hortensja.doc

(48 KB) Pobierz
Kwiatostany hortensji ogrodowej zwykle mają różowy kolor

Piękna, lecz wrażliwa
Hortensje są bardzo efektownymi krzewami kwitnącymi w lecie. Pochodzą z Dalekiego Wschodu a ich hodowlą zajmowano się już parę tysięcy lat temu. Największą zaletą hortensji są piękne i trwałe kwiaty. Łacińską nazwę tej rośliny Hydrangea można przetłumaczyć jako wodny krzew co jest trafnym określeniem gdyż hortensje potrzebują dużo wilgoci. Najłatwiejsze w uprawie są hortensje bukietowe.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem o sztywnych pędach dorastających do półtora metra wysokości. Kwitnie od czerwca do jesieni. Oprócz dobrze znanych odmian wielkokwiatowych o dużych kulistych kwiatostanach zbudowanych z kwiatów płonnych, np. 'Bouquet Rose', 'Lavblaa', są też i takie (m.in. 'Blue Bird', 'Blue Sky'), u których wianuszek kwiatów płonnych otacza płasko wyrastające drobne kwiaty płodne.
W kwiatostanach hortensji mogą występować dwa rodzaje kwiatów: kwiaty płodne są drobne i niepozorne oraz kwiaty płonne otaczające kwiaty płodne - znacznie większe, o owalnych płatkach. Kwiaty hortensji skupione są w okazałych baldachach w barwach od białej poprzez różne odcienie różu do czerwonej a za pomocą specjalnych zabiegów można uzyskać barwę niebieską.
Liście hortensji są dość duże, eliptyczne, na brzegu ząbkowane. Wysokość krzewów zależy od odmiany i warunków w jakich rośnie. Hortensje ogrodowe wyrastają do 1 metra wysokości, hortensje drzewkowate osiągają wysokość 1,5 m a hortensje bukietowe 2 m.
 

Uprawa
Krzewy hortensji uprawiane w naszych ogrodach to mieszańce pochodzące z gatunków rosnących w cieplejszym klimacie niż nasz i dlatego dość trudno znoszą ostrzejsze zimy. Z reguły marzną tylko do poziomu śniegu. Ponieważ większość pąków kwiatowych uformowanych minionego lata znajduje się w górnej części pędów, może się zdarzyć że przemarznięty krzew wypuści liście i pędy ale nie zakwitnie. Dlatego najlepiej hortensje okryć na zimę.
Hortensje najlepiej rosną w glebie żyznej, próchniczej z dodatkiem torfu. Źle rosną w glebie suchej i piaszczystej. Lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste i dużo wilgoci. W półcieniu nieco skąpiej kwitną.
Zasilanie i podlewanie - hortensje to bardzo żarłoczne krzewy; najlepiej zasilać je systematycznie co dwa tygodnie nawozami zakwaszającymi glebę. Zasilanie należy zakończyć na początku sierpnia. Jeżeli liście rośliny mają objawy chlorozy należy zakwasić podłoże ściółkując powierzchnię gleby pod krzewem kwaśnym torfem , kompostem korowym lub trocinami.

 

Niebieska hortensja
1. Aby uzyskać niebieskie kwiaty hortensji ogrodowej należy w okresie wegetacji, co tygodnie, podlewać krzewy roztworem ałunu w proporcji 60 g na 10 l wody.

2. Kwiatostany hortensji ogrodowej zwykle mają różowy kolor. Mogą jednak zmienić go na niebieski, jeśli podłoże zawiera glin. Stąd wiele odmian ma dwie barwne formy. Aby krzewy kwitły na niebiesko, dawniej rozsypywano wokół nich ałun potasowy. Niektórzy robili to tylko z jednej strony i wówczas na roślinie pojawiały się kule różowe i niebieskie jednocześnie. Obecnie mamy na rynku specjalne nawozy (Hortensja niebieska, Barwnik do hortensji). Stosując je, zabarwimy na niebiesko odmiany różowe, a czerwone staną się fioletowe (jedynie białe nie zmienią barwy).

3. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego.

 

Cięcie krzewów hortensji

Ponieważ kwiatostany formują się poprzedniego lata, wiosną należy ograniczyć się do obcięcia resztek zeszłorocznych kwiatostanów i martwych pędów.

Tylko prześwietlanie. Roślina zawiązuje pąki kwiatowe pod koniec lata na wierzchołkach pędów. Nie należy jej więc ani jesienią, ani wiosną przycinać, bo nie zakwitnie. Po zimie usuwamy tylko pędy zaschnięte, a te, którym zamarły wierzchołki, przycinamy do pierwszego nabrzmiewającego pąka. Zaschnięte kwiatostany ścinamy z jak najkrótszymi kawałkami łodyg (do suchych bukietów można ich użyć po przywiązaniu do dłuższych gałązek pochodzących z innych roślin). Tylko mocno rozrośniętym okazom można wyciąć kilka najstarszych pędów, aby krzewy odmłodzić i prześwietlić.

 

Okrycie na zimę
Pąki kwiatowe hortensji ogrodowej mają cienkie łuski i łatwiej przemarzają niż pąki liściowe. Zdarza się więc, że wiosną roślina pięknie się zazielenia, ale nie chce kwitnąć. By temu zapobiec, ogrodnicy radzą jesienią tak obwiązać pędy sznurkiem, by krzew utworzył stożek, który należy okryć agrowłókniną lub słomianą matą. Zbyt szczelne okrycie, np. grubą warstwą papieru, sprzyja zamieraniu pędów w wyniku porażenia grzybami.
 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin