Pojęcia i definicje dotyczące pedagogiki specjalnej w świetle literatury.doc

(26 KB) Pobierz
Pojęcia i definicje dotyczące pedagogiki specjalnej w świetle literatury

Pojęcia  i definicje  dotyczące  pedagogiki  specjalnej w świetle literatury

 

              Wszystkie moralne i polityczne zobowiązania wobec dzieci zawarte w deklaracjach Konwencji Praw Dziecka, spoczywają nie tylko na państwie, ale praktycznie na całej dorosłej części społeczeństwa.

              Podmiotami działającymi na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce są :

Ministerstwo Edukacji Narodowej, organizacje społeczne, fundacje i osoby prywatne.

              Pedagogika specjalna łącząca się celami z pedagogiką ogólną lecz działająca w pogłębianiu, dynamizowaniu i wzbogacaniu metod pracy (1, zajmuje się osobami upośledzonymi, również umysłowo.

              Jednostki z upośledzeniem umysłowym żyją w społeczeństwie, w którym warunki życia oraz normy są dostosowane do potrzeb przede wszystkim ludzi w normie.

              Pedagogika specjalna, mając na uwadze indywidualne możliwości i obciążenia osób upośledzonych umysłowo, zmierza do optymalnego ich rozwoju i aktywnego, oraz w miarę pełnego udziału w życiu społecznym.

Aby wyjaśnić zakres i specyfikę pracy szkoły specjalnej należy przybliżyć i wyjaśnić, w oparciu o bogatą literaturę fachową, terminologię i zakres pojęć.

W placówkach specjalnych dla uczniów upośledzonych umysłowo procesowi kształcenia i wychowania podlegają uczniowie z różnym stopniem upośledzenia, stąd konieczność zdefiniowania w pierwszej kolejności tego właśnie pojęcia.

Jedną z pierwszych prób określenia upośledzenia umysłowego była definicja Kraepelina ( 1915). Terminem oligofrenia określił grupę złożoną pod względem etiologii, obrazu klinicznego i zmian morfologicznych anomalii rozwojowych, która posiada wspólną podstawę patogenetyczną, a mianowicie totalne opóźnienie rozwoju psychicznego.

Wiek dwudziesty to okres, w którym postępy cywilizacyjne spowodowały rozwój  nauki w ogóle. Powstało zatem wiele definicji z różnych dziedzin nauki, w tym także liczne wyjaśnienia pojęcia upośledzenia umysłowego.

     W tego typu pracy trudno przeprowadzić wnikliwą i rzetelną analizę teoretyczną tego zagadnienia, dlatego powołamy się na dwie znaczące.

Amerykański  uczony Edgar Doll stworzył teorię, według której niedorozwój umysłowy zawiera następujące elementy :

1.  1.  1.   niedojrzałość społeczną,

2.  2.  2.   spowodowaną przez niską sprawność umysłową,

3.  3.  3.   o charakterze rozwojowym,

4.  4.  4.   nie przemijającą w miarę dojrzewania,

5.  5.  5.   pochodzenia konstytucjonalnego,

6.  6.  6.   nieodwracalną ( Clarke i Clarke) (2

 

Według R. Kościelaka „ upośledzenie umysłowe jest to istotnie niższy od przeciętnego poziom funkcjonowania intelektualnego o charakterze globalnym oraz z zaburzeniami w zakresie dojrzewania, uczenia się i przystosowania społecznego, spowodowane przez czynniki genetyczne i egzogenne na podłożu względnie trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym”. (3 

Generalnie pedagogika uregulowała teorię, a w tej pracy ujęłyśmy ją za podstawę ,według której upośledzona jest jednostka z odchyleniem od normy, w której występują :

 

-      -       trudności w rozwoju,

-      -       -       trudności w poznawaniu świata,

-      -       trudności w przystosowaniu się do środowiska społecznego.

___________________________________

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin