027 Instrukcja bezpiecznej pracy przy obsłudze robota - kraj.doc

(29 KB) Pobierz
INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY

 

 

INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY

PRZY OBSŁUDZE ROBOTA-KRAJALNICY DO WARZYW

 

 

1.     Krajalnica jest urządzeniem służącym do rozdrabniania i krojenia warzyw, grzybów i owoców na plastry, paski , kostki itd. Można również rozdrabniać inne artykuły spożywcze, np. ser lub czekoladę. Nie wolno rozdrabniać artykułów zamrożonych lub zawierających części o dużej twardości (pestki, kości). Używanie urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem jest zabronione.

2.     Uruchamianie urządzenia może być dokonywane wyłącznie przez pracownika upoważnionego przez kierownika.

3.     Przed załączeniem należy skontrolować wyposażenie stanowiska pracy oraz stan techniczny robota, a szczególnie trzeba  sprawdzić stan techniczny podłączenia zasilania elektrycznego. Wtyczkę przewodu zasilającego można podłączać tylko do uziemionego gniazda.

4.     Montażu krajalnicy należy dokonywać ściśle według wskazówek producenta zawartych w instrukcji eksploatacji.

5.     Przed założeniem tarczy tnącej należy sprawdzić czy ostrze nie jest wyszczerbione lub w inny sposób uszkodzone. Przy zakładaniu tarczy należy dokładnie sprawdzić czy została prawidłowo usadowiona (poprzez obracanie jej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara). Po założeniu tarcz trzeba pamiętać o zaryglowaniu hakami mocującymi pokrywy maszyny.

6.     Robot może być włączony tylko po stwierdzeniu pełnej gotowości roboczej.

7.     Surowiec można dociskać do tarcz tnących tylko specjalnymi dociskaczami. Nie wolno wprowadzać przygotowanych produktów ręcznie.

8.     W przypadku samoczynnego wyłączenia się urządzenia przed zakończeniem pracy , jego ponowne załączenie może nastąpić po ustaleniu i usunięciu przyczyny tego faktu. Maszynę należy wyłączyć natychmiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego funkcjonowania.

9.     O wszelkich usterkach i nieprawidłowościach w pracy urządzenia należy bezzwłocznie powiadomić przełożonego.

10. Czyszczenie maszyny oraz wszelkie czynności konserwacyjne i naprawcze  dokonywane być mogą tylko po odłączeniu jej od zasilania elektrycznego.

11. Wszelkie zanieczyszczenia posadzki mogące spowodować poślizgnięcie, należy niezwłocznie usunąć.

12. Dokonywanie jakichkolwiek zmian lub przeróbek krajalnicy jest absolutnie zabronione. Naprawę może wykonywać tylko wykwalifikowany fachowiec.

13. Urządzenie może być otwierane tylko po pełnym zatrzymaniu.

14. Po zakończeniu pracy należy wyłączyć dopływ prądu do krajalnicy.

15. Należy zachować szczególną ostrożność przy kontakcie z ostrymi elementami wyposażenia urządzenia.

16. Po zakończeniu pracy należy uporządkować i sprzątnąć stanowisko pracy, a zwłaszcza wyczyścić urządzenie. Należy zwrócić uwagę, na to by silnika nie zanurzyć w wodzie i nie zalać wodą.

17. Do obsługi urządzenia może być dopuszczona osoba uprzednio przeszkolona z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy oraz posiadająca aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku. Ponadto powinna być ona  zaznajomiona z konstrukcją urządzenia oraz z zasadami jej konserwacji i obsługi wynikającymi z zaleceń producenta.

18. W razie wątpliwości dotyczących zachowania warunków bhp przy wykonywaniu poleconych czynności należy się zwrócić do przełożonego o ich wyjaśnienie.

 

 

INSTRUKCJA BHP nr. 027

Strona 1 z 1

OPRACOWAŁ:

Inspektor ds. BHP

Edward Szot

ZATWIERDZIŁ:

11.07.2001 r.         Dyrektor Hipermarketu

                                      Dariusz Bator

Data i podpis

TESCO /POLSKA/ Sp. z o.o.

Hipermarket Wrocław

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin