Seagate DiscWizard.doc

(2164 KB) Pobierz

Seagate DiscWizard™


 


 


Tworzenie obrazów

Aby możliwe było przywracanie utraconych danych lub systemu operacyjnego do wcześniejszego stanu, należy najpierw utworzyć kopię zapasową danych lub całego systemu operacyjnego.

Jeżeli przywracanie systemu ma dotyczyć tylko ważnych danych (na przykład bieżących projektów), należy wybrać plik/folder kopii zapasowej. Pozwoli to zredukować rozmiar archiwum i zaoszczędzić miejsce na dysku twardym lub nośniku wymiennym.

Z drugiej strony, tworzenie kopii zapasowej całego dysku twardego (tworzenie obrazu dysku) wymaga większej ilości wolnego miejsca, lecz umożliwia szybkie przywrócenie systemu w przypadku awarii. Ponadto, procedura tworzenia obrazu jest szybsza niż kopiowanie plików i pozwala znacząco przyśpieszyć proces tworzenia kopii zapasowej w przypadku dużych wolumenów z danymi. Różnice pomiędzy obrazami plikowymi a obrazami dysku/partycji).

Procedura tworzenia obrazu

Mój komputer

Tworzenie obrazów dowolnej konfiguracji dysków twardych i partycji komputera.

1.  W celu wykonania operacji należy uruchomić kreatora tworzenia obrazów klikając przycisk Utwórz obraz znajdujący się w oknie głównym programu.

2.  Następnie należy wybrać opcję Mój komputer.

3.  W kolejnym kroku należy wybrać dyski lub partycje, których zawartość zapisana zostanie w obrazie. Możliwe jest wybranie dowolnego zestawu dysków lub partycji.


 


Wybór lokalizacji

Należy wybrać lokalizację dla obrazu.


 


Im "dalej" od oryginalnej lokalizacji przechowywane jest archiwum, tym bardziej jest ono bezpieczne w przypadku uszkodzenia danych. Na przykład: zapisanie archiwum na innym dysku twardym ochroni dane przed uszkodzeniem. Dane zapisane na dysku sieciowym, serwerze FTP lub nośniku wymiennym, zostaną zachowane nawet gdy uszkodzeniu ulegną wszystkie lokalne dyski twarde użytkownika.


 


Wybór opcji tworzenia obrazu

Należy skonfigurować opcje tworzenia obrazu (bez zmian, dzielenie plików obrazu, współczynnik kompresji itp.). Dostępne są następujące opcje Użyj domyślnych opcji lub Ustaw opcje ręcznie. Po wybraniu drugiej opcji, ustawienia zostaną zastosowane tylko w stosunku do bieżącego zadania. Ponadto, możliwe jest edytowanie domyślnych opcji w bieżącym ekranie. ustawienia zostaną zapisane jako domyślne.


 


Definiowanie komentarza

Możliwe jest utworzenie komentarza dla archiwum. Komentarze mogą pomóc ustrzec się przed przywróceniem niewłaściwego archiwum. Jednakże, zawartość komentarza może być pusta. Standardowo do komentarza dołączane są informacje o rozmiarze pliku i dacie utworzenia obrazu.


 


Skrypt końcowy i wykonywanie operacji

W kolejnym oknie program wyświetli skrypt tworzenia obrazu. Za pomocą przycisku Wstecz można wybrać inne ustawienia dla utworzonego zadania. Po kliknięciu na przycisku Wykonaj rozpocznie się wykonywanie zadania.


Zadanie widoczne będzie w panelu Aktywne zadania. Postęp wykonywania zadania widoczny będzie w specjalnym oknie. Aby przerwać wykonywanie zadania należy kliknąć przycisk Anuluj.

Za pomocą przycisku Ukryj możliwe jest także zamknięcie okna przedstawiającego postęp tworzenia obrazu. Wciśnięcie tego przycisku nie spowoduje przerwania procesu tworzenia obrazu, a jedynie pozwoli na rozpoczęcie wykonywania kolejnej operacji w oknie głównym programu, która trafi do kolei i wykonana zostanie po zakończeniu bieżącej operacji.


 


Podczas zapisywania obrazu na kilku nośnikach wymiennych należy pamiętać o ich numerowaniu.


Po zakończeniu wykonywania zadania można wyświetlić raport. Aby wyświetlić raport należy kliknąć przycisk Pokaż raport.

Konfiguracja opcji tworzenia obrazów

Aby przeglądać lub edytować domyślne opcje tworzenia obrazów, należy wybrać z menu Narzędzia -> Opcje -> Domyślne opcje tworzenia archiwum.

Podczas tworzenia zadania można zdefiniować tymczasowe opcje, nie będą one zapisywane jako domyślne i zostaną zastosowane tylko w stosunku do bieżącego zadania.


 


Współczynnik kompresji Ustawienie domyślne – Standardowy.

Po wybraniu opcji Brak pliki będą kopiowane do archiwum bez wykorzystania kompresji, co wymaga dużej ilości wolnego miejsca na dysku. Z drugiej jednak strony, ustawienie maksymalnego współczynnika kompresji może znacznie wydłużyć proces tworzenia obrazu.

Optymalny współczynnik kompresji jest zależny od rodzaju plików zapisywanych w obrazie i należy go określić na podstawie testów. Na przykład, nawet maksymalny współczynnik kompresji nie zredukuje wyraźnie rozmiaru archiwum, jeżeli zawiera ono skompresowane pliki, takie jak .jpg, .pdf lub .mp3.

Najczęściej odpowiednim współczynnikiem jest Standardowy. Jeżeli obraz ma być zapisany na nośniku wymiennym najlepiej skorzystać z maksymalnej kompresji.


 


Priorytet tworzenia obrazu Ustawienie domyślne – Niski.

Dzielenie pliku obrazu

Program pozwala na utworzenie pojedynczego pliku obrazu oraz podzielenie go na kilka części o identycznym rozmiarze. Pojedyncze archiwum może również być dzielone w celu zapisu na nośniku wymiennym.

Ustawienie domyślne – Automatyczny. Z tym ustawieniem program Seagate DiscWizard będzie działał w następujący sposób.


Podczas tworzenia obrazu dysku twardego: Jeżeli na dysku twardym nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca, a jego system plików umożliwia obliczanie rozmiaru pliku, program utworzy pojedynczy plik archiwum.

Jeżeli na nośniku wymiennym jest wystarczająca ilość wolnego miejsca, lecz jego system plików nie umożliwia obliczania rozmiaru pliku, program Seagate DiscWizard automatycznie podzieli obraz na wiele plików.

Jeżeli nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca do zapisania obrazu, program wyświetli ostrzeżenie z prośbą o wybór działania. Można spróbować zwolnić część dodatkowej przestrzeni w celu kontynuacji lub kliknąć przycisk Wstecz i wybrać inny dysk.

Podczas tworzenia obrazu na dyskietce, płycie CD-R/RW, DVD-RW lub DVD+R/RW: Po zapełnieniu nośnika program Seagate DiscWizard będzie poprosi o umieszczenie w napędzie kolejnego.

Możliwe jest także zdefiniowanie stałego rozmiaru obrazu. W tym celu należy zaznaczyć opcję Rozmiar określony i wprowadzić żądany rozmiar lub wybrać go z listy. Archiwum zostanie podzielone na wiele plików o określonym rozmiarze. Tego typu opcja jest wygodna w przypadku tworzenia obrazu na dysku twardym z opcją nagrywania na płytach CD-R/RW, DVD-R/RW lub DVD+R/RW.

 

Tworzenie obrazów bezpośrednio na nośnikach CD-R/RW, DVD-RW, DVD+R/RW może zająć więcej czasu niż ich utworzenie na dysku twardym.

Zawartość nośnika

Ustawienie domyślne – wyłączone.

Podczas tworzenia obrazu na nośniku wymiennym, możliwe jest stworzenie nośnika startowego poprzez zapisanie startowej wersji programu Seagate DiscWizard na nośniku.

Na zakładce Ogólne należy wybrać składniki podstawowe, wymagane do uruchamiania i przywracania danych.

Seagate One-Click Restore jest dodatkowym składnikiem wchodzącym w skład ratunkowego nośnika startowego, umożliwiającym szybkie przywracanie danych z obrazu. Oznacza to że po uruchomieniu z nośnika startowego możliwe jest szybkie rozpoczęcie przywracania danych do oryginalnej lokalizacji. Wszelkiego rodzaju inne operacje lub opcje nie będą dostępne.

Z poziomu zakładki Zaawansowane można wybrać pełny, uproszczony lub oba rodzaje uruchamiania programu Seagate DiscWizard. Wersja uproszczona nie zawiera obsługi USB, kart PC i interfejsów SCSI. Zalecana w przypadku wystąpienia problemów podczas pracy z wersją pełną. Jeżeli na komputerze zainstalowany jest również inny produkt firmy Acronis, taki jak Acronis Disk Director Suite, na zakładce dostępna będzie również startowa wersja tego programu.

W przypadku wybrania opcji Nie umieszczaj dodatkowych składników jeżeli na nośniku jest niewystarczająca ilość wolnego miejsca, program dokona próby zapisu na nośnik, jedynie składnika Seagate DiscWizard.

             


Ustawienia dodatkowe

1.              Testuj archiwum po zakończeniu tworzenia obrazu

Ustawienie domyślne – wyłączone.

Istnieje możliwość przetestowania spójności danych zapisanych w obrazie. Weryfikacja zostanie przeprowadzona natychmiast po utworzeniu archiwum.

2.              Włóż pierwszy nośnik podczas tworzenia archiwum na nośniku wymiennym

Ustawienie domyślne – włączone.

Istnieje możliwość określenia czy wyświetlane ma być powiadomienie Włóż pierwszy nośnik podczas tworzenia obrazu na nośniku wymiennym. Przy użyciu ustawień domyślnych, tworzenie obrazu na nośniku wymiennym może być niemożliwe, jeżeli użytkownik jest nieobecny, ponieważ program oczekiwał będzie na wciśnięcie klawisza OK. Następnie, jeżeli dostępny jest nośnik wymienny (na przykład, w łożono płytę CD-R/W) można uruchomić zadanie.


Przywracanie danych z obrazu


Przywracanie z poziomu systemu Windows lub z płyty CD?

Program Seagate DiscWizard można uruchomić na kilka sposobów. Z uwagi na większą funkcjonalność programu zalecane jest przywracanie danych z poziomu systemu Windows. Jeżeli system ulegnie uszkodzeniu i nie można będzie go uruchomić, należy wówczas uruchomić komputer z ratunkowej płyty startowej CD.

Możliwe jest uruchomienie programu Seagate DiscWizard z płyty CD i zastąpienie jej nośnikiem zawierającym kopie zapasowe. Program Seagate DiscWizard ładowany jest w całości do pamięci RAM, można więc usunąć nośnik startowy z napędu i umieścić w nim nośnik zawierający kopie zapasowe.

Litery dysków w trybie samodzielnym programu Seagate DiscWizard mogą się różnić od notacji systemu Windows.

Jeżeli obraz zapisany został na nośniku startowym można skorzystać z funkcji Seagate One-Click Restore. Podczas tej operacji przywracana jest zawsze cała zawartość fizycznego dysku twardego. Dlatego też jeżeli na dysku znajduje się kilka partycji każda z nich musi znajdować się w obrazie. Partycja której będzie brakowało w obrazie zostanie utracona. Należy upewnić się że obraz zawiera wszystkie dane dysku twardego przed użyciem funkcji Seagate One-Click Restore.

Ustawienia sieciowe w trybie ratunkowym

Podczas uruchamiania programu z nośnika wymiennego, Seagate DiscWizard może nie wykryć sieci. Tego typu sytuacja może być wynikiem braku serwera DHCP w sieci lub jeżeli adres komputera nie zostanie automatycznie zidentyfikowany z pewnych względów.

W celu aktywacji połączenia, należy określić ustawienia sieciowe ręcznie w oknie, dostępnym z poziomu menu Narzędzia -> Opcje -> Karty sieciowe.


 


 

Przywracanie dysków/partycji lub plików z obrazów

W celu przywrócenia partycji z obrazu, program Seagate DiscWizard musi uzyskać bezpośredni dostęp do partycji. Oznacza to, że inne aplikacje nie mogą w tym czasie korzystać z tej partycji. Po otrzymaniu informacji o niemożności zablokowania partycji, należy zamknąć wykorzystujące ją aplikacje. Jeżeli określenie aplikacji, które wykorzystują żądaną partycję jest niemożliwe, należy zamknąć wszystkie uruchomione programy.

Uruchamianie kreatora przywracania danych

1.              W celu przywrócenia obrazu należy uruchomić Kreatora przywracania danych
wybierając odpowiednią opcję w oknie głównym programu.

2.              Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór archiwum

1. Następnie należy wybrać obraz do przywrócenia.


 


Jeżeli archiwum zapisane zostało na nośnikach wymiennych, np: płytach CD, należy włożyć najpierw ostatni nośnik CD a następnie wkładać dyski w odwrotnej kolejności gdy wyświetlana będzie odpowiednia prośba przez kreator przywracania danych.

Podczas przywracania danych bezpośrednio z serwera FTP niezbędne jest aby plik obrazu nie był większy niż 2 GB. Jeżeli jeden z plików jest większy, należy skopiować całe archiwum na lokalny lub sieciowy dysk twardy.

Jeżeli do archiwum dodany został komentarz, zostanie on wyświetlony w prawej części drzewa napędów.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór typu przywracania

1. W kolejnym kroku należy wybrać rodzaj danych które zostaną przywrócone:


Przywracanie plików i folderów

Po wybraniu tej opcji możliwe będzie późniejsze określenie lokalizacji przywracania wybranych folderów/plików (oryginalnej lub nowej lokalizacji), oraz wybranie plików/folderów do przywrócenia. Kroki te są identyczne dla przywracania plików. Jednakże, należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru: jeżeli przywracane są pliki różne niż dysk/partycja, należy usunąć zaznaczenie ze zbędnych folderów. W przeciwnym przypadku przywrócona zostanie duża ilość nadmiarowych plików. W kolejnym kroku wyświetlony zostanie skrypt przywracania.

Przywracanie dysków i partycji

Po wybraniu standardowej metody przywracania dysków/partycji, należy skonfigurować wszystkie ustawienia opisane poniżej.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór dysku/partycji do przywrócenia

1. Plik archiwum może zawierać obrazy wielu partycji lub dysków. Należy wybrać dysk/partycję do przywrócenia.


 


Przywracanie plików i folderów

Po wybraniu tej opcji możliwe będzie późniejsze określenie lokalizacji przywracania wybranych folderów/plików (oryginalnej lub nowej lokalizacji), oraz wybranie plików/folderów do przywrócenia. Kroki te są identyczne dla przywracania plików. Jednakże, należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru: jeżeli przywracane są pliki różne niż dysk/partycja, należy usunąć zaznaczenie ze zbędnych folderów. W przeciwnym przypadku przywrócona zostanie duża ilość nadmiarowych plików. W kolejnym kroku wyświetlony zostanie skrypt przywracania.

Przywracanie dysków i partycji

Po wybraniu standardowej metody przywracania dysków/partycji, należy skonfigurować wszystkie ustawienia opisane poniżej.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór dysku/partycji do przywrócenia

1. Plik archiwum może zawierać obrazy wielu partycji lub dysków. Należy wybrać dysk/partycję do przywrócenia


 


Obraz dysku zawiera kopię sektora zerowego dysku wraz z sektorem MBR (Master Boot Record). Wyświetlany on jest w tym oknie w oddzielnej linii. Możliwe jest określenie kiedy sektor zerowy i MBR mają być przywracane. Należy przywrócić sektor MBR jeżeli jest to niezbędne do uruchomienia systemu operacyjnego.

2. Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

Wybór docelowego dysku/partycji

1.              Należy wybrać lokalizację przywracania dla dysku/partycji. Najczęściej obraz przywracany
jest do partycji, z której został utworzony. Możliwe jest jednak wskazanie dowolnej partycji
posiadającej odpowiedni rozmiar.

 

Wszystkie dane zapisane na przywracanej partycji zostaną zastąpione danymi obrazu dysku/partycji.

2.  Następnie należy kliknąć przycisk Dalej.

3.  Podczas przywracania całej zawartości dysku, program dokona analizy struktury dysku w celu sprawdzenia czy nie ma na nim danych.


 


 


Jeżeli na dysku docelowym znajdują się partycje, wyświetlone zostanie okno Docelowy dysk twardy zawiera dane.

Należy wybrać jedną z następujących opcji:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin