Tkanka łączna kostna
Tkanka kostna jest unaczyniona i unerwiona. Występuje jedynie u kręgowców. Z pośród wszystkich tkanek jest najtwardszą. Stanowi podporę dla organizmu, ochronę narządów. Łącznie z tkanką mięśniową tworzy układ ruchu. Kość składa się z substancji organicznej tzw. osseiny i nieorganicznej głównie z węglami i fosforanem wapnia.
Występują trzy rodzaje komórek kostnych :
Komórki kościotwórcze osteoblasty. Pojawiają się najliczniej podczas rozwoju kości i w procesach jej regeneracji. Powstają z komórek okostnej. U osób dorosłych, zdrowych osteoblasty zanikają, a pojawiają się przy złamaniach.
Komórki kostne - osteocyty. Pochodzą z osteoblastów które zostały otoczone substancją międzykomórkową. Mają kształt owalny, są spłaszczone. Posiadają wypustki protoplazmatyczne, które wchodzą do kanalików kostnych. Leżą w jamkach kostnych.
Komórki kościogubne - osteoklasty. Są olbrzymie, o dużej liczbie jąder, powstają z połączenia kilku osteoblastów z oscetytem. Ich rolą jest niszczenie i modelowanie kości.
Rozróżnia się dwa rodzaje kości: zbitą i gąbczastą. Podstawową jednostką morfologiczną i fizjologiczną budującą kości jest osceon, czyli tzw. System Haverca. Na każdy taki system składa się trzy rodzaje blaszek kostnych
Blaszki przebiegające w sposób ciągły. Tworzą warstwę wewnętrzną i zewnętrzną kości. Pomiędzy tymi blaszkami znajdują się blaszki walcowate. Osadzone jedna w drugą tworzą system Haverca, który zawiera naczyńka krwionośne.
Blaszki w kształcie cylindra umieszczonego jeden w drugim.
Kości odżywiane są przez naczynia krwionośne które przebiegają w kanale Haverca. Każda z kości otoczona jest błoną okostną. Do niej przyczepione są mięśnie i ścięgna. Przez tę błonę przechodzą naczynia krwionośne oraz nerwy. Wewnętrzna warstwa okostnej przylega do kości, zawiera komórki mezenchymatyczne, które w razie złamania przekształcają się w osteoblasty. Wnętrze kości długiej wypełnione jest szpikiem kostnym (ma charakter tkanki łącznej) Jamka szpikowa wysłana jest błoną w której znajdują się komórki kościogubne. Mają one zdolność pożerania tkanki kostnej i powiększania jamy kostne.
Kość gąbczasta - blaszki ułożone nieregularnie tworzą beleczki, które łączą się i tworzą gąbczastą sieć. Kość ta występuje w nasadzie kości długiej. Jest przedłużeniem jamy kostnej. Przestrzenie tej części gąbczastej są również wypełnione szpikiem kostnym.
Ze względu na kształty kości dzielimy na - długie (ramiona, udo), krótki (paliczki), płaskie (czaszka, łopatka), niekształtne (kręgi, nadgarstki).
maniekchomikuj