Joanna Budzyńska
PWiP II, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 3-latki
Nauczyciel prowadzący:
Temat bloku: W gospodarstwie domowym.
Temat dnia aktywności: Wiemy, jakie odgłosy wydają i co jedzą zwierzęta domowe.
Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat odgłosów wydawanych przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym oraz na temat ich pożywienia – zabawa dydaktyczna. Zabawa ruchowa pt. „Na wiejskim podwórku”. Opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”.
Cele ogólne:
- rozpoznawanie zwierząt występujących w gospodarstwie domowym po tym, jakie odgłosy wydają oraz co jedzą.
Cele operacyjne:
dziecko:
- zna odgłosy wydawane przez zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym;
- naśladuje zwierzęta domowe poprzez ruch i wydawane odgłosy;
- wie, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja, opowiadanie;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu (wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże);
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze);
- opowiadanie pt. „Łatek i jego przyjaciele”.
Formy organizacyjne: zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
- H. Tchórzowska-Kabata (red.), Bajki i opowiastki na 365 wieczorów, Warszawa 1995.
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z odgłosami, jakie wydają zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie domowym:
gęś – gę, gę;
kaczka – kwa, kwa;
koń – icha;
kot – miau;
koza – meee;
krowa – muuu;
kura – ko, ko, ko;
owca – beee;
pies – chał, chał;
świnia – kwik, kwik.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie w rozsypce);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Na wiejskim podwórku”;
- wypowiedzenie słów, np.: „Teraz jesteśmy konikami”;
- ewentualna prezentacja dzieciom ruchów zwierząt, które mają naśladować.
4.
- zapoznanie dzieci (przy pomocy obrazków) z pożywieniem zwierząt występujących w gospodarstwie domowym:
gęś – trawa;
kaczka – trawa;
koń – trawa, pasza;
kot – mleko, myszy;
koza – trawa;
krowa – trawa, pasza;
kura – ziarno;
owca – trawa, buraki;
pies – kość;
świnia – ziemniaki, pasza;
- rozdanie dzieciom obrazków zwierząt występujących w gospodarstwie domowym;
- zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną;
- zadawanie dzieciom pytań: np. „Które zwierzątko zjadłoby ziarno?”
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);
- czytanie dzieciom opowiadania pt. „Łatek i jego przyjaciele”;
- zadawanie dzieciom pytań do opowiadania:
(1) Kogo pierwszego spotyka pies Łatek?
(2) dlaczego Muczek nie mógł pobiegać z Łatkiem po łące?;
(3) dlaczego Muczek musi dużo jeść?;
(4) kogo poszedł dalej odwiedzić Łatek?;
(5) dlaczego rodzina Kwakiewiczów nie ma dla Łatka czasu? (co robi mama kaczka, tata Kwak i kaczuszka Człapka?);
(6) z kim później poszedł przywitać się Łatek?
(7) Jak się bawią źrebak Śmiałek z Łatkiem?
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci wspólnie z nauczycielem wydają odgłosy zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci po usłyszeniu słów nauczyciela zamieniają się w podane zwierzę (np. konie), próbując je naśladować poprzez ruch oraz wydawanie odpowiednich odgłosów.
- dzieci wraz z nauczycielem rozmawiają na temat tego, co jedzą zwierzęta występujące w gospodarstwie domowym.
- dzieci losują po jednym obrazku;
- dzieci, które posiadają obrazek odpowiedniego zwierzęcia (w tym wypadku kury), na takie pytanie nauczyciela podnoszą swoją kartkę i mówią, co to za zwierzę.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają opowiadania czytanego przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (duże).
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym.
- obrazki zwierząt występujących w gospodarstwie domowym (mniejsze).
- bajka pt. „Łatek i jego przyjaciele”.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 2 -
jola2203