k.doc

(35 KB) Pobierz

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 

Prowadzący: Małgorzata Etmańska

 

Data: 15.10.2008

Klasa: II c

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory, przyrządy: piłki

Umiejętności: Podania i chwyty piłki w dwójkach. Podania i chwyty oburącz  sprzed klatki piersiowej w zabawach.

Psychomotoryczność:  Koordynacja ruchowa. Wyczucie sił rzutu.

Cel wychowawczy:. Bezkolizyjne poruszanie się w grupie ćwiczących.

 

Tok lekcji

Zadania i sposób realizacji

Czas trwania

Uwagi

Część I -  wstępna

Organizacja

Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji.

3 min.

 

Zabawa ożywiająca

Zabawa „Traf w piętę”.

Dzieci dobierają się parami. Na sygnał prowadzącego poruszają się w niskiej postawie koszykarskiej - starają się dotknąć pięty współćwiczącego.

2 min.

 

Ćwiczenia kształtujące

a.       W marszu pobieranie piłek

b.      W miejscu, a następnie w marszu:

-          przekładanie przyboru z ręki do ręki wokół tułowia;

-          podrzut piłki jednorącz, chwyt oburącz;

-          uderzenie piłki o podłogę (kozioł), chwyt po koźle.

b.      W szerokim rozkroku:

-          toczenie piłki od jednej do drugiej nogi;

-          przekładanie piłki na przemian pod kolanami, tzw. „ósemka”

-          skłon tułowia w przód i rzut piłki tak, aby spadła z przodu.

c.       W leżeniu przodem:

-          toczenie piłki od prawej do lewej ręki z równoczesnym skłonem tułowia w tył.

d.      W leżeniu tyłem:

-          podawanie piłki ruchem okrężnym z ręki do ręki w górze nad głową i w dole pod nogami wzieniesionymi w przód;

-          wyrzucanie piłki w przód i złapanie jej w siadzie.

7 min.

 

Część II – główna

Zabawa bieżno-rzutna

Zabawa „Berek z piłką”

Dzieci biegają po wyznaczonym terenie np. boisku do siatkówki. Wybrane przez prowadzącego dziecko- berek rzuca piłkę w uciekających. To dziecko, które zostanie trafione piłką zostaje „berkiem”. Uwaga! Piłką należy rzucać w nogi biegających.

8 min.

 

Zabawa rzutna

Ćwiczenia w parach z piłką:

-          Ustawienie dzieci w dwójkach naprzeciwko siebie w odległości 3m - chwyty i podania piłki oburącz górą wysokim łukiem.

-          Jeden ćwiczący w siadzie, drugi w pozycji wysokiej. Podania i chwyty oburącz. Stojący podaje płasko, siedzący wysokim łukiem.

-          Podanie i chwyty piłki w dwójkach w siadzie.

-          Podania i chwyty w dwójkach w pozycji stojącej. Po podaniu ćwiczący robi pełen obrót.

-          Podania i chwyty w dwójkach w pozycji stojącej. Po podaniu ćwiczący robi przysiad podparty.

10 min.

 

Zabawa bieżna

„Wyścig piłek w szeregach”

Dzieci ustawiają się w dwóch szeregach. Podanie piłki w szeregach - ostatni z szeregu po otrzymaniu piłki biegnie na początek.

3 min.

 

Zabawa rzutna

„Wyścig piłek z rzutem do ściany”

Podział ćwiczących na dwa zespoły. Każdy zespół ma jedną piłkę. Na sygnał pierwszy z rzędu wykonuje piłką rzut do ściany, następny z rzędu chwyta piłkę i wykonuje ponownie rzut do ściany itd. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończył ćwiczenie.

3 min.

 

Zabawa rzutna

„Odrzuć piłkę”

Podział ćwiczących na 2 zespoły. Dzieci ustawiają się w czterech rzędach. W odległości 4 kroków od chorągiewek. Przed każdą chorągiewką stoi jedno dziecko z piłką, które podaje oburącz sprzed klatki piersiowej piłkę, odrzuca ją podającemu i biegnie na koniec swojego rzędu.

3 min.

 

Część III – końcowa

Ćwiczenia uspokajające z elementami postępowania korekcyjnego

-         Zwis na drabinkach- wykonanie wahadełka całym ciałem

-         Siad twarzą do drabinek w szerokim rozkroku, chwyt za ostatni szczebel, przyciąganie tułowia do drabinki.

-         Klęk podparty- koci grzbiet.        

3 min.

 

Podsumowanie lekcji

Zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i pochwalenie dzieci. Zakończenia zajęć.

3 min.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin