WIEWIÓRKA POSPOLITA.doc

(287 KB) Pobierz
WIEWIÓRKA POSPOLITA

WIEWIÓRKA  POSPOLITA

----------------------------------------------------------------------------------------------

TRYB ŻYCIA



Potężne  tylne  nogi,  z ostrymi  pazurkami  znakomicie służy służą  wiewiórce  przy  wspinaniu  się po  drzewach. Najczęściej  żyje  w lasach  dębowych  i bukowych  o bogatym  poszyciu,  ale  przystosowała  się także  do lasów  liściastych. Wiewiórki  zamieszkujące  miejskie  parki  bardzo  często  pozwalają  się karmić  z ręki, ale  ich  żyjące  w lasach  towarzyszki  unikają  ludzi. Poza porą  godową  wiewiórka żyje  samotnie.  Jednak  podczas  chłodnych  zim  zdarza się  że w jednym gnieździe mieszka  kilka  zwierzątek, niewątpliwie  po to, żeby się  wzajemnie  ogrzewać. Wiewiórki, które  nie mają  własnego  gniazda, przenoszą się do  opuszczonych  dziupli w pniach drzew. Gniazdo  ma kształt kuli, jest  splecione  z gałązek oraz liści i przymocowane do gałęzi. Jego  wnętrze wysłane  jest liśćmi,  mchem i łykiem  i podzielone  zazwyczaj  na dwie  komory. Zastępczo, poza  pustymi  dziuplami  dzięciołów, funkcję  schronienia  pełnić  mogą  też  opuszczone gniazda  wron  czy  srok. Wiewiórka  pospolita  linieje  dwa razy  w roku. W lecie  jej  sierść  jest  krótka,  delikatna, czerwonobrązowa. Między  sierpniem a listopadem  letnią  sierść  stopniowo  zastępuje  gęściejsza  i ciemniejsza  sierść  zimowa.  W tym czasie  wydłużają  się  też  pędzelki  na uszach. Zmiana  koloru futra jest  największa  na północnych  terenach  występowania wiewiórki. 

                

CZY WIESZ, ŻE...

·     Nieporządnie  ogryziona  szyszka  zdradza  pracę  wiewiórki. Jeśli  łuski  są  częściowo  rozszczepione,  oznacza  to, że  szyszkę jadł  krzyżodziób.

·     Pewna  syberyjska wiewiórka  ogryzła  190 szyszek  w ciągu  jednego dnia.

·     W Finlandii  i północnej Rosji  żyje  kolejna bliska  krewna wiewiórki  -  polatucha, która  potrafi  pokonywać  małe  odległości  lotem  ślizgowym. Umożliwia  jej to  owłosiony  fałd skórny.  

              

·     Ludzkie  zawsze  uważali wiewiórkę  za urocze stworzenie. Jej  wizerunek  pojawiają się  w pracach  snycerskich i mozaikach  ze starożytnego  Rzymu  i różnych  kultur azjatyckich.

 

6.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin