Ekologia-11-20.doc

(354 KB) Pobierz

11. Wody infiltracyjne / (imigracyjne heh?)

Wody infiltracyjne - wody podziemne pochodzące bezpośrednio z opadów lub powierzchniowych zbiorników wodnych (rzeki, jeziora i bagna). Ich pochodzenie związane jest zwykle z infiltracją, to znaczy przesiąkaniu.

Infiltracja bardzo szybko zachodzi w piaskach i żwirach, zdecydowanie wolniej w mułach i piaszczystych glinach, zaś iły stanowią dla wody horyzont praktycznie nieprzepuszczalny. Poza przepuszczalnością i układem warstw skalnych w podłożu na infiltrację wpływają między innymi warunki klimatyczne, gęstość sieci cieków powierzchniowych, ukształtowanie terenu, pokrywa roślinna, działalność człowieka.

12. sposoby oczyszania wód (4 kategorie) 

a)      Sposoby mechaniczne:

·         proces cedzenia: duże ciała pływające wskutek swej wielkości są zatrzymywane na kratach lub na sitach, na tej samej zasadzie pracują również filtry piaskowe.

·         proces wznoszenia (flotacji): wskutek mniejszej gęstości niż woda substancje wypływają na powierzchnię wody, np. w odtłuszczaczach, w komorach wstępnego napowietrzania,

·         proces sedymentacji: wskutek większej gęstości niż ścieki ciała stałe opadają na dno osadników.
 

b)      Sposoby chemiczne:

·         Dodawanie chemikaliów wytwarzających kłaczki przyśpiesza sedymentację zawiesin lub niszczy bakterie (chlor).
 

c)      Sposoby biologiczne:

·         Do oczyszczania ścieków wykorzystuje się aktywność przyrody ożywionej:

·         w środowisku naturalnym gleby lub w stawach i jeziorach,

·         w środowisku sztucznie wytworzonym w złożach biologicznych, w komorach osadu czynnego lub w komorach fermentacji ścieków .

d)      Sposoby z podwyższonym usuwaniem biogenów – redukcja azotu i fosforu

 

14. proces samoczyszenia wód

Njapierw następuje zanieczyszcznie woda z odbiornika, po zmieszaniu i sedymentacji zawiesin, osadzają się na dnie zbiornika w postaci osadów. Sedymentacja zależy od przepływu rzeki  i występuje głównie w miejscach o wolnym przepływie.

Potem następuje absorpcja cząsteczek związków chemicznych na drobnych zawiesinach i ponowna sedymentacja

Biologiczne usuwanie zanieczyszczeń – biosorbcja zanieczyszczeń na powierzchni żywej komórki potem zachodzi mineralizacja

19. Sposoby oczyszczania ścieków (4 stopnie)


ekologia 040.jpg

Zgłoś jeśli naruszono regulamin