GIMP#1.docx

(5684 KB) Pobierz

GIMP cz. 1

To, co tu pokazuję, jest to tylko próba, jak potrafię pokazać działanie tego programu graficznego. Czy to będzie zrozumiałe dla początkujących, tego nie wiem, ale mnie się udało, choć mam zielone pojęcie w tym zakresie. A więc zaczynamy !

Tak wygląda główna tablica. Proszę najechać kursorem na Plik a potem na Nowy i kliknąć:

Obraz ustaliłem na szerokość 1024 px, i wysokość 600 px. (pikseli). Jeśli chcemy tylko przetestować, by czegoś się nauczyć, nie trzeba tego robić, tylko od razu można wgrać obraz do eksperymentów. Pokazuję to dlatego, bo gdy chcemy robić zrzut, to na moim komputerku wychodzi dokładnie tak, jak prezentuję. Myślę, że o pikselach i innych tego typu informacjach, to oddzielny temat, dla mnie jeszcze tajemniczy.

  

Proszę najechać kursorem na Plik i zjechać na Otwórz… Po kliknięciu na tę ikonkę pojawi się dobrze znane menu, tylko w innej szacie graficznej. Proszę dokładnie się wczytać, a z pewnością znajdziemy tę fotkę, którą chcemy otworzyć. Proszę wybrać i kliknąć Otwórz.

Moja uwaga. Gdy się otwiera folder z np. fotografiami, nie ma miniatury tego obrazu, więc aby właściwy otworzyć, trzeba najpierw oglądnąć i odpowiednio go opisać albo po prostu zapamiętać numer, jeśli taki posiada.

Proszę najechać na Zaznaczenie zjechać na Całość i kliknąć. Ten efekt zaznaczenia całości nazwałbym efektem chodzących mrówek J

Proszę najechać kursorem na Zaznaczenie, zjechać na ikonkę Zmniejsz i kliknąć.

Proszę ustalić na 50 Stopień zmniejszenia zaznaczenia i kliknąć OK.

Proszę najechać na Zaznaczenie i zjechać na Zaokrąglenie i kliknąć.

U mnie, na dolnym pasku zadań  pojawiła się dodatkowa żółta ikonka GIMPa. Należy na nią kliknąć.

Zostawić te domyślne ustawienia i kliknąć na OK.

Najechać na Zaznaczenie, zjechać na Zmiękcz… i kliknąć.

Ustalić Zmiękczenie zaznaczenia o 50 px ( może być 100 i więcej…) i zatwierdzić.

Najechać na Zaznaczenie, zjechać na Odwróć zaznaczenie i kliknąć.

Najechać na Edycja. Proszę zauważyć, że na  pierwszej pozycji jest Cofnij (dalej opis ostatniej operacji).Tym poleceniem możemy kolejno cofać wszystkie zmiany, jakich dokonaliśmy.

Teraz wystarczy wybrać jeden z trzech kolorów do dyspozycji i kliknąć, by zobaczyć efekt tej pracy.

Aby pozbyć się „chodzącego” zaznaczenia, należy najechać na Widok i zjechać na Wyświetlenie zaznaczenia i kliknąć.

Aby zapisać swoje „dzieło”, należy najechać na Plik i kliknąć na Wyeksportuj… i dalej powinno być wszystko jasne. Są tam także opcje Zapisz, jeśli wybierzemy którąś z tych opcji, to fotografia zostanie zapisana w formacie xcf – to jest specjalny format GIMPa , który niesie wszelkie informacje, co robiliśmy z danym obrazkiem i tylko GIMP takie coś otworzy. Ma to tę zaletę, że taki obraz możemy wgrać do GIMPa i dalej modyfikować swoje dzieło. Jeżeli wgramy obraz zapisany opcją Wyeksportuj, to nie możemy cofnąć zmian, które wcześniej zrobiliśmy.

Opcja Wyeksportuj zapisuje obraz w wielu formatach. Aktualny format, który jest zaznaczony przy nazwie obrazu, można go zmienić klikając w lewy dolny róg na opcję:

Wybór typu pliku (według rozszerzenia)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin