Integracja a korelacja.docx

(21 KB) Pobierz

J. Galant uważa, że integracja między przedmiotowa to łączenie treści różnych przedmiotów czynności z nimi związanych w celu przyswojenia, odkrywania, przeżywania i działania oraz w celu powiązania tych elementów w harmonijną całość.

Galant ujmuje integrację jako:

1.                   Integracja to treściowa spójność zwana KORELACJĄ.

2.                   Wiązanie treści wielu przedmiotów nazwane inaczej INTEGRACJĄ ROZSZERZONĄ.

3.                   Czynności typowe dla jednego przedmiotu wprowadza się na innych przedmiotach - INTEGRACJA CZYNNOŚCIOWA.

4.                   Stworzenie atmosfery emocjonalnej i działaniowej - INTEGRACJA OSOBOWOŚCIOWA.

5.                   Integracja wychowania i nauczania.

6.                   Proces dydaktyczno-wychowawczy stanowi coś pośredniego pomiędzy nauczaniem całościowym, a         przedmiotowym.

7.                   Wzbogacenie lekcji i jej uzupełnienie poprzez korelację treści z zakresu innego przedmiotu.

    Nauczyciel może wprowadzić wybraną przez siebie formę integracji biorąc pod uwagę następujące kryteria:

·                      rodzaj zadań realizowanych na lekcjach

·                      stopień aktywności uczniów w procesie dydaktyczno-wychowawczym

·                      występowanie na zajęciach elementów wielostronnego kształcenia

 Integracja to zespalanie, scalenie, tworzenie całości z części, pokazywanie związków między wszystkimi kierunkami, czy zakresami edukacyjnymi oraz ukazywanie nauki jako całości.
Korelacja – jednoczesne omawianie wspólnych zagadnień na lekcjach różnych przedmiotów.
 

Płaszczyzny integracji:
1) dziecko i to co się w nim dokonuje jest podstawową płaszczyzną integracji, dlatego nauczanie musi być scalone, nie może być oderwane od dzieci. Dziecko musi poznawać świat w jego dynamice, musi działać aktywnie. Tylko działanie i sytuacje mające lub mogące mieć dla dzieci sens mogą sprzyjać rozwojowi.
2) Nauczyciel – integracja odbywa się poprzez osobę nauczyciela. Jest on organizatorem i koordynatorem życia dziecka. On wprowadza dziecko w świat, jest dla niego autorytetem. Dlatego ważny jest styl bycia i komunikacja z klasą. W nauczaniu początkowym należy połączyć model współpracujący z modelem autorytatywnym. Nauczyciel bezwarunkowo musi akceptować osobę ucznia, natomiast tylko warunkowo akceptować zachowanie. Nauczyciel powinien tak stwarzać sytuację, aby dziecko mogło wykazać własną aktywność. Kontakt między nauczycielem i dzieckiem musi być bezpieczny. Dobry nauczyciel musi uruchomić w dziecku wiarę we własne możliwości.
3) wspólne poczynanie dziecka i nauczyciela:
a) nauczyciel włącza się w linię działania dziecka
b) dziecko włącza się w linię działania nauczyciela
c) oboje konstruują linię działania
Linie działań powinny się krzyżować.
Strefa najbliższego rozwoju – odpowiada różnicy, jaka istnieje między rzeczywistym rozwojem dziecka, który przebiega dzięki samodzielnemu rozwiązaniu problemów, a wyższym poziomem potencjonalnego rozwoju, przebiegającego dzięki rozwiązywaniu problemów pod kierunkiem ludzi dorosłych lub bardziej kompetentnym rówieśnikiem.
4) integracja ofert edukacyjnych, łączenie treści szkolnych z edukacją pozaszkolną, integracja z odwołaniem do sytuacji życiowych
5) integracja zespołu klasowego – prowadzenie zabaw integrujących, wyznaczanie wspólnych działań, częste prace grupowe, mieszanie zespołów, integrowanie rodziców
6) integracja życia społecznego dziecka – szkoły, domu rodzinnego, grupy rówieśniczej
7) integracja wszystkich przedmiotów kształcenia

 

 

 

INTEGRACJA A KORELACJA

Integracja – scalanie w jednolitą, spójną całość tworzenie z części całości , to łączenie wszystkich elementów strukturalnych procesu nauczania: treści, celów, metod, środków dydaktycznych i form organizacyjnych.

Scalanie w edukacji to proces polegający na tworzeniu pożądanych struktur obejmujący chantycypowane ( z góry założone) i w rzeczywistości uzyskane elementy strukturalne.

(Jan Grzesiak – Edukacja i dialog  - Problemy integracji kultury i edukacji szkolnej.

Nauczanie zintegrowane – holistyczne spojrzenie na świat, treści z różnych ścieżek edukacyjnych przenikają się.

Integracja jest zorientowana na dziecko jako podmiot i indywidualność  w określonej klasie (układ pozio)oraz między przedmiotami nauczania w kolejnych klasach.

 

 

Integracja wg . Więckowskiego

Pedagogika wczesnoszkolna to sposób nauczania mający na celu pokazywanie związków między wszystkimi kierunkami czy zakresami edukacji i ukazywanie nauki jako całości. Twierdzi , że w aspekcie organizacyjnym integracja polega na przemiennym organizowaniu różnych form aktywności dzieci. Edukacja ma stać się ośrodkiem wielostronnej aktywności dziecka.

Wg . J. Tokarskiego

Integracja to„proces tworzenia się w całość, scalanie się, scalanie czegoś”

Założenia teoretyczne integralnej edukacji  wczesnoszkolnej wypracowała J. Walczyna, pionier integracji , której zdaniem jej istota polega na zintegrowaniu 5 kierunków kształcenia:

poznania narzędzi społecznego porozumiewania się przez słowo, liczbę , kształcenie przyrodniczo-technicznego, kształcenia społeczne, artystycznego i technicznego, w którego ramach pod wpływem celowo zorganizowanej działalności dydaktyczno – wychowawczej osobowości ucznia może się wszechstronnie rozwijać, zgodnie z jej właściwościami.

 

Integracja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci w kl. I-III czyli w wieku 7-10 lat i ich sposobowi postrzegania świata jako całości.

W praktyce polega to na tym, że zajęcia budowane są wokół tematu kluczowego realizowane w ciągu kilku dni. Edukacja nastawiona jest na twórcze myślenie realizowane poprzez metody aktywne np. burza mózgów.

Integracja wiąże się z nauczaniem interdyscyplinarnym – czyli ustalone są bloki tematyczne(przedmiotowe).

 

 

Integracja w edukacji wczesnoszkolnej Jolanta Jargiło

W nauczaniu zintegrowanym w centrum uwagi jest uczeń, a więc :

- jego potrzeby i zainteresowania np., jak chce się uczyć

- jego opory i bariery np. czego nie chce się uczyć

- jego dyskomfort psychiczny i fizyczny np. stres, zmęczenie.

 

Praca dydaktyczno – wychowawcza powinna integrować zespół klasowy oraz środowisko życia dziecka: szkołę, dom rodzinny i grupę rówieśniczą.

Stwarza to warunki do ujawniania i stymulowania potencjału rozwojowego i to w różnych obszarach aktywności.

Integracja pobudza dziecko do podejmowania takich działań, które wymagają pokonania pewnych trudności ważnych dla jego drogi rozwojowej.

Do każdego tematu dziennego nauczyciel dobiera wszechstronne cele nauczania i wychowania, opierające się na aktualnym programie nauczania.

Obowiązuje zasada ciągłości czasowej (nie przewiduje się przerw międzylekcyjnych, lecz nauczyciel kieruje się koniecznością ukończenia pewnego etapu pracy, wskazaniami higieny pracy umysłowej oraz zmęczeniem i potrzebami dzieci.

Wdrażaniem do samooceny i samokontroli.

Stosowanie jawnej oceny opisowej, ukazującej wkład pracy i wysiłek dziecka, efekty dydaktyczne, a także jego rozwój fizyczny, emocjonalno – społ.

Twórców pedagogiki wczesnoszkolnej (Więckowski) wypływa z podstawowego faktu,

jakim  jest spotkanie dwóch osób: dziecka i nauczyciela.

Integracja w okresie wczesnoszkolnym to inspiracja i pomoc nauczyciela w budzeniu duszy dziecka dożycia bogatego wewnętrznie, do przezywania, działania i  komunikowania się

w różnych  wspólnotach ludzkich.

KORELACJA

(Jan Grzesiak – Edukacja i dialog  - Problemy integracji kultury i edukacji szkolnej.

Z pojęciem integracji powiązane jest pojęcie korelacja, powiązane w sensie współzależności określającej kolejność występowania branych pod uwagę do danego celu elementów składowych. Z tego względu słusznie zwraca się uwagę na powiązania wedle relacji

poprzedzania występujące z jednej strony pomiędzy treściami w obrębie jednego i tego samego przedmiotu (tzw. Korelacja wewnętrzna – inaczej wewnątrz -przedmiotowa) a z drugiej strony podkreśla się znaczenie powiązania również według relacji poprzedzania pomiędzy treściami różnych przedmiotów.

Wg. Okonia korelacja w nauczaniu jest to łączenie ze sobą treści należących do różnych przedmiotów nauczania. Tradycyjne rozumienie k. w .n. sprowadza się do synchronizacji w nauczaniu zbliżonych do siebie treści różnych przedmiotów, a więc np. wyprzedzanie lub zbieżność pewnych tematów z historii z odpowiednimi tematami z literatury czy tematów z matematyki z tematami z geografii.

Współczesne rozumienie korelacji polega na merytorycznym  wiązaniu ze sobą treści z różnych przedmiotów nauczania i tworzeniu układów integrujących w sobie treści tych przedmiotów.

 

 

 

 

 

 

Kształcenie zintegrowane :

Integracja jest sposobem nauczania mającym na celu pokazanie związków między wszystkimi przedmiotami oraz ukazywanie ich jako całości . Profesor M. Cackowska przedstawiła koncepcje integracji w nauczaniu początkowym jako całkowita w klasach  0 – I gdzie powinno się zmierzać do całkowitego zacierania granic między przedmiotami gdzie w umysłach dzieci kształtuje się scalony obraz świata oraz częściową w klasach II-III pomagająca na scalaniu treści pokrewnych dwóch lub trzech przedmiotów sokół wspólnego tematu – nauczanie skorelowane. Dzieci w młodszym wieku szkolnym postrzegają świat całościowo . Toteż integralna edukacja wczesnoszkolna powinna ułatwić im poznawanie przedmiotów i zjawisk w całości możliwie wszechstronnie . Powinna ułatwiać poznawanie rzeczywistości tak ze mogą odkrywać związki między poznawanym przedmiotem a jego otoczeniem .w procesie kształcenia integralnego powinno się uwzględniać następujące płaszczyzny integracji :

Integracja treściowa – scalanie treści poznawczych wszystkich przedmiotów wokół wspólnych tematów  Integracja metodyczna – integrowanie w procesie kształcenia różnych strategii nauczania  Integracja czynnościowa- opiera proces edukacyjny na różnorodnych formach aktywności dzieci Integracja psychiczna –umożliwia jednoczesne oddziaływanie na różne sfery osobowości

W edukacji wczesnoszkolnej elementem integrującym, scalającym różne rodzaje aktywności dzieci, jest język pojmowany w aspekcie semiotycznym, jako system znaków. Znaczy to, że dzieci w ramach różnych rodzajów aktywności poznają różne języki jako systemy znaków. Umożliwiają im one poznanie rodzaju rzeczywistości. Efekty tego poznania wyrażają za pomocą określonych języków: języka mówionego, języka symboli matematycznych, technik plastycznych, języka motoryki, itp.
 

Zalety nauczania integralnego
- ciekawość zajęć- różnorodność wykonywanych zadań przez uczniów- uczniowie mogą sugerować nauczycielowi czym chciałyby się zająć- uczniowie mają więcej czasu na ulubione zajęcia- możliwość pracy z różnymi kolegami z klasy- praca dzieci na zajęciach bez obaw o to, że nie zdążą na czas wykonać zadania- dziecko ma prawo do błędu podczas wykonywania zadania- dzieci mogą pracować bezstresowo- nauczyciel z dziećmi ustala, kiedy będzie odpoczynek- dzieci uczęszczają na zajęcia bez napięć, lęków i obaw- nauczyciele mają większą możliwość przejawiania własnych inicjatyw- nauczyciele nie są krępowani żadnymi ograniczeniami czasowymi- nauczyciele mają większą dowolność podczas planowania, doboru metod i form pracy

Wady nauczania integralnego
- ograniczenie kontaktów z pozostałymi rówieśnikami z innych klas- zjawisko izolacji, brak więzi pomiędzy dziećmi z najmłodszych klas- podczas niektórych form pracy może istnieć w klasie zbyt duży hałas, bałagan, zamieszanie - trudności w utrzymaniu dyscypliny
- brak metodycznego przygotowania nauczycieli do tej strategii edukacyjnej- mało jest literatury dotyczącej nauczania integralnego i praktycznych rozwiązań
- brak podręczników korespondujących z założeniami nauczania integralnego oraz odpowiednich pomocy (np. przykładowych projektów zintegrowanych kart pracy)

Literatura
1. Cackowska M. - "Koncepcja integracji w nauczaniu początkowym". Życie Szkoły 4/1994.
2. Cackowska M. - "Podstawa programowa dla klas I - IV".
3. Duniewska T. - "W trosce o precyzję słowa o nauczaniu łącznym, korelacji i integracji". Życie Szkoły 6/1997.
4. Hanisz J. - "Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna". Klasy I - III".
5. Jakowicka M. - "Teoretyczne i praktyczne aspekty integracji w klasach początkowych". Życie Szkoły 10/1995.
6. Kujawiński J. - "Zasada systematyczności w integralnej edukacji wczesnoszkolnej". Życie Szkoły 10/1996.
 

 

 

 

PIERWSZY  ETAP  EDUKACYJNY  KLASY  1-3

             Kształcenie  na  tym  etapie  jest  łagodnym  przejściem  od  wychowania  przedszkolnego  do  edukacji  prowadzonej  w  systemie  szkolnym. Ma  ono  charakter  zintegrowany.

              Całość  jako  integracja  międzyprzedmiotowa  w  klasach  1-3  może  występować  w  różnych  postaciach. Przyjmuje  się  zwykle  tylko  trzy  następujące  kryteria  rozróżniania  form  tej  integracji :

-rodzaje  zadań  realizowanych  na  lekcjach ,

-stopień  aktywności  uczniów ,

-występowanie  na  lekcjach  czterech  elementów  wielostronnego  kształcenia.

             W  związku  z  tym  przyjmuje  się  też  trzy  podstawowe  formy  integracji  międzyprzedmiotowej : treściową , czynnościową  i  rozszerzoną.

Całość , czyli  integracja  treściowa, tj. korelacja , polega  na  zbieżnym  w  czasie 

i  miejscu  opracowaniu  zbliżonej  tematyki  różnych  przedmiotów  oraz  na  wykorzystaniu  na  lekcjach  wiadomości  poznanych  uprzednio  na  lekcjach innych  przedmiotów. W  procesie  dydaktycznym  dzięki  korelacji  wzmacnia  się  strona  poznawcza  , niekiedy  też  strona  emocjonalna .

               Integracja  czynnościowa  polega  na  tym , że  czynności  typowe  dla  jednego  przedmiotu  wprowadza  się  na  lekcjach  innych  przedmiotów , np. na  lekcjach  języka  polskiego  śpiewa  się  piosenki  wyuczone  na  lekcjach  muzyki. Aktywność  uczniów  jest  dużo  większa  , na  lekcjach  stwarzane  są  sytuacje  zadaniowe  budzące  samodzielne  pomysły  uczniów . Jest  na  lekcjach  więcej  przeżyć  i  działań  dzieci.

              Integracja  rozszerzona  polega  na  wiązaniu  na  lekcjach  treści  różnych  przedmiotów  oraz  na  tym , że  działania  dzieci  i  nauczyciela  poza  lekcjami  są  potem  wykorzystywane  w  różny  sposób  na  lekcjach  różnych  przedmiotów .W  działaniach  tych  jest  rozwiązywany  jakiś  problem  wysunięty  przez  uczniów  lub  przez  nauczyciela , a  wymagający  aktywności  uczniów  i  nauczyciela. Aktywność  uczniów  w  tej  formie  jest  największa , wszyscy  uczniowie  w  klasie  są  włączeni  do  realizacji  wspólnego  zadania .Budzone  są  przy  tym  ich  przeżycia , szczególnie  uczucia  radości  i  ciekawości.

              Uwzględniając  predyspozycje  i  potrzeby  dzieci  okresu  wczesnoszkolnego , główny  nacisk  powinien  być  położony  na  podtrzymanie  naturalnego  zainteresowania  i  zaangażowania  w  własną  pracę  twórczą  oraz  zagadnienia  plastyczne  wyzwolenie  pozytywnych  motywacji  i  elementarnej  wrażliwości  estetycznej.

Najważniejszą  formą  w  wychowaniu  plastycznym  klas  niższych  jest  wyrażanie  własnych  emocji , przeżyć  i  spostrzeżeń  za  pomocą  własnej  ekspresji  twórczej. Szczególnie  tematy  związane  z  własnym  światem  przeżyć  pozwalają  dzieciom  wybierać  i  przedstawiać  takie  przedmioty  i  postacie , z  którymi  czują  się  emocjonalnie  związane  i  które  potrafią  uplastycznić.  Taka  swoboda  tematyczna  trafia  do  wyobraźni  dzieci  najszybciej  i  najtrafniej , pobudza  ich  zainteresowania  i  chęć  własnej  wypowiedzi  plastycznej.

Dydaktycznym  walorem  stosowania  form  plastycznej  aktywności  jest  możliwość  rozwiązywania  różnych  problemów  plastycznych  oraz  utrwalanie  zdobywanych  umiejętności  w  sposób  pobudzający  wyobraźnię  dzieci , wielowarstwowy , wyzwalający  autentyczne  zainteresowanie.

            W  nauczaniu  zintegrowanym   można  szeroko  wykorzystać  aktywność  twórczą  dzieci . Ich  chęć  działania  pozwala  na  częste  wykorzystywanie  elementów  plastyki  w  różnych  momentach  edukacji  zintegrowanej.  Najczęściej  jest  to  ściśle  związane  z  korelacją  z  języka  polskiego.  dzieci  przedstawiają  za  pomocą  kredki , farby  czy  plasteliny  różne  postacie , wydarzenia  z  literatury  omawianej  na  języku  polskim.  Bardzo  chętnie  dorysowują  swoje  jakże  ciekawe  zakończenia  utworów  literackich.  Omawiany  wiersz  staje  się  wyzwaniem  plastycznym , daje  wyraz  odczuciom  młodego  czytelnika. Tematy  związane 

z  lekturami  omawianymi  w  danej  klasie  są  ćwiczeniem  z  zakresu  myślenia  plastycznego , wyobraźni.

                Wypowiadanie  się  ucznia  za  pomocą  środków  plastycznych  na  określone  tematy  motywowane  jest  zarówno  wiedzą  o  kształtach , barwach 

i  innych  prostych  elementach  formy , znajomością  i  umiejętnością  operowania  środkami  wyrazowymi  i  technicznymi , jak  i  zaangażowaniem  emocjonalnym  oraz  przeżyciem  osobistym. Uczeń  z  jednej  strony  przez  działalność  plastyczną  uczy  się  obserwować  rzeczywistość , ale  też  jednocześnie  korzystając 

z  zebranego  uprzednio  materiału  obserwacyjnego  wypowiada  się  indywidualnie  poprzez  pryzmat  własnych  przeżyć , dając  w  formie  plastycznej  wyraz  swym  odczuciom , dążeniom  i  marzeniom.  Warunkiem  autentyczności  wypowiedzi   jest  utożsamianie  się  z  tematem , zaangażowanie  i  emocjonalne  twórcze  pobudzenie. Tylko  temat  bliski , zrozumiały    może  być  dla  ucznia  atrakcyjny , dzięki  czemu  akceptowany  i  zachęcający  do  podejmowania  śmiałych 

i  oryginalnych  rozwiązań  plastycznych

Kształcenie  i  wychowanie  plastyczne  ma  dostarczyć  dzieciom  relaksu , radości  płynącej  z  samego  tworzenia , poczucia  własnej  wartości  i  poznania  własnych  możliwości  kreacyjnych.                         

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin