Reaktywne_zapalenie_stawĂłw.doc

(29 KB) Pobierz

5. REAKTYWNE ZAPALENIE STAWÓW

Reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera) to jałowe zapalenie stawów po przebytym zakażeniu układu moczowo-płciowego, gardła i przewodu pokarmowego z towarzyszącym zapaleniem cewki moczowej lub szyjki macicy, zapaleniem spojówek oraz zmianami skórno-śluzówkowymi.

Zespół Reitera należy do grupy spondyloartropatii, w których nie występuje czynnik reumatoidalny. Jest częściowo związany z obecnością w stawie Chlamydia trachomatis. Podatne na zachorowanie są osoby u których występuje antygen HLA-B27.  Objawy stawowe pojawiają się zazwyczaj 3-4 tygodnie po infekcji. W odróżnieniu od septycznego zapalenia stawów w zespole Reitera posiewy płynu stawowego i maziówki są ujemne.

5.1. SYMTOMATOLOGIA

U chorych na reaktywne zapalenie stawów występują nasilone objawy ogólne gorączka, zmęczenie i brak apetytu. Towarzyszy im znacznie podwyższona wartość OB.

Na postawie badania podmiotowego i przedmiotowego można ponadto stwierdzić :

-          asymetryczne, wędrujące zapalenie jednego stawu lub kilku stawów dźwigających ciężar ciała – kolanowych, skokowych i biodrowych,

-          zapalenie i obrzęk całego palca stopy lub ręki,

-          dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub pośladków,

-          ostre zapalenie spojówek lub przedniego odcinka naczyniówki,

-          hiperkeratotyczne zmiany skórne na dłoniach lub podeszwach.

Niekiedy obserwuje się również zapalenie przyczepów ścięgien – zwykle łącznie z zapaleniem rozcięgna podeszwowego lub ścięgna Achillesa, jałowe zapalenie cewki moczowej i owrzodzenia w jamie ustnej.

Rzadko dochodzi do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego lub nerek. Przebieg choroby jest zróżnicowany - od łagodnych bólów stawowych do szybkiego kalectwa. Po przebyciu choroby często występują bóle stawowe i nawracają objawy kliniczne. U większości chorych zespół Reitera ustępuje samoistnie po 4-6 miesiącach, ale czasem przybiera postać przewlekłej, nawrotowej i destrukcyjnej artropatii obwodowej, obejmującej zazwyczaj stawy kolanowe i skokowe.

W przypadku tego schorzenia rokowanie jest dobre. Często też zdarzają się samoistne wyzdrowienia.

5.2. RÓZNICOWANIE

W diagnostyce różnicowej należy wykluczyć septyczne zapalenie stawów. W tym celu koniecznie trzeba wykonać aspirację płynu stawowego. U chorych z zajęciem układu moczowo-płciowego należy wykluczyć zakażenie dwoinką rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Krwawa i długo trwająca biegunka może sugerować chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub inną chorobę jelit. Zespół Reitera może również towarzyszyć zakażeniu HIV.

Zapalenie stawów i zmiany skórne typowe dla przewlekłego reaktywnego zapalenia stawów mogą być podobne do zmian obserwowanych w łuszczycowym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa lub zespole Behceta.

5.3. LECZENIE

Podstawowe cele leczenia ostrej postaci choroby to:

-          zahamowanie procesu zapalnego w stawach za pomocą leków przeciwzapalnych,

-          leczenie pozastawowych objawów choroby,

-          wdrażanie fizjoterapii, aby złagodzić objawy i zapobiec lub zminimalizować upośledzenie czynnościowe.

5.3.1. Fizjoterapia

W ostrym okresie choroby niezbędne bywa unieruchomienie stawu za pomocą szyny.        

U chorych z zapaleniem stawów przodostopia oraz stawu skokowego górnego lub dolnego wykonanie prostego stabilizatora może zredukować ból i zachować zdolność chodzenia.. Stan pacjenta poprawia się po wypoczynku w łóżku, należy jednak wprowadzić program ćwiczeń biernych w celu uniknięcia przykurczów w stawach i zaników mięśni. Miejscowe zastosowanie krioterapii pomaga w złagodzeniu bólu stawowego lub okołostawowego. Natychmiast po ustąpieniu procesu zapalnego, chory powinien rozpocząć ćwiczenia czynnych ruchów, aby przywrócić pełną ruchomość w stawie.

              5.3.2. Farmakoterapia             

         Podstawowymi środkami farmakologicznymi stosowanymi w leczeniu reaktywnego zapalenia stawów są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niekiedy dostawowo lub okołostawowo stosuje się glikokortykosteroidy. W przypadku przewlekłego zapalenia stawów podaje się, podobnie jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów leki modyfikujące przebieg choroby., a u chorych z zakażeniem Chlamydia trachomatis stosowane są tetracykliny.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin