cieniowanie w decoupage str3.doc

(118 KB) Pobierz



Rodzaje cieniowań w decoupage

 

 Pomysłów na to jak wkomponować papierowy motyw w tło jest tysiące. Bo ile ludzi – tyle idei. Można domalowywać inne elementy i tworzyć w ten sposób całe obrazki – na wpół naklejane i domalowywane. 

Można ograniczyć się do jednej kolorystyki, a można też bawić się w mieszanie różnych odcieni by uzyskać takie podobne do kolorystyki motywu i następnie domalowywać tło wokół niego utrzymane w takiej samej palecie barw.

W związku z tym cieniowania umownie można podzielić na:

Cieniowania krajobrazowe

    Technika ta polega na domalowywaniu na powierzchni krajobrazu pasującego do wybranego przez nas motywu – np. łąka, niebo, plaża, las. Cieniowania te wykonujemy przed jego naklejeniem. Bardzo ważne jest wcześniejsze rozważne obmyślenie kompozycji i rozłożenia motywu, tak by domalowane przez nas tło ostatecznie pasowało kolorystycznie do naszych „naklejanek” i zintegrowało się z nimi pod względem kompozycyjnym. 

Cieniowania monochromatyczne

    Ten rodzaj cieniowania polega na domalowaniu cieni jednokolorowych, ale przy użyciu kilku odcieni tego samego koloru. Zazwyczaj jest to brązy lub szarości. Celem tego jest optyczne uwypuklenie motywu i stworzenie efektu trójwymiarowości.
Kurs wykorzystania cieniowań monochromatycznych znajdziesz tutaj>>

Cieniowania klasyczne

    Cieniując motyw tą techniką przedłużamy kolory z motywu poza niego, na pomalowaną powierzchnię. W ten sposób zacieramy granice pomiędzy motywem a tłem, a całość ma imitować malunek. Sprawa to tak naprawdę niełatwa i wymaga nie lada zabawy w wyczarowywanie kolorów z nadruków papierowych, tym bardziej że czasem jest to po kilka odcieni jednego koloru. Efekty za to potrafią zaprzeć dech w piersiach :) 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin