Polska 1976.doc

(25 KB) Pobierz
1976

1976

Po objęciu władzy przez Gierka utworzony również nowy rząd na czele którego stanął Jaroszewicz. Po odwołaniu podwyżek i obietnicy poprawy warunków życia strajki ucichły. Wprowadzono nową politykę gospodarczą. Zaciągnięto wiele kredytów w bankach zagranicznych. W Gdańsku powstał nowoczesny Port Północny, a w Katowicach kolejna wielka huta. Zaczęto produkcję coca-coli, fiata 126p, i kolorowych telewizorów. Nastąpił szybki wzrost poziomu życia. Już w 74r. Można było zauważyć pierwsze objawy kryzysu, starannie ukrywane przez media. W 1975 aby zmniejszyć władzę lokalnych pierwszych sekretarzy przeprowadzono podział administracyjny i z 17 zrobiono 49 województw. Spowodowało to wielkie wydatki na rozbudowę aparatu urzędniczego. Centralne zarządzanie gospodarką powodowało stale powtarzające się niedobory we wszystkich dziedzinach życia. Przeinwestowanie w gospodarce i konieczność spłat kredytów postawiły kraj na krawędzi bankructwa.

 

Zmiany w konstytucji

 

W 1976 dokonano zmian w Konstytucji PRL

 

Punkty które mogły się nie podobać to : przewodnią siła w budowaniu socjalizmu ma być PZPR i Polska ma solidaryzować się z państwami socjalistycznymi, a zwłaszcza z ZSRR.

 

Wydarzenia w Ursusie i Radomiu

 

W czerwcu 1976 w Ursusie pod Warszawą oraz w innych miastach na wybrzeżu wybuchły strajki robotników. Przyczyną było ogłoszenie kolejnych podwyżek cen na żywność. Przeciwko strajkującym wysłano ZOMO, które ich rozpędziło. Wielu z nich zostało zwolnionych z pracy, wielu aresztowano. Pod wpływem strajków władze podjęły decyzję o cofnięciu podwyżki, a robotników przywrócono do pracy.

 

Pierwsze ugrupowania opozycyjne

 

We wrześniu 1976, po wydarzeniach w Ursusie i Radomiu, powstał Komitet Obrony Robotników, który miał na celu ochronę finansową i prawną oskarżonym robotnikom. Czołowymi działaczami KOR-u byli: Kuroń, Lipski, Lipiński, Michnik, Macierewicz i inni. Rok później powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a następnie Konfederacja Polski Niepodległej z Moczulskim na czele. W Gdańsku rozwijał się Ruch Młodej Polski z Hallem jako przewodniczącym

 

Kryzys gospodarczy

 

W końcu lat 70 kryzys gospodarczy stał się już dostrzegalny w całym kraju. Polska była zadłużona na 20 mld dolarów USA. Brak Towarów w sklepach spowodował że znów pojawiały się długie kolejki. KC postanowił znaleźć winnego i Gierek aby utrzymać się przy władzy zdymisjonował Jaroszewicza. Kryzys gospodarczy był już tak głęboki, że zmiana premiera nie mogła powstrzymać zbliżającej się fali strajków. Kolejną podwyżkę cen, ogłoszono w lipcu 1980, spowodowała najpierw pojedyncze a potem masowe strajki na Wybrzeżu i Lubelszczyźnie.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin