Kąpiel borowinowa.doc

(27 KB) Pobierz
Kąpiel borowinowa

Kąpiel borowinowa

 

Borowina pochodzi od staropolskiego określenia torfów, które były wydobywane w borach. Do lecznictwa wprowadzono po raz pierwszy na Orawie w Mariańskich Łaźniach w 1815r., a w Polsce w Krynicy w 1858r.
Borowiny (torfy, peloidy torfowe) należą do naturalnych substancji mineralnych, powstałych w skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów. Po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą stosowane są w postaci papki głównie do kąpieli, zawijań i okładów.

Zawarte w borowinie składniki chemiczne i biologiczne, zwłaszcza kwasy huminowe, działają przeciwzapalnie, ściągająco, drażniąco, bakteriostatycznie, bakteriobójczo i przeciwwirusowo. W borowinie występują również w bardzo niewielkich ilościach hormony: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol.

Kąpiel borowinowa powoduje powolne przegrzanie ciała osoby poddanej zabiegowi- nie odczuwa się silnego ciepła, możemy natomiast zaobserwować duże wydzielanie potu - uruchomieniu mechanizmów termoregulacyjnych zabezpieczających przed przegrzaniem.

Podstawowym zadaniem kąpieli borowinowej w odnowie biologicznej jest przegrzanie tkanek powodujące lepsze ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszenie utylizacji produktów przemiany materii i usunięcie metabolitów wysiłkowych. Poza działaniem odkwaszającym na drodze chemicznej stwierdzono także właściwości przeciwzapalne ( niezmiernie korzystne dla sportowców). Ponadto kąpiel taka wpływa także na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego. Obserwuje się podczas niej zwiększenie napięcia części współczulnej układu nerwowego, natomiast po kąpieli przez kilka godzin dominuje część przywspółczulna autonomicznego układu nerwowego.

Oddziaływanie miejscowe przeprowadzamy za pomocą zawijania lub okładów, najczęściej stosuje się preparaty borowinowe zawierające około 80% wody. Przed zabiegiem należy pastę borowinową podgrzać do temperatury około 40°C. Zawijanie polega na nałożeniu na ciało pacjenta około 5 cm warstwy ogrzanej borowiny oraz takiej samej warstwy na prześcieradło, którym owija się część poddaną zabiegowi. Prześcieradło okrywa się folią czy ceratą i owija kocem. Okład borowinowy powinien znajdować się na ciele przez około 30 min.
 

Wskazania: zabiegi takie wskazane są u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa, dużych i małych stawów kończyn. Zabieg łagodzi stany napięcia mięśniowego, które towarzyszy zmianom zwyrodnieniowym. Wskazaniem są również dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), stany pourazowe (złamania, zwichnięcia i skręcenia stawów, stłuczenia), stany przeciążeniowe, oraz nerwobóle. Ostrożnie stosować u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), u których gorąca kąpiel może wyzwolić rzut choroby.

           

Przeciwwskazania: czynna postać zapalenia stawów, RZS w fazie ostrej, zapalenia w obrębie tkanek miękkich, choroby ze skłonnością do krwawień, niewydolność krążenia, stan po świeżym zawale serca, dławica spoczynkowa, stopień IV nadciśnienia tętniczego, niewydolność oddechowa, choroba nowotworowa, miażdżyca tętnic, stany znacznego osłabienia i wycieńczenia, ciąża.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin