Cykl trzech scenariuszy zajęć zintegrowanych dla klasy II dotyczących lektury "Doktora Dolittle"
Opracowanie:
Ewa Napierała
Temat dnia: Co znajduje się w kufrze doktora Dolittle?
Cele operacyjne:Uczeń potrafi:
· wypowiadać się, uruchamiając procesy wyobraźni,
· dodawać i odejmować w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
· ułożyć puzzle,
· ustalić, co człowiekowi potrzebne jest w podróży,
· wyszukać potrzebne informacje w dostępnych materiałach,
· samodzielnie przygotować ustną wypowiedź na pytanie postawione jego grupie,
· zaprezentować efekty pracy, posługując się materiałami źródłowymi,
· przedstawić swoje wypowiedzi kartonikiem-wyrazem,
· stara się zrozumieć pojęcie "rasa",
· wykonać w duecie prosty instrument afrykański,
· wykonać efekty dźwiękowe, zachowując rytm ćwierćnutowy i ósemkowy,
· wysłuchać wypowiedzi innych,
· uczestniczyć w rozmowie całej klasy.
Pomoce dydaktyczne:
· olbrzymi kufer/karton z napisem "Kufer doktora Dolittle",
· koperta z planszą ocean oraz przymocowane do niego na nitkach statki z działaniami matematycznymi z jednej, a sylabami tworzącymi hasło z drugiej strony,
· 3 zestawy 6-elementowych puzzli - Afryka z różnym kolorem tła,
· kartki,
· pisaki,
· egzemplarze książek, czasopism,
· kontur Afryki z napisami: roślinność, zwierzęta, życie ludzi,
· plastikowe lub metalowe pudło, ircha, 2 duże korale, 2 patyczki, nagrania melodii murzyńskich,
· gra matematyczna (dydaktyczna) planszowa, opracowana w 3 egzemplarzach, kostki do gry, pionki,
· piosenka pt „Dżungla”,
Metody:
· słowna: rozmowa, czytanie, objaśnianie,
· oglądowa: oglądanie prezentacji mulimedialnej, książek, ilustracji o życiu Afryki, demonstracja bębna wodnego,
· działań praktycznych: metoda "pływającej kartki", gra dydaktyczna, wykonywanie bębna wodnego, gra na nim, wyszukiwanie w tekstach źródłowych informacji na podany temat, odszyfrowanie tekstu, układanie tekstu o Afryce, tworzenie nowych wyrazów z podanego wyrazu.
Formy pracy:
· zbiorowa,
· grupowa zróżnicowana,
· indywidualna jednolita,
· indywidualna zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie zgromadzeni w kręgu.Listonosz wnosi kufer z napisem "Dla klasy IIa".Co znajduje się w tajemniczym kufrze? - ćwiczenia wyobraźni.Wypowiedzi na temat przewidywanej zawartości kufra. Po otwarciu - wyjęcie z pierwszej przegródki kufra koperty z napisami:a) Obliczcie!b) Uporządkujcie wyniki od najmniejszego do największego!c) Odwróćcie stateczki i odczytajcie hasło!
2. Obliczanie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100 z przekraczaniem progu dziesiątkowego.Dostosowanie się do poleceń doktora - 1a, 1b, 1c.Wspólne odczytanie hasła: "Zapraszam do wspólnej podróży!"
3. Układanka puzzle - kontur Afryki z różnym kolorem tła.Uczniowie w rytm melodii spacerują po klasie i szukają jednego elementu puzzli. Łączą się w grupy według kolorów tła, układają.Ustalenie, że celem podróży jest Afryka.
4. Wyjęcie z drugiej przegródki kufra płytki z prezentacją multimedialną o Afryce.
5. Jak należy przygotować się do podróży?Ustalenie metodą "pływającej kartki" - praca w grupach:a) rekwizyty,b) wiadomości teoretyczne o kraju, kontynencie, na który chcemy się udać.
6. Przygotowujemy się do podróży - poznajemy ludzi, zwierzęta i roślinność Afryki - szukanie wskazówek w kufrze doktora - w trzeciej przegródce olbrzymia ilość książek.Każda grupa wybiera pozycje książkowe z zakładkami odpowiadającymi kolorowi grupy. Następnie udaje się do stolika, na którym leży koperta w tym samym kolorze. W kopercie znajdują się pytania ukierunkowujące pracę grupy, a także liczne ilustracje do zagadnień opracowywanych przez grupę.Tytuły kopert:Zwierzęta Afryki (załączniki 4a)Jakie rośliny rosną w Afryce? (załącznik 4b)Co możesz powiedzieć o ludziach żyjących w Afryce? (załącznik 4c)Uczniowie wybierają pytania dla siebie, mogą łączyć się po dwóch w grupie i na stronach zaznaczonych zakładką wyszukują informacje.
7. Prezentacja efektów pracy każdej z grup w postaci:- wypowiedzi ustnej popartej ilustracją,- w postaci kartonika-wyrazu lub dwóch oraz ilustracji charakteryzujących wybrane przez dziecko zagadnienie i umieszcza je na olbrzymim konturze Afryki w odpowiednim miejscu: roślinność, zwierzęta, życie ludzi.Nauczyciel uzupełnia informacje. Uczniowie siedzą w kręgu wokół konturów Afryki.
8. Samodzielna praca uczniów - wykonywanie zadań z karty pracy (załączniki 5a, 5b, 6)Praca indywidualna przy stolikach.Po wykonaniu zadań możliwość przejścia do kącika książki: "Książki o Afryce".
9. Wykonywanie bębna wodnego - instrumentu charakterystycznego dla Afryki - praca w parach.
10. Murzyńska zabawa - gra na bębnach wodnych, taniec w rytm melodii murzyńskich.
11. Nauka piosenki pt. „Dżungla”
12. Podsumowanie zajęć:a) Kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat:- Czy na dzisiejszych zajęciach dowiedziałeś się czegoś nowego o Afryce?- Co najbardziej cię zainteresowało?b) Zaproszenie do podróży - gra dydaktyczna (matematyczna) z przeszkodami i nagrodami "Statkiem z Anglii do Afryki" - turniej międzygrupowy.
Załącznik 1a
Imię i nazwisko:
1. Ułóż akrostych, czyli wiersz, w którym każdy wers rozpoczyna się kolejną literą słowa Dolittle.DOLITTLE
2. Pokoloruj te kwadraty, które właściwie obrazują relację koleżeństwo-przyjaźń.
Przykład zredagowanego tekstu:Dlaczego doktor smutny?On zawsze wesoły był!Lubił rozmawiać, śmiać się.Innego ciebie chcemy!Teraz już wiemy, to choroba małp martwi Cię!Tak daleko w Afryce, a Ty chmurną nosisz twarz!Lecz lekarstwo na nie znasz!Elementarz lekarski weź i do Afryki śpiesz!
Załącznik 1b
1. Kim był doktor Dolitlle - kolegą czy przyjacielem zwierząt?Ułóż kilka zdań o doktorze.Możesz wykorzystać wyrazy z ramki.
Przykład zredagowanego tekstu:Doktor Dolittle to prawdziwy przyjaciel.Kochał i rozumiał zwierzęta, które odpłacały mu tym samym.Kiedy tylko jaskółka przyniosła wiadomość z Afryki, wyruszył w podróż.Przebył ocean i wyleczył wiele małp.Prawdziwa przyjaźń to skarb!
Załącznik 1c
1. Przeczytaj uważnie tekst o doktorze Dolittle. W luki wstaw odpowiednie wyrazy z ramki:
Doktor ........................... zasługuje na miano prawdziwego przyjaciela zwierząt.Jego dom zawsze .................................... zwierzęta.Człowiek ten ....................... i ................................ je.Otaczające go ............................. również ....................... mu miłością................................ trudną sztukę mowy zwierząt.Gdy dotarła do niego ............................. z Afryki o chorobie małp, zdecydował się na ......................... . Podczas podróży .......................... go niezwykłe przygody. Wyleczył wiele zwierząt.
Załącznik 4a
Jakie zwierzęta żyją w Afryce?
Każdy uczestnik grupy wybiera jedno zwierzę żyjące w Afryce.Na zakładce zapisuje jego nazwę.Wyszukuje ciekawostkę na jego temat i opowiada klasie.Wybiera do swego zadania ilustrację.
Załącznik 4b
Jakie rośliny rosną w Afryce?
Wypisz je na kartonikach-zakładkach.Podziel je na:
Do każdej rośliny dobierz ilustrację.Przedstaw rośliny klasie.
Załącznik 4c
Co możesz powiedzieć o ludziach żyjących w Afryce?
- Jaką rasą są Afrykańczycy?
- W jakich domach mieszkają?
- Czym zajmują się Afrykańczycy?
- Jak spędzają wolny czas?
Do każdego zagadnienia dobierz odpowiednią ilustrację.Na każde pytanie napisz odpowiedź na kartoniku-zakładce jednym lub dwoma słowami.
Załącznik 5a
1. Na podstawie filmu, wiadomości zdobytych na lekcji i przedstawionych na konturach Afryki zredaguj tekst na temat "Afryka to ciekawy ląd".
Przykład zredagowanego tekstu:Ludzie, którzy mieszkają w Afryce, mają czarny kolor skóry. Ubierają się lekko, bo jest tam bardzo ciepło. Mieszkają w chatach ze słomy. W Afryce żyje dużo egzotycznych zwierząt: słonie, nosorożce, małpy, zebry, antylopy. Rosną tam baobaby, akacje, krzewy cierniste i dużo palm. Są to palmy kokosowe i daktylowe. Najbardziej podoba mi się święto we wsi murzyńskiej. Wszyscy malują się, grają na bębnach i tam-tamach. Dzieci murzyńskie bawią się tak, jak my, tylko same muszą sobie robić zabawki! I jeszcze jedno - dużo ludzi nie umie tam czytać.
2 a) Z wyrazu-drabinki ułóż nowe wyrazy:
2 b) Jakie nowe wyrazy mogą powstać z wyrazu "podróżować"?
Załącznik 5b
1. W tekst z lukami wstaw brakujące wyrazy z ramki.
Afryka to ....................... ląd.Ludzie, którzy tam ................................, należą do rasy czarnej.Żyją tam .............................., które my spotykamy w zoo: .................., ........................., małpy, ........................, lwy, ........................., ............................. .Rosną tam ..........................., baobaby, ...................................Uprawia się ....................., bawełnę, herbatę, kawę.Afrykańczycy mieszkają w domach ze słomy.Dzieci .......................... podobnie jak my: w ....................., piłkę, różne .................... .
2. Jakie nowe wyrazy mogą powstać od wyrazu podróżować?
Załącznik 6
1. Dobierz wyrazy-skojarzenia z wyrazem Afryka.
CarloS76