SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 6 - technika mgr. Żaba.doc

(23 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 6-LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 6-LATKÓW

 

Temat:

              Sposoby mierzenia czasu.

 

Cel główny:

              Zapoznanie dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu.

 

Cele operacyjne (dziecko...):

-          wie, co robi zegarmistrz,

-          wie, do czego służą zegary,

-          zna różne sposoby mierzenia czasu,

-          wie, jak wygląda zegar słoneczny, wodny, ogniowy, piaskowy i mechaniczny,

-          potrafi poruszać się przy muzyce,

-          rozwija poczucie rytmu,

-          potrafi liczyć liczebnikami głównymi i porządkowymi,

-          dostrzega rozwój cywilizacji.

 

Metody:

              słowne: opowiadanie, opis, rozmowa, objaśnienia, polecenia,

              czynne: zadania stawiane do wykonania, metoda samodzielnych doświadczeń,

                            ćwiczenia manualne,

              oglądowa: pokaz, obserwacja.

 

Formy:

              zbiorowa i indywidualna.

 

Środki wspomagające działania:

              Różne zegary mechaniczne, ilustracje przedstawiające różne sposoby mierzenia czasu,

              karty pracy – uzupełnianie brakujących elementów w różnych zegarach,

              zegary i narzędzia zgromadzone w kąciku zegarmistrza, płyta z nagraniem piosenki. 

 

Przebieg:

1.      Zabawa rytmiczna przy piosence „Stary zegar”.

              Dzieci stoją w równych odstępach przodem do środka koła. Ręce trzymają na    biodrach. W środku stoi jedno dziecko, które wystukuje ćwierćnuty (dwie pałeczki).

2.      Nawiązanie przez nauczyciela do wycieczki do Zakładu Zegarmistrzowskiego. Nazywanie zgromadzonych zegarów w kąciku, omówienie sposobu ich działania i pracy zegarmistrza. Ogólny opis budowy (tarcza, wskazówki ...), wyjaśnienie przez nauczyciela, że nie zawsze w taki sposób ludzie odmierzali upływający czas.

3.      Opowiadanie nauczyciela pt. „Profesor Ciekawski zapoznaje dzieci z różnymi sposobami mierzenia czasu”.

4.      Układanie chronologicznie obrazków przedstawiających różne sposoby mierzenia czasu – posługiwanie się liczebnikami porządkowymi (ilustracje przedstawiające 4 pory roku, zegar słoneczny, wodny, ogniowy, piaskowy zw. klepsydrą i mechaniczny).

5.      Praca indywidualna – dorysowywanie brakujących elementów w różnych zegarach.

6.      Zabawa z elementem ćwiczeń ortofonicznych pt. „Echo rytmiczne”. Dzieci powtarzają za nauczycielem słowa: tik – tak, tiku – tak, bim – bam, cyk – cyk, drr – drr ... w różnym rytmie.

7.      Praca plastyczna – wykonujemy własny zegar.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin