Przydadzą się:
Przygotowując się do dziecięcego przyjęcia trzeba pamiętać o tym, że dzieciaki bardzo mało czasu spędzają przy stole, dlatego warto przygotować małe przekąski, coś do "pochrupania" - orzeszki, rodzynki, herbatniki, a przede wszystkim zadbać o wystarczającą ilość napojów. Unikaj napojów gazowanych, które dzieci co prawda bardzo lubią, ale nie zawsze wychodzi im to na dobre.
1. Pasowanie na pirata.Na palmie są zawieszone papierowe kokosy, gdzie są umieszczone zadania (tyle, ile jest dzieci). Zadania mogą być przeróżne: powiedzieć kilka słów w języku obcym, zaśpiewać piosenkę, opowiedzieć wiersz, udawać papugę, i td. Po wykonaniu zadania dziecko jest "pasowane na pirata". Prowadzący - osoba dorosła dotyka ramienia dziecka papierowym pirackim nożem, wypowiadając zabawną formułę: "Na złote monety, srebrne łyżki i wszystkie diamenty świata, pasuję cię na pirata!"
2. Każdy pirat ma celne oko.Zabawa polega na trafianiu rzutką do tarczy. Można ją z powodzeniem zastąpić plastikowymi kręglami lub pustym kubełkiem i papierowymi kulkami. Po zakończeniu zabawy dzieci dostają pierwszy kawałek mapy, zaś zwycięzca konkursu - złotą monetę.
3. Prawdziwi piraci pokonają każdą przeszkodę. Przejście przez bagno.Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość pokoju stąpając tylko na dwie kartki papieru. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze (dywanie) poza kartką - zostaje "wciągnięty do bagna" i wypada z konkursu. Po wykonaniu tego zadania dzieci dostają kolejny kawałek mapy, i złote monety.
4. Odnajdywanie przedmiotu w ciemności.Na krześle lub stole połóż jakiś (nie za mały) przedmiot (może to być pusta plastikowa butelka). Następnie zawiąż jednemu z uczestników oczy, odsuń go o kilka kroków od tego miejsca, obróć go kilka razy wokół siebie. Zadaniem dziecka jest znaleźć przedmiot z zawiązanymi oczami. Młodszym dzieciom można pomóc, ustawiając je twarzą do krzesła. Nie zapomnij o nagrodzie dla zwycięscy i kawałku mapy.
5. Piraci mają dobrą orientację w terenie.Rozłóż na podłodze sznur (tak żeby się utworzył labirynt). Zadaniem uczestnika jest przyjrzeć się labiryntowi, a następnie z zawiązanymi oczami spróbować pokonać go. Reszta uczestników zabawy może dawać wskazówki: "prawo", "lewo", "prosto". Wygrywa to dziecko, które najmniej razy potrąci rozłożony na podłodze sznurek.
6. Piraci potrafią współpracować ze sobą. Do tej zabawy będzie potrzebna gazeta, piłka tenisowa, chustka. Dzieci dobierają się w pary. Gracze z jednej pary stają obok siebie. Prowadzący chustką związuje im stykające się ręce. Zadaniem dzieci jest - korzystając tylko z wolnych rąk (nie związanych) zawinąć piłkę w gazetę. Wygrywa ta para, która najładniej zapakuje swoją piłkę.
7. Prawdziwi piraci mają sprawne nie tylko ciało, ale także i umysł.Ta zabawa odbywa się na zasadzie quizu. Wybierz przysłowia, które nie będą za trudne dla dzieci. Czytaj tylko pierwszą połowę przysłowia, zaś do drugiej wymyśl zabawne zakończenia (po trzy dla każdego), na przykład: W marcu jak w:a. kojcu;b. garncu;c. kołysce.Wszędzie dobrze, ale w domu:a. najcieplej;b. najlepiej;c. najśmieszniej.Zadaniem dzieci jest oczywiście wskazać właściwą odpowiedź. Młodsze dzieci łatwiej poradzą sobie z zagadkami.
Kiedy dzieci uzbierają wszystkie kawałki mapy- trzeba dać im czas na ułożenie mapy i odszyfrowanie miejsca, gdzie znajduje się skarb. Kiedy już to zrobią - mogą udać się na poszukiwania. Samo znalezienie skarbu jeszcze nie kończy zabawy, przecież trzeba zdobyć klucz! Każdy z uczestników podlicza ilość zdobytych złotych monet. Zwycięsca ma prawo otworzyć skrzynię, ale dobrze by było, gdyby wykonał ostatnie zadanie. Może nim być na przykład wypicie dwóch łyków soku z cytryny bez zmrużenia oczu.Nagrodą dla wszystkich piratów są wcześniej przygotowane i umieszczone w skrzyni paczuszki - niespodzianki.
papamaja