Ile renty z odwróconej hipoteki.doc

(30 KB) Pobierz
Ile renty z odwróconej hipoteki

http://gb.pl/ubezpieczenia/lista/ile-renty-z-odwroconej-hipoteki.html

 

Ile renty z odwróconej hipoteki

Od trzech lat Polacy będący na emeryturze, którzy mają nieruchomość, mogą otrzymywać dożywotnie renty hipoteczne. Fundusz Hipoteczny Dom sp. z o.o. to pierwsza na polskim rynku firma oferująca produkt związany z tzw. odwróconą hipoteką.

 

Dożywotnią rentę hipoteczną mogą uzyskać mieszkańcy kilku miast Polski, w tym Warszawy. - Do tej pory zgłosiło się do nas blisko półtora tysiąca klientów zainteresowanych dożywotnią rentą z odwróconej hipoteki. Od czerwca 2009 roku Fundusz Hipoteczny „Dom” sp. z o.o. wypłaca pierwsze świadczenia. Większość rentobiorców to właściciele mieszkań położonych w centrum miast - mówi Robert Majkowski, prezes Zarządu Fundusz Hipoteczny Dom sp. z o.o.

Wszystkie koszty związane z transakcją, w tym podatki, opłacenie rzeczoznawcy majątkowego, kompletowanie dokumentów ponoszone są przez fundusz. Konstrukcja umowy oferowanej przez fundusz dożywotniej renty hipotecznej została oparta na przepisach kodeksu cywilnego, w szczególności art. 908-916. Umowa (poza świadczeniem w formie dożywotniej renty) daje beneficjentowi prawo do nieodpłatnego zamieszkiwania w mieszkaniu lub domu będącym przedmiotem umowy, przy jednoczesnym przeniesieniu opłat czynszowych na fundusz.
 
- Interes seniora-beneficjenta zabezpieczają kodeks cywilny i kodeks postępowania cywilnego. W razie niewłaściwego realizowania przez fundusz zobowiązań wynikających z umowy, np. gdyby fundusz opóźniał się z wypłatą renty, beneficjent może taką umowę unieważnić - informuje  Robert Majkowski.

Wysokość dożywotniej renty hipotecznej oferowanej przez fundusz jest wyliczana na podstawie przygotowanego przez fundusz modelu statystycznego opierającego się na danych GUS (w zakresie oczekiwanej długości życia dla określonych parametrów, takich jakich wiek, płeć czy miejsce zamieszkania kredytobiorcy). Model uwzględnia również wartość nieruchomości.

- Zakładamy, że według naszego modelu poziom wypłaty sumy świadczenia przez całe życie klienta wynosi między 30 a 40 proc. bieżącej wartości nieruchomości. Fundusz przyjmuje na siebie zobowiązanie do wypłaty świadczenia dla seniora w ustalonym terminie i określonej, waloryzowanej wysokości – dodaje prezes Majkowski. - Dla wygody i bezpieczeństwa naszych klientów wszystkie mieszkania i domy, w których zamieszkują nasi kredytobiorcy są ubezpieczane przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo HESTIA SA. Zakres zabezpieczenia obejmuje wszelkie szkody powstałe wskutek klęsk naturalnych. Zalicza się do nich m.in.: powodzie, pożary, ulewne deszcze, gradobicie, obfite opady śniegu, tornado, trzęsienie ziemi lub uderzenie pioruna.

Mieszkania są także ubezpieczone na wypadek szkód spowodowanych wadliwymi instalacjami elektrycznymi, uszkodzeniem sieci wodociągowej lub elektronicznej, a także wielu innych nieszczęśliwych przypadków losowych. Klienci funduszu mogą dodatkowo, za składkę potrącaną z wypłacanej renty, ubezpieczyć swoje mienie ruchome, znajdujące się w mieszkaniu lub domu i pomieszczeniach gospodarczych (np. piwnicy). Dodatkowe ubezpieczenie obejmuje także ubezpieczenie NNW i leczenia za granicą.

 

Autor: Małgorzata Dygas

Zgłoś jeśli naruszono regulamin