min.): piłka ręczna, trucht i rozciąganie.

Ćwiczenie 1 – piłka ręczna 8x8 na 3 bramki na połówce boiska bez bramkarzy. Bramki zdobywa się nogą lub stopą. Nie wolno z piłką biegać.

Ćwiczenie 2 – lekki trucht na szerokości boiska z ćwiczeniami rozciągającymi. Bramkarze rozgrzewają się indywidualnie.

Trening strzelecki (65 min.): strzały na bramkę po formach kombinacyjnych.

Ćwiczenie 1 – (rys. 76) Połowa boiska z 2 bramkami, 8 zawodników + 2 bramkarzy. Grupa 1 składa się z 8 zawodników (4 jest aktywnych).

Bramkarze rozpoczynają ćwiczenie dorzutem piłki do boku do zawodnika X (1), który podaje piłkę do wybiegającego napastnika (2) i biegnie na jego pozycję. Napastnik zabiera się z piłką w sprincie do boku (3) i dośrodkowuje do swojego partnera (4), który kończy akcję strzałem na bramkę (5). Zmiana pozycji. Po 3 min. wchodzi 2 4-os grupa. W 2 rundzie ćwiczymy akcję przeciwnym skrzydłem.

2 grupa (8 zawodników) gra w tym czasie na 2 połówce boiska 4x4 na 2 małe bramki (12 min.). Potem zmienia się z grupą 1.

Ćwiczenie 2 – (rys. 77) Strzały na bramkę po dośrodkowaniach wchodzącego obrońcy i wystawieniu piłki na strzał wchodzącemu a głębi pola.

Połowa boiska z 2 bramkami, 8 zawodników + 2 bramkarzy. Bramkarze rozpoczynają ćwiczenie dorzutem piłki do boku do zawodnika X (1), który prowadzi piłkę, gra z klepki (2) z wybiegającym napastnikiem i biegnie wzdłuż linii bocznej na pozycję, gdzie otrzymuje podanie (3). Następnie dośrodkowuje nad obrońcą do swojego partnera (4) ustawionego z tyłu pola bramkowego, który wykłada piłkę do tyłu do wbiegającego z głębi pola zawodnika (5) na strzał (6). Co min. zmiana ról. Po 12 min. wchodzi 2 8-os grupa, która dotychczas grała 5x3 na 2 połówce boiska na 2 kontakty na małym terenie.

Ćwiczenie 3 – (rys. 78) gra 4x4x4 z 2 stacjami. Połowa boiska z 2 bramkami. 3 drużyny po 6 zawodników + 2 bramkarzy. Gra 4x4x4 z 6 zawodnikami (po 2 z każdej drużyny w bocznych sektorach neutralnych – szer. 6m). Zawodników w bocznych sektorach (neutralnych) nie można atakować. Zmieniają się oni z zawodnikami z pola po każdej akcji. Drużyna „x” atakuje drużynę „o”. W tym czasie drużyna „czarne koła” odpoczywa. Potem drużyna „o” atakuje drużyna „czarnych kółek” a „x” odpoczywają itd. W strefach neutralnych można grać tylko bez przyjęcia.

Skuteczny strzał po akcji z pola neutralnego liczy się za 2 pkt. Każdy atak musi się skończyć po max 20 sek.

Zakończenie: (10 min.) zawody strzeleckie. 2 drużyny po 8 zawodników (rys. 79). Zawodnicy drużyny A strzelają z linii pola karnego po kolei. Każda bramka – 1 pkt. Potem strzelają zawodnicy drużyny B. W 2 rundzie strzały tylko słabszą nogą. Po każdym niecelnym strzale musi cała drużyna w ciągu 10 sek.  pobiec wokół bramki, inaczej zabiera im się 1 punkt. Na końcu trucht.