MUCHA TSE- TSE.doc

(1109 KB) Pobierz
MUCHA TSE- TSE-

MUCHA TSE- TSE-

---------------------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



W ciepłych  lasach  I sawannach Afryki  Środkowej żyje ogółem 20 gatunków  tse- tse. Gdy ta mucha  ssie krew przenosi pasożyty, które  powodują  śpiączkę  u ludzi i chorobę o nazwie nagana u bydła. Najczęściej  choroby  przenosi Glossina palpalis,  żyjąca  zazwyczaj w gęstych lasach  na brzegach rzek i jezior. Żywi się krwią krokodyli i antylop żyjących  na bagiennych obszarach, oraz  krwią człowieka. Jeśli las zostanie wycięty, muchy tse – tse przenoszą się  na pozostałe drzewa i z nich wyruszają, by prześladować okolicznych  mieszkańców. Choroby  przenosi  też  Glossina morsitans, najliczniejsza  na sawannach Afryki Wschodniej. Najczęściej atakuje pasące się zwierzęta, np. bawoły afrykańskie lub guźce. Zwierzęta  te wykształciły w sobie odporność na przenoszone przez nią choroby, ale stają się żywicielami tego  niebezpiecznego pasożyta.  

POŻYWIENIE

Tse – tse żywi się wyłącznie krwią ssaków, ptaków  i gadów. Jej kłujka jest bardzo skutecznym organem, tak ostrym, że z łatwością  przebija nawet grubą  skórę  świni. Ten  rozdzielony na dwie części  organ ma na końcu kilka małych, ale bardzo  ostrych, spiczastych ząbków. U nasady  kłujką znajdują  się potężne  mięśnie, które poruszają  obiema jej  połowami  w przód i w tył, przez  co umożliwiają  przebicie  skóry  żywiciela. 

Tse – tse zazwyczaj atakuje tak ostrożnie,  że zaatakowane zwierzę  czy człowiek  orientują się,  gdy  jest  już za późno. Gdy tse – tse  ląduje na stworzeniu, którego  krwi chce się napić,  wygląda na bardzo chudą i jakby ,,pomarszczoną’’. Kiedy opuszcza żywiciela, ma odwłok  pełen  krwi. Jeśli  się  porządnie napije, wytrzymuje  kilka dni bez  jedzenia. 

CZY WIESZ, ŻE...

·     Europejczycy, którzy w ubiegłym  wieku odkrywali tajemnice czarnej  Afryki, musieli chodzić pieszo, bowiem ich konie i osły padły szybko  na śpiączkę  przenoszoną  przez  muchę tse- tse.

·     W tych  regionach  Afryki  gdzie tse –tse Glossina palpalis i G. Morsitans są  szczególnie  liczne, farmerzy zamiast popularnych  zwierząt domowych hodują  antylopy, które są na śpiączkę  odporne.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin