SCENARIUSZ ZABAW GIMNASTYCZNYCH
DLA DZIECI 4-5 LETNICH
Z DNIA 8.IV.2004
TEMAT: Pobawmy się razem.
Prowadząca: Iwona Fuśnik
Cele operacyjne:
Dziecko:
• weźmie udział w zabawach ruchowych w sali z
przestrzeganiem określonych reguł,
• umiejętnie współdziała z partnerem,
• przyjmie właściwą postawę podczas określonych ćwiczeń
Metody pracy:
Czynna- zadania stawiane do realizacji
- elementy pedagogiki zabawy
- elementy W.Sherborne
Forma aktywności:
- ruchowa
Pomoce:
Szarfy w czterech kolorach, ścieżka dźwiękowa do ćwiczeń, chusta animacyjna
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze
(zbiórka, przywitanie)
Dwie grupy przedszkolaków stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie. N-lka rozdaje dzieciom szarfy: dwa kolory jednej grupie, dwa kolory drugiej grupie.
2.Zabawa „Witam was”
Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii płynącej z magnetofonu, wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.
WSZYSCY SĄ, WITAM WAS
ZACZYNAMY-JUŻ CZAS
JESTEM JA, JESTEŚ TY
RAZ, DWA, TRZY
3.Zabawa orientacyjno-porządkowa- „OGONKI”
Wszystkie dzieci maja ogonki (szarfy zaczepione za spodenki),luźno biegają po sali. Każde dziecko stara się zabrać jak najwięcej ogonków.
4.Zabawa o charakterze ożywiającym- BEREK BOCIAN
Dzieci biegają po sali. Obroną przed łapiącym berkiem jest przyjęcie pozycji na jednej nodze z ramionami w bok.
5.Dzieci ustawione w parach. DOTYK
Dzieci dotykają się różnymi częściami ciała wymienianymi przez n-lkę. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.
6.Zabawa ROWEREK
Dzieci dotykają się stopami. Naśladują jazdę rowerem-na przemian naciskają stopami.
7.Zabawa ŻOŁNIERZE
Dzieci o określonym kolorze szarf maszerują energicznie, dynamicznie po sali w rytm muzyki.Na sygnał zmiana koloru szarf.
8.Zabawa TANIEC WĘŻA
Dzieci węże pełzają, wyciągają się, rozwijają ciało, zwijają się w kłębki.
9.Zabawa LUSTRZANE ODBICIE
Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie; jedno dziecko z pary robi śmieszne minki, a drugie stara się je naśladować.
10.Zabawa na czworakach PRZEJDŹ POD MOSTKIEM
Dzieci o określonym przez n-lkę kolorze szarf tworzą mostek, pozostałe dzieci kolejno przechodzą pod tym mostkiem.
11.Zabawa bieżna PRZEPLOTEM
Dzieci biegają swobodnie po sali, każde trzyma szarfę w ręku, na sygnał każde dziecko stara się przepleść przez siebie szarfę jak najszybciej.
12.Ćwiczenie przeciw płaskostopiu, KTO SZYBCIEJ
Dzieci siedzą w parach, twarzami do siebie. Podnoszą jedną szarfę palcami stóp (raz lewą, raz prawą stopą)
13.Zabawy Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
• morze- dzieci trzymają chustę i falują nią w różnym
tempie i z różną siłą,
• kąpiel w wodzie- jedno dziecko wchodzi na chustę,
pozostałe leciutko nią falują,
• rybak i rybka- jedno dziecko „rybka” wchodzi pod chustę,
dziecko „rybak” ma za zadanie złapać rybkę,
• traf do dziurki- n-lka wrzuca piłeczkę, zadaniem dzieci jest
trafienie piłką do dziury znajdującej się w środku
chusty.
14.Marsz po kole przy spokojnej muzyce
jo-chom