Konspekt zajęcia
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera K, k wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Królewski spacer oraz wyrazów: Kamila, kot
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery K, k
- określenie głoski k jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery K i k oraz identyfikuje go z głoską k
- intuicyjne rozpoznaje głoskę k jako spółgłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- orientuje się w schemacie swojego ciała
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
Formy: z całym zespołem, indywidualnie, w parach
Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji
Metody:
- metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., woreczki z grochem, tacki z kaszą, karty z wzorem litery K, k, karty ćwiczeń, obrazek z literą K, k, litery K i k drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, niebieska plastelina, mazaki w kolorze niebieskim, obrazki (krowa, arbuz, mak, igła, las, ananas)
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e
1. Powitanie
Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…
Dzień dobry, dzień dobry
Wszyscy się witamy
Dobry humor mamy
Jest bardzo wesoło
Zróbmy wszyscy koło
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Dzieci dobierają się w pary i wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:
- stańcie naprzeciw siebie
- przywitajcie się podając sobie prawe dłonie
- przywitajcie się prawymi: stopami, kolanami,
- przywitajcie się lewymi: uszami, łokciami, biodrami
- niech każdy z was powie, kogo ma przed sobą, kogo za sobą, kto stoi za kolegą z pary.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć
- rozwiązanie zagadki: Jakim to pojazdem ciągniętym przez konie podróżował król w złotej koronie? (kareta)
- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?
4. Słuchanie piosenki pt. Królewski spacer
5. Ćwiczenia funkcji językowych
ü Omówienie piosenki:
- kto jedzie karetą?
- dokąd jechała królewska rodzina?
- co król ma na głowie?
ü Uzupełnianie brakującej sylaby w słowach: kare…, Karo…, kopy…,
ü Kto ukrył się w słowie królowa? (król)
ü Jaką głoskę słyszycie na początku słów: Katarzyna, kareta, konie? (k)
ü Czy głoska k jest samogłoską czy spółgłoską?
ü Podawanie przykładów wyrazów z głoska k
ü Tworzenie słów z głosek podawanych przez nauczyciela: k-o-ń, k-r-ó-l, k-a-r-e-t-a
ü Odpowiedź na pytanie: kim był Kacperek? (kotem)
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu kot.
- dzielenie na głoski wyrazu kot
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu kot z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie kot
- budowanie modelu wyrazu kot
- pokaz drukowanej małej litery k
- umieszczenie pod modelem wyrazu kot małej drukowanej litery k oraz poznanych liter
ü Nauczyciel wypowiada słowa: spacerek, wraca, kopyta, jedzie, zakończyli, jeśli w danym sowie występuje głoska k dzieci wstają
ü Udzielanie odpowiedzi na pytania:
- jak miała na imię królowa? (Katarzyna)
- jak miała na imię królewna? (Karolina)
ü Tworzenie wyrazu Kamila z pierwszych głosek nazw przedmiotów i postaci przedstawionych na obrazkach
Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu Kamila.
ü Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Kamila.
- dzielenie na głoski wyrazu Kamila
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Kamila z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Kamila
- budowanie modelu wyrazu Kamila
- przypomnienie pisowni imion
- pokaz drukowanej wielkiej litery K
- umieszczenie pod modelem wyrazu Kamila wielkiej drukowanej litery K oraz poznanych liter
II. Z a j ę c i a w ł a ś ci w e
1. Ćwiczenia ruchowe
Zabawa Konie i kareta
Dzieci w parach, jedno za drugim, trzymają się za rączki. Dzieci stające z przodu są konikami, które ciągną karetę, dzieci stojące z tyłu są woźnicą. Zadaniem koni jest reagowanie na polecenia woźnicy: Wio – kłusują, prrr – zatrzymują się. po jakimś czasie następuje zamiana rolami.
Zabawa Korona
Dzieci otrzymują woreczki z grochem. Nauczycie mówi: wyobraźcie sobie że jesteście królem lub królową. Połóżcie woreczek – koronę na głowie i spacerujcie w rytm bębenka. Uważajcie, żeby korona wam z głowy nie spadła.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
- dzieci słuchając piosenki, rytmicznie uderzają woreczki z grochem najpierw prawą dłonią, potem lewą, a potem na przemian.
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Przyjrzyjcie się uważnie dużej literze K. Z jakich elementów się składa? Który z nich wygląda tak samo jak znana wam już litera. Podstawienie litery K pisanej w wyrazie Kamila. Obserwujcie, w jaki sposób należy pisać literę K: w którym miejscu należy zacząć, w jakim kierunku prowadzić dłoń. Zobaczcie jak się pisze literę ...
ewelinaskwira88