szampony, pielęgnacja włosów.doc

(14 KB) Pobierz

Wegański Szampon

świerze ziele mydlnicy lekarskiej pociąć na małe kawałki nożyczkami i zmiksować z wodą w mikserze.

Suszoną mydlnicę moczyć ok. 12 (nie podano czy min. czy h - może ktoś wie?) i dopiero zmiksować.

W obu przypadkach odcedzić na sitku.

Z innego źródła troszkę inny przepis:

i do przygotowania jako mydło:

Napar z łyżki korzenia mydlnicy i szklanki wrzątku:

Do mydlnicy można dodać łyżkę innego ziela:

antybakteryjnie działają macierzanka i rozmaryn.

Goją i oczyszczają krwawnik, przywrotnik i lawenda

Rozjaśnia cerę: mięta, rumianek i mniszek

Wygładzają cerę: nagietek i prawoślaz

 

***********************************************

Szampon domowej roboty:

*1 łyżka posiekanego korzenia mydlnicyi 1 łyżki ziela wybranego zależnie od potrzeb włosów.

Zalewa sie je 1/2 szklanki wrzątku, zaparza pół godziny i odcedza - powinno wystarczyć do umycia niezbyt długich włosów.

Ci, którzy lubią dużo piany, mogą napar z 1/2 szklanki wody i łyżki wybranego ziela wymieszać z odrobiną szamponu dla niemowląt.

Do włosów suchych poleca się: żywokost, kwiat bzu czarnego, prawoślaz, szałwię.

Do włosów tłustych: nagietek, skrzyp, miętę, rozmaryn, oczar i krwawnik.

Dla dodania blasku: lipę, nasturcję, bylice, przytulię czepną.

Przy podrażnieniach skóry głowy: rumianek lub kocimiętkę.

Rozjaśnia włosy: rumianek, dziewanna, kłącze tataraku, liście ligustru.

Przyciemnia włosy: odwar z szałwi, liści lub łupin orzecha włoskiego, owoców bluszczu, kory dębu.

Nadaje rudy odcień: nagietek, malwa sudańska, korzeń alkanny.

 

********************************************************

 

Kuracje roślinne na wypadanie i wzmocnienie włosów

Regenerowanie włosów

Zagotować 0,25 l octu owocowego i zalać nim garść suszonych pokrzyw. Pokrzywy należy pozostawić w occie przez kwadrans, następnie odcedzić płyn przez drobne sitko. Powstały w ten sposób lotnion ochłodzić i co drugi dzień przemywać nim delikatnie włosy. Po wysuszeniu, wmasowywać w skórę czaszki odrobinę olejku z korzenia łopianu. Do kuracji należy również wypijanie przed zaśnięciem filiżanki herbaty ze skrzypu polnego, a rano na pusty żołądek szklanki świeżego soku z rzeżuchy. Kurację stosuje się przy nadmiernym wypadaniu włosów

 

Pokrzywy pomagają na wypadanie włosów

Pokrzywa pomaga na wypadanie włosów i regeneruje

Pokrzywa od dawna jest znana jako środek na wzmocnienie korzonków włosowych i zapobiegający łupieżowi. Zrób sobie płukankę pokrzywową (nie nadaje się do jasnych włosów). Suszone liście pokrzywy (łyżeczka na filiżankę) lub gotową herbatę z pokrzywy zalewamy wrzątkiem. Po naciągnięciu i wystudzeniuy płuczemy włosy. Nie wolno używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy na zielono - nie chcemy wyglądać jak UFO! Gdy męczy nas wypadanie włosów, stosujemy następującą kurację: Garść pokrzyw zalewamy 1/4 l zagotowanego octu owocowego. Pokrzywy pozostawiamy w occie na 15 min., potem odcedzamy płyn przez sitko. Oziębionym wywarem przemywamy włosy co dwa dni. Będą silniejsze.

 

Mięta odżywia skórę głowy

Gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche , słabe i mało elastyczne, możemy zastosować płukankę z mięty (stosujemy ją dla włosów ciemnych lub rudych, jasne mogą się lekko zabarwić). Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy garść mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i stawiamy w ciepłym miejscu (lub na słońcu) na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy zioła i filtrujemy płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.

 

Rozmaryn usuwa łupież

To zioło nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów, tłustej ngłowy, pomaga pozbyć się łupieżu. Dodatkowo płukanka rozmarynowa intensyfikuje ciemny odcień włosów. Dobry dla tłustych włosów jest okład z majonezu rozmarynowego. Potrzebujemy żółtko, 25g oleju ze słodkich migdałów i pół łyżeczki olejku rozmarynowego. Z tych składników ukręcamy powoli majonez. Pokrywamy nim suche włosy i skórę głowy. Przez pół godziny trzymamy papkę pod folią i turbanem w cieple. Rozmaryn pobudza krążenie i działa odżywiająco.

 

Szałwia

Szałwia wygładza kręcone włosy

Działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Przygotowujemy napar z szałwii: Garść wysuszonych ziół zalewamy szklanką wrzątku i i pozostawiamy do naciągnięcia (nie gotujemy) na 10 min. Następnie przecedzamy napar i czekamy aż wystygnie. Płuczemy nim umyte włosy (nie spłukujemy). Jeśli masz kręcone włosy możesz wykorzystać napar do ich lekkiego rozprostowania. Po umyciu nanieś napar i rozczesz grzebieniem. Potem wysusz włosy nadając im gładką formę. Loki nieco się wygładzą i włosy będą zdrowsze. Szałwia ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom.

 

Nasturcja wzmacnia włosy

Nasturcja wzmacnia włosy

Napar z liści nasturcji poprawia strukturę włosów, odświerza je, sprawia, że lepiej się układają - są usztywnione. Napar zaparza się jak mocną herbatę (ziół się nie gotuje tylko zalewa wrzątkiem). Garść liści nasturcji zalej 1/2 l wrzątku i pozostaw do naciągnięcia. Po ostygnięciu przecedź przez gazę. Możesz używać jako płukanki - jeżeli przelejesz do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskasz włosy u nasady, będą lepiej usztywnione.

 

Pielęgnacja włosów odżywką śmietankową

Do zniszczonych włosów. Mieszamy 2 łyżki śmietany, łyżeczkę soku cytrynowego i 1/2 łyżeczki oleju kukurydzianego. Miksturę wcieramy we włosy i przykrywamy folią na 10 min. Płuczemy czystą wodą.

 

Nagietek

Odżywka nagietkowo - mleczna

Do włosów suchych. 1/2 filiżanki mleka mieszamy z żółtkiem i 1/2 filiżanki naparu z nagietka. Nakładamy na suche lub wilgotne włosy i zawijamy folią. Płuczemy po 10-15 minutach.

 

Odżywka żółtkowo - rycynowa

Mieszamy ze sobą: żółtko, 30g oleju rycynowego, łyżeczkę droiżdży, kilka kropel soku z cytryny i łyżeczkę odżywczego balsamu do włosów. Odżywkę dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy. Na pół godziny zakładamy folię i ciepłą chustkę lub turban. Potem myjemy włosy szamponem ziołowym.

 

Terapia z soku jabłkowego

Zapobiega łupieżowi. Po umyciu włosów nacieramy skórę głowy filiżanką soku jabłkowego. Potem do filiżanki wody dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego i płuczemy tym włosy. Stosujemy conajmniej przez tydzień.

T

Terapia odżywcza

Do włosów suchych, zniszczonych po diecie lub chorobie. Mieszamy 3 łyżeczki rumu i całe jajko. Na umyte włosy nakładamy miksturę na 2 minuty. Płuczemy włosy zimną wodą.

T

Terapia energetyzująca

Potrzebne: 2 łyżki oleju sezamowego, 1 żółtko, łyżeczka majonezu, 1/2 filiżanki śmietany. Nadaje się do włosów kruchych, cienkich, szczególnie po intensywnych dietach odchudzających. Należy wymieszać składniki w mikserze do konsystencji kremu. Potem rozprowadzamy po umytych, wilgotnych włosach. Na pół godziny okręcamy włosy folią aluminiową. Po tym czasie zdejmujemy folię, płuczemy i myjemy włosy.

 

Egzotyczna papka nawilżająca dla suchych włosów

Dojrzały owoc awokado rozgnieść widelcem. Dodać 3 łyżki majonezu lub śmietany. Papkę nałożyć na umyte pasma i owinąć głowę ręcznikiem. Po ok.30 minutach umyć głowę szamponem do przesuszonych włosów

 

Nagietek

Ziołowy płyn dla suchych włosów

2 łyżki nagietka zalać litrem wrzątku. Przykryć naczynie i zostawić napar do naciągnięcia. Przecedzić go i polewać nim włosy po każdym myciu głowy.

 

Nabłyszczająca maska do włosów

Łyżkę olejku kokosowego ( można kupić w sklepie ze zdrową żywnością ) połączyć z 3 łyżkami śmietany. Miksturę wetrzeć w pasma. Owinąć głowę ręcznikiem. Po ok.30 minutach umyć głowę łagodnym szamponem.

 

Naturalny miodowy utrwalacz

1 łyżkę miodu wymieszać ze szklanką letniej wody. Dodać łyżeczkę octu owocowego. Płyn wlać do butelki z atomizerem ( np. po lotionie ). Spryskać umyte i osuszone ręcznikiem pasma. Wymodelować fryzurę.

Piwny lotion

 

Umyte pasma zwilżyć roztworem jasnego piwa i wody (w proporcji 1:1). Ułożyć włosy.

Drożdżowa maska do włosów przetłuszczających się

Kostkę drożdży piekarskich rozgnieść widelcem i wymieszać ze szklanką mleka. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem. Dokładnie spłukać włosy i umyć je szamponem do włosów tłustych. Taką maskę stosować 2 razy w tygodniu.

 

Domowy szampon

Łyżkę posiekanego korzenia mydlnicy wymieszać z łyżką liści pokrzywy. Zalać szklanką wrzącej wody. Przykryć i zostawić pod przykryciem do naciągnięcia. Przecedzić. Odrobiną takiego szamponu umyć włosy. Kosmetyk ten wspaniale oczyszcza i odświeża włosy i skórę głowy, choć nie daje piany.

Skrzyp na łupież

 

Woda ziołowa do włosów z łupieżem

2 łyżki szałwii lub skrzypu zalać litrem wrzątku. Przykryć i zostawić do naciągnięcia. Przecedzić. Płynem polewać włosy po myciu i wpasowywać go w skórę głowy.

 

Oliwka rozmarynowa do włosów z łupieżem

2 łyżeczki oliwki wymieszać z 10 kroplami olejku rozmarynowego. Wmasować w skórę głowy. Rano umyć włosy.

 

Tonik z rzepy wzmacnia wypadające włosy

Dorodne warzywo zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć sok i wetrzeć go w skórę głowy, najlepiej na pół godziny przed myciem. Pomoże na wypadanie włosów.

 

Płukanka rozjaśniająca włosy

Dwie garście suszonych kwiatów rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody. Przykryć, a gdy wystygnie wypłukać w tym naparze umyte włosy.

 

Lawenda

Odżywka do włosów z lawendą

Zmieszać 1 żółtko z łyżeczką oliwy, następnie dodać 3 krople eterycznego olejku lawendowego. Wetrzeć dokładnie odżywkę w zniszczone końce włosów, Umyć szamponem po 15 minutach. Odżywkę stosować 2-3 razy w tygodniu.

 

Tonik do pielęgnacji włosów z rozmarynem

200 gram świeżych listków rozmarynu zalewamy 1 szklanką dobrego czerwonego wina, najlepiej wytrawnego. Listki gotujemy w winie, na wolnym ogniu, potem tonik odcedzamy i zlewamy do czystej i szczelnej butelki. Uzyskany w ten sposób tonik energicznie wcieramy we włosy i skórę głowy przed snem.

Wzmacniająca maseczka dla suchych włosów

 

Rozgrzany olejek migdałowy odżywi i wzmocni włosy. Możesz go zmieszać z zawartością kapsułki witaminy E. Taka maseczka poprawia krążenie krwi i ma własności regenerujące.

 

Skrzyp na wzmocnienie włosów

Nalewka ziołowa na wzmocnienie włosów

Zmieszać po łyżce stołowej ziela skrzypu, korzenia łopianu, szyszek chmielu i liści pokrzywy. Przesypać zioła do słoika i zalać czystym spirytusem. Po 2 tygodniach odcedzić przez gazę, a otrzymanym płynem nawilżać skórę głowy co drugi dzień.

 

**********************************************************

 

na wlosy i glowe:

 

Zoltkowa I (na zmeczone sloncem wlosy):

Zoltko wymieszac z lyzka octu jablkowego. Wmasowac w swiezo umyte wlosy. Po 30 min. dobrze splukac. Uwaga! Splukiwac tylko zimna woda, goraca powoduje sciecie zoltka!.

 

Zoltkowa II (nadaje polysk):

zoltko zmieszac z 3 lyzkami oleju roslinnego, dodac na koniec ½ lyzeczki soku z cytryny. Rozlozyc na suche wlosy, po 15 min. zmyc.

 

Oliwkowa (przeciwlupiezowa, odzywiajaca):

Skore glowy i wlosy dobrze pomasowac oliwa z oliwek. Dobrze jest pozostawic to na noc lub caly dzien. Dobrze umyc.

 

Z olejku awokado (nadajaca polysk wlosom):

2 zoltka zmieszac z lyzka olejku awokado. Na umyte wlosy rozlozyc i pozostawic 10 min. Zmyc dobrze.

 

Algowa (na loki):

lyzeczke zmielonych, czarnych alg zmieszac z 200 ml wody. Nalozyc na wlosy na 20 min., splukac.

 

Glinkowa (peeling na wlosy):

Glinke zmieszac z woda na papke. Nakladac na mokre wlosy i skore glowy, po 20 min. dobrze splukac.

 

Smietankowa (na zniszczone, zmeczone wlosy):

2-3 lyzki smietany (lub jogurtu) zmieszac z kilkoma kroplami olejku z kielkow pszenicy i lyzeczka soku z cytryny. Wmasowac we wlosy, pozostawic 15 min. Dobrze splukac.

 

Szampon cytrynowy:

lyzeczka skorki z cytryny (tylko zolta czesc), 2 lyzeczki soku z cytryny i pol filizanki szamponu. Zetrzec drobno skore cytrynowa, pozostawic kilka dni do wyschniecia. Po wyschnieciu zmieszac wszystkie skladniki i ostroznie ogrzac (nie gotowac!). Przecedzic przez filtr do kawy i napelnic pusta butelke po szamponie. Szczegolnie polecane do jasnych wlosow.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin