Wypławek biały.doc

(39 KB) Pobierz
WYPŁAWEK BIAŁY JAKO PRZEDSTAWICIEL PŁAZIŃCÓW WODNOŻYJĄCYCH

 

WYPŁAWEK BIAŁY JAKO PRZEDSTAWICIEL PŁAZIŃCÓW WODNOŻYJĄCYCH

 

 

 

Typ : Płazińce

Gromada : Wirki

Gatunek : Wypłąwek biały

Gromada : Przywry

Gatunek : Motylica wątrobowa

Gromada : Tasiemce

Gatunek : tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony

 

1.       Wypławek biały żyje w środowisku wodnym, względnie mocno wilgotnym, pod kamieniami, pod liśćmi, kawałkami drewna. Długość ciała około 2,5 cm. Jest spłaszczony liściowato, otoczony rzęskami, w przedniej części ma zakończenie tępe. Jest drapieżnikiem. Żywi się pierwotniakami i bardzo małymi larwami. Ciało ma barwy mleczno białej. Koniec ciała lekko tępowato zakończony. Ciało zbudowane jest z wora skórno-mięśniowego.

Wór składa się z dwóch elementów

-          z tzw. nabłonka

-          z mięśni.

 

2.       Nabłonek jest to jedna warstwa komórek osadzonych na podstawie. Każda z komórek ma jądro, na powierzchni znajdują się rzęski, które stale falują i pomagają w poruszaniu się. Są rabdity - pałeczkowate twory, które są wystrzeliwane na zewnątrz i gdy jakaś ofiara się zbliża to one śluzowacieją i powodują, że to ofiara nieruchomieje dzięki właśnie temu śluzowi. Rabdity nie mają właściwości żernych, czy jadowitych tylko jest to mocno zagęszczony śluz, który nie pozwala na ucieczkę ofierze. Tuż pod jednowarstwowym nabłonkiem znajdują się mięśnie okrężne, skośne i podłużne. Nabłonek wraz z tymi mięśniami tworzy wór skórno-mięśniowy. Wnętrze wora stanowi parenchyma - gęstawa substancja, słabo wykształcona ( podobnie jak mezoglea ). Rozrzucone są w niej komórki mięśniowe, oraz znajdują się w niej wszystkie narządy

 

3.       Układ pokarmowy. Rozpoczyna się otworem gębowym, który znajduje się mniej więcej w połowie długości ciała po jego spodniej stronie, czyli po brzusznej stronie . Następnie jest gardziel, która przechodzi w jelito, które skierowane ku tyłowi (2 odcinki)  Rozgałęzienia tego jelita są ślepo zakończone. Jego wnętrze jest wysłane nabłonkiem i w komórkach tego nabłonka zachodzi trawienie ( trawienie wewnątrz komórkowe ). Gardziel może się wysuwać na zewnątrz, do gardzieli dochodzą gruczoły ślinowe i jadowe. Gdy ofiara znieruchomieje w tym śluzie, to przy udziale tych gruczołów jest ona dobijana i konsumowana.

 

4.       Układ nerwowy. W części głowowej znajdują się węzły połączone ze sobą, zlane jak by i pełniące funkcje mózgu. Od tych węzłów odchodzą 3 pary pni nerwowych głównych. Dwa pnie grzbietowe, dwa pnie brzuszne i po jednym pniu bocznym. Wszystkie te pnie połączone są spoidłami, które przypominają jakby drabinkę. Od pni nerwowych odchodzą nerwy unerwiające ciało i narządy wewnętrzne.

 

5.       Układ wydalniczy. Jest jednym z najważniejszych układów. Jest typu PROTONETRYDIALNEGO, tzn. składa się z  dwóch podłużnych kanałów biegnących po bokach. Od tych kanałów odchodzą rozgałęzienia zakończone komórkami płowykowymi. Komórka płowykowa zbudowana jest z jądra, wodniczek, rzęski które napędzają metabolity wraz z wodą ku otworkom znajdującym się w części grzbietowej, równomiernie na ciele rozmieszczonych. Pochłaniają je wcześniej kanały z parenchymą, tam zachodzi przemiana materii, utlenienie, powstają produkty uboczne które są pochłaniane przez kanały , a następnie tymi komórkami płowykowymi są przepędzane na zewnątrz do otworów leżących po stronie grzbietowej.

 

6.       Zmysły

·         w miejscach gdzie są rabdity tych zmysłów nie ma, ale tam gdzie ich nie ma, szczególnie w części przedniej są zmysły które odbierają wrażenia chemiczne. Wypławek wyczuwa, co w tym środowisku w którym się znajduje jest. Jest wrażliwy na bodźce chemiczne.

·         Oko - słabo pracujące, ale odbiera wrażenia świetlne. Składa się z warstwy barwnikowej w kształcie kielicha, są komórki  węzakowe na sztyfcikach mało wydłużone na końcach tych komórek poza kielichem są dopiero jądra.

 

7.      Rozmnażanie. Jest obojnakiem. Występują tam narządy męskie i żeńskie. Męskie to jądra, nasieniowody i narząd kopulacyjny; żeńskie jajowód prowadzący komórki jajowe do otworu płciowego, a komórki plemnikowe do woreczka nasieniowego. Wymiana plemników, czyli zapłodnienie nie krzyżowe. Zapłodniona komórka jajowa przechodzi w tzw. stan zygoty, otacza się komórkami żółtkowymi, które mają w sobie zgromadzone pożywienie dla rozwijającego  się zarodka. Wszystko to otoczone jest komórkami nabłonkowymi, jako kokon jaj te są składane na przedmiotach podwodnych.

 

 

 

 

Ó Copyright by Marcin Radoń

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin