03.09 Czarodziejskie słowa.doc

(32 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 03.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Czarodziejskie słowa przedszkolaka

 

Cele operacyjne: dziecko:

- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,

- rozwija swoje poczucie rytmu,

- uważnie słucha opowiadania,

- wymienia podstawowe zwroty grzecznościowe stosowane w codziennych sytuacjach,

- grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu i na ulicy.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: śpiew, wystukiwanie rytmu, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, inscenizacja.

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, opowiadanie, zadawanie pytań, pogadanka, pokaz, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, zespołowa

 

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”, opowiadanie
W. Osiejew „Czarodziejskie słowo”, ilustracje dotyczące „magicznych słów”, nagrania melodii do zabaw ruchowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa w kole do melodii „Jestem sobie przedszkolaczek”

Dzieci maszerują jedno za drugim zgodnie z rytmem melodii, na słowa ram, tam, tam klaszczą w dłonie.

2. Zapoznanie z treścią pierwszej zwrotki piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”

Powtarzają za nauczycielem słowa piosenki – próba zaśpiewania.

3. Słuchanie opowiadania W. Osiejew „Czarodziejskie słowo” (zał. 1)

4. Udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela:

- Jak miał na imię smutny chłopczyk?

- Kogo spotkał na ławce?

- Dlaczego się gniewał?

- O jakim „czarodziejskim słowie” powiedział mu staruszek?

- Co się stało, gdy Pawełek zaczął używać słowa „proszę”?

- Czy rada staruszka była więc słuszna?

5. Pogadanka nt.: Jakie znacie jeszcze „czarodziejskie słowa”?

W razie problemów naprowadzenie dzieci poprzez rozmowę i ilustracje obrazujące użycie owych słów w życiu codziennym.

(dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, smacznego)

6. Inscenizacja ruchowa „Dwie rączki”

Dzieci ustawiają się w parach i gestami inscenizują treść wierszyka:

Dwie rączki się spotkały, więc się przywitały – podają sobie dłonie

Najpierw zaklaskały, później pogłaskały

Jak się przywitały, no to pogadały – palce stykają się z kciukiem

A, jak pogadały to na koniec pomachały

 

7. Zabawa integracyjna „Dzień dobry”

Dzieci chodzą po sali w rozsypce, na przerwę w muzyce (piosenka „Czarodziejskie słowa”) witają się z najbliższą osobą słowami dzień dobry oraz podają swoje imiona.

8. Zabawa „Proszę-dziękuję”

Nauczyciel podaje jednemu dziecku maskotkę mówiąc proszę, ono musi odpowiedzieć dziękuję i podać ją kolejnej osobie z użyciem form grzecznościowych.

9. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” (wg Rytmika dla smyka)

I zwrotka – marsz parami po kole, na słowa ram- tam-tam wystukiwanie rytmu nogami,

II zwrotka – stoją w parach twarzami do siebie tworząc „huśtawkę” (naprzemienne kucanie), rytm wystukują klaskając w dłonie partnera

III zwrotka – nadal stoją twarzami do siebie, nogi w rozkroku, ręce szeroko rozłożone na boki podają partnerowi i kołyszą się w prawo i lewo, rytm wyklaskuje każdy samodzielnie.

IV zwrotka – marsz w parach tak, jak w pierwszej zwrotce, z przytupywaniem nogami.

10. Zawieszenie na gazetce ilustracji przypominających o używaniu zwrotów grzecznościowych.

  

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin