Zadanie TIK.doc

(28 KB) Pobierz

Zadanie TIK

 

Zadanie TIK służy praktycznemu przetestowaniu i zastosowaniu jednej z zasad Kodeksu 2.0, wypracowanych podczas dyskusji w klasie i szkole. Ma ono pomóc uczniom opanować lub utrwalić wybrane umiejętności odnoszące się do zasad Kodeksu. 

Powinno zostać zrealizowane w I semestrze, po debacie klasowej

 

Zadanie może dotyczyć ściśle przedmiotu nauczania (biologii, matematyki, chemii, polskiego itp.), albo ogólnych zasad możliwych do zastosowania w całej szkole lub wybranych obszarach życia szkoły (np. korzystania z pracowni komputerowej po lekcjach, komunikacji mailowej między nauczycielem a uczniami, bezpieczeństwa w sieci czy korzystania z portali społecznościowych).


Może przybrać różne formy:

·         miniprojektu (uczniowie w zespołach planują i wykonują zadania, także po lekcjach testując zasady Kodeksu 2.0)

·          lekcji (nauczyciel zamieszcza wtedy scenariusz lekcji, na której wykorzystuje w praktyce wypracowane zasady)

·         cyklu zadań (nauczyciel planuje dla uczniów zestaw zadań do wykonania w domu lub na lekcjach)

·         pojedynczego zadania z wykorzystaniem TIK (np. porównanie informacji z kilku źródeł internetowych, ćwiczenia w poprawnym zapisywaniu autora i źródła materiału ściągniętego z internetu, jedno z zadań opracowanych przez eksperta Polskiego Towarzystwa Informatycznego – patrz Sprawdzian 2.0).

 

Nauczyciel może skorzystać z pomocy uczniów-pasjonatów komputerów i internetu, a nawet – to świetny pomysł na aktywizację uczniów – poprosić ich o poprowadzenie części zajęć.

Nauczyciele mogą także wykorzystać materiały, opracowane przez organizatorów i współpracujące z nami instytucje (Panoptykon, Edunews, Nowe Media, OEZIiK i inne).

Każdy uczestnik Laboratorium 2.0 musi przedstawić przykład takiego zadania, ćwiczenia, scenariusza lekcji z TIK, z którego będą mogli skorzystać inni nauczyciele (uczestnicy programu z innych szkół też mogą wykonać to zadanie, ale dla nich nie jest ono obowiązkowe).

Przykłady takich „dobrych praktyk” zamieścimy na stronie programu do wykorzystania przez wszystkie szkoły w Polsce i opublikujemy w Gazecie Wyborczej.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin