Pitagoras w skrócie.docx

(14 KB) Pobierz

Pitagoras  (ur. ok. 572 p.n.e. na Samos, zm. ok. 497 p.n.e. w Metaponcie) – grecki matematyk, filozof, mistyk, twórca twierdzenia Pitagorasa.  Założył w Krotonie szkołę pitagorejczyków w roku 529 p.n.e.

Wydaje się, że Pitagoras przekazywał swe nauki w postaci maksym, z których część jest dziś dla nas zupełnie niezrozumiała, ze względu na nieznajomość kontekstu kulturowego, a część zachowuje swą aktualność do dziś. Oto kilka przykładów jego maksym:

·         Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia.

·         Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera.

·         Liczba jest istotą wszystkich rzeczy.

·         Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.

·         Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.

·         Najkrótsze wyrazy "tak" i "nie" wymagają najdłuższego zastanowienia.

·         Nic w nadmiarze.

·         Trudno jest iść przez życie z wieloma drogami jednocześnie.

·         Trzeba milczeć albo mówić rzeczy lepsze od milczenia.

·         Zły język zdradza złe serce

·         Wszystko jest piękne dzięki liczbie.

Miał też Pitagoras zalecać swoim uczniom zadawanie sobie codziennie wieczorem pytań: Jaki błąd popełniłem? Co zdziałałem? Jakiego obowiązku zaniedbałem? Zakazywał jeść mięsa i bobu, ale np. atletom polecał spożywanie mięsa.

Prawdopodobnie wierzył w reinkarnację

Według Pitagorasa z Samos świat jest boskim tworem, gdzie człowiek powinien zwyciężać w sobie naturę zwierzęcą i dążyć do boskiej. Uważał, że podstawą wszelkiego bytu są liczby i związane z nimi dziedziny wiedzy: geometria, arytmetyka i muzyka. Odkryciem Pitagorasa było stwierdzenie, że harmoniczne interwały w muzyce, można przedstawić za pomocą prostych stosunków liczbowych. Początkiem i zasadą miała być jednostka-monada monady miała powstać nieograniczona diada, która miała być podłożem dla swojej przyczyny, czyli monady. Z monady i diady powstają liczby, z liczb punkty, z nich linie, z tych płaszczyzny, z płaszczyzn bryły, a z brył ciała postrzegalne zmysłami.

Uczniowie Pitagorasa swoje dzieła często przypisywali mistrzowi, dzięki czemu otrzymywały one wyższą rangę i były poparte autorytetem wielkiego filozofa. Podobnie mogło być ze słynnym twierdzeniem Pitagorasa nazwanym jego imieniem. Najprawdopodobniej nie zostało stworzone przez niego, lecz przez jednego z przedstawicieli szkoły pitagorejskiej.

Wśród innych osiągnięć Pitagorasa i jego szkoły wymienia się też]:

·         dowód, że suma kątów trójkąta równa jest dwóm kątom prostym,

·         wprowadzenie średnich: arytmetycznej, harmonicznej i geometrycznej,

·         konstrukcje wielościanów foremnych i odkrycie dwunastościanu foremnego,

·         strój pitagorejski

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin