Odpi na pyt od Igora - by Eliza (1).doc

(68 KB) Pobierz
1, Wybrać psychologiczne skutki bezrobocia (moim zdaniem wszystkie z wymienionych były skutkami bezrobocia, ale które są psychologiczne, a nie np

1. Wybrać psychologiczne skutki bezrobocia (moim zdaniem wszystkie z wymienionych były skutkami bezrobocia, ale które są psychologiczne, a nie np. ekonomiczne, czy socjalne - nie wiedziałem)
np( nie sa to pewne odpowiedzi tylko moje przypuszczenia, wiec sie nimi nie sugerujci, chciałam tylko mniej wiecej odróżnic te psychologiczne od reszty)

- Zjawisko izolacji społecznej i narastanie konfliktów w rodzinie

- Poczucie izolacji społecznej bezrobotnych na przykładzie wybranych miast

- Poczucie frustracji u ludzi trwale bezrobotnych.

- Zaburzenia dewiacyjne wśród młodzieży jako skutki bezrobocia.

2. Agresja budzi agresję, wiec nie powinno się stosować agresji podczas dyskusji. Dlaczego? - i masz wymienione 5 odpowiedzi, moim zdaniem wszystkie były poprawne, ale nie jestem pewien, musiał w tym być jakiś haczyk.

3. Kto ma dokonać wyboru grupy do zadania w pracy? Kierownik, czy pracownicy między sobą - z punktu widzenia przyjemności pracy.
Były 4 odpowiedzi, 2 że kierownik i 2 że grupa sama ma się wybrać - i tu się wkurwiłem, bo pytanie było KTO a nie DLACZEGO, obie odpowiedzi, że pracownicy między sobą były poprawne, znaczy logiczne, więc je zaznaczyłem, ale nie wiem, czy dobrze.

Co do pytania 2 i 3 to chyba nie ma co nad nimi filozofować...jak sam Igor zauważył trzeba popisac sie inteligencja wrodzona :P:D

4a, 4b. Racjonalizacja - ogólnie, co to i czy to jest mechanizm obronny, a potem, na którym miejscu w hierarchii Pawłowa się znajduje (zaznaczyłem, że na 5. ale mogłem się mylić)

Racjonalizacja (od łac. ratio, rozum) - w psychologii jeden z mechanizmów obronnych - pozornie racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw, kiedy prawdziwe motywy pozostają ukryte, często także przed własną świadomością.

Jest to także forma automatycznej obrony przed depresją - kiedy człowiek odczuwa naraz wiele negatywnych bodźców, bądź jest uczestnikiem nieprzyjemnych zdarzeń ma nienaturalnie wyśmienity humor, jest podekscytowany i tryska energią.

5a,b. Powtórzcie sobie co to podświadomość, przedświadomość, świadomość i nieświadomość wg. Freuda, mi się popierdoliło to zupełnie, co jest czym, i co można wydobyć w psychoanalizie... ogólnie 2 pytania na ten temat były

Podświadomość – termin wprowadzony do psychologii przez Pierre'a Janet, często błędnie utożsamiany z pojęciem przedświadomości w teorii Freuda. W polskich tłumaczeniach dzieł Freuda niekiedy (obok terminu pozaświadomość) zastępuje pojęcie nieświadomość.

Terminu tego używał niekiedy także Jung, odnosząc się do głębszej warstwy nieświadomości indywidualnej. Obszar nieświadomości indywidualnej w terminologii Junga nazywany jest cieniem indywidualnym

Przedświadomość (niem. das Vorbewusste) - termin wprowadzony do psychoanalizy przez Zygmunta Freuda jako określenie granicznej sfery psychiki między świadomością a nieświadomością. Obejmuje ona treści nie będące aktualnie w polu świadomości (treści stłumione - w przeciwieństwie do treści wypartych, należących do sfery nieświadomości), lecz które mogą być łatwo aktywizowane i powrócić do świadomości.

Świadomość to stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie). Zwykły stan czuwania.

świadomość (ang. consciousness), stan, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych i środowiska zewnętrznego.
 

samoświadomość (ang. self-awareness), proces zdawania sobie sprawy z autobiograficznego charakteru osobiście doświadczanych zdarzeń.

Nieświadomość - pojęcie zaczerpnięte z psychoanalizy, określające jeden z obszarów aparatu psychicznego (obok przedświadomości i świadomości). Według psychoanalizy skupia wyobrażenia, które są nieakceptowane przez świadomość i między innymi z tego względu nie mogą zostać uświadomione. Zachowują jednak duży ładunek energetyczny, dzięki czemu stale próbują przedostać się do świadomości. Efektem tych dążeń mają być takie akty psychiczne jak marzenia senne, objawy nerwicowe (np. lęki, natręctwa, objawy konwersyjne), przejęzyczenia i czynności pomyłkowe.

 

nieświadomość (ang. unconscious), w teorii psychoanalitycznej część psychiki, która jest składnicą wypartych pragnień i pierwotnych impulsów.

 

6. Kto zaproponował koncepcje, że odczytywanie marzeń sennych jest jak kamień z Rozety? (wydawało mi się, że Freud, albo Bokus, nie wiem) według mnie chodziło jej o Freuda

7. Jakieś takie pytanie o to co robi motywacja, i tam wszystkie 3 trzeba było zaznaczyć (że tempo reakcji - wigor, że pomimo porażek dalej się próbuje i coś jeszcze, nie wiem, ale kolega tak miał i wydawało mi się to logiczne)

 

motywacja (ang. motivation), proces inicjowania, kierowania i podtrzymywania aktywności fizycznych i psychicznych; zawiera mechanizm preferencji jednych aktywności nad inne oraz energię i trwałość reagowania.

8. Sposrod podanych teorii wybierz teorie motywacji (to na slajdach Bokus jest w drugiej czesci, chodzi tylko o nazwy tych pojęć)


1. TEORIA INSTYNKTU

-James (instynkty są celowe, ludzie mają ich więcej niż zwierzęta)
- McDOugall (instynkt to dziedziczna dyspozycja charakteryzowana przez ogólne enegetyzowanie, działanie, nastawienie na cel)
- Freud (Eros i Tanatos, dwa instynkty rządzące ludzkim zachowaniem, w przeciwieństwie do teorii Jamesa, instynkty są bezcelowe)


2. TEORIA POPĘDÓW A UCZENIE SIĘ

*Woodworth -motywacja to popęd determinujący zachowanie
* Clark Hull- motywacja jest niezbędna do uczenia się


3. TEORIA POBUDZENIA

*motywacja to ogólne pobudzenie org do działania na skutek pobudzenia ukł siatkowatego w mózgu (ahhh bmz;) )
* prawo Yerkesa-Dodsona


4. HUMANISTYCZNA TEORIA MOTYWACJI WZROSTU


5. SPOŁECZNO- POZNAWCZE TEORIE MOTYWACJI

*Kurt Lewin- rozbieżność między stanem aktualnym a celem;
*Festinger- dysonans poznawczy
*Rotter- teoria społecznego uczenia się


9. Rozwój dziecka - ojoj, tam było dużo i to bzdurnych rzeczy


9a) kto jest autorem LAD

 

mechanizm przyswajania języka (ang. language acquisition device, LAD), hipotetyczna, oparta na biologicznych podstawach, struktura umysłowa odgrywająca, zdaniem wielu badaczy, główną rolę w uczeniu się języka przez dziecko, ułatwiająca proces rozumienia i produkowania mowy; pojęcie autorstwa Noama Chomsky'ego.
 

9b) kiedy u dziecka pojawia się intercośtam, nie pamiętam głupie to było intersubiektywność wtórna lub pierwotna?


9c) funkcja matematyczna rozwoju - kiedy się pojawia pojawia się w II fazie, tj. w 2 półroczu 2 roku życia.

10. Czy różni się teoria Sheldona i Hipoklatesa

 

(tak, różni)

 

          Teoria Hipokratesa – wyodrębnia cztery podstawowe typy temperamentu: choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk;

          Teoria W.H. Sheldona – typy budowy ciała są ściśle związane z rozwojem osobowości.



11. Pamięć oparta na doświadczeniach to pamięć –

 

epizodyczna

12. Od kogo czerpał insporację James? (Kartezjusz, Laza..., Freud, Bokus)

 

Amerykanin James, jak Hume postulował zajęcie się strumieniem aktywności zamiast świadomości ® behawioryzm

William James utrzymywal, podobnie jak Arystoteles znacznie wczesniej, ze kolejnosc jest odwrotna - najpierw nasz organizm reaguje, a potem odczuwamy emocje

Hume interpretuje doświadczenie nie jako strumień świadomości, lecz aktywności. Jest on charakterystyczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Pogląd ten zaakceptowali behawioryści, powołując się jednak na bardziej dosłowne sformułowanie tej tezy w dziełach
współtwórcy pragmatyzmu, amerykańskiego filozofa i psychologa
Williama Jamesa (1842-1910)"



13. Czy u Condillaca wystarczy jeden zmysł by stworzyć świadomość czy potrzeba kilku?

 

Jeden zmysł

14. Co Kartezjusz nazywał myśleniem? (i od cholery odpowiedzi, powtórzcie sobie)

 

Myślenie” dla Kartezjusz jest bliższe pojęciu „świadomość” niz pojęciu „myślenie” w rozumieniu „aktów, czyli procesów poznawczych(kognitywnych)”. Myśleniu u Kartezjusz to zarówno akty poznawcze, jak i wolicjonalne, tak wyobrażnia, jak i wrazliwość doznania, a także namietności i emocje.

15. Złudzenie sześcianu Neckera - w jakim etapie spostrzegania powstanie (sensorycznym? percepcyjnym? przetwarzania?)

16. W której fazie rozwoju pojawia się kompleks Edypa?

 

faza falliczna

17. Czy śnimy podczas REMu?

 

Tak

18. W jednym pytaniu chodziło o prawo Dodsonona Jankesa czy coś takiego, w każdym razie odpowiedz prawidłowa to

 

Basia i jej prawo jazdy

 

Wg teorii instynktów motywacja ma charakter wrodzony, mechanistyczny i pozbawiony kontroli myślowej. Jednak teoria ta ustąpiła miejsca teorii popędu, czyli uczenie się przez organizm nowych reakcji w oparciu o napięcie wynikające z pierwotnych lub nabytych popędów. Reakcje, które prowadzą do redukcji napięcia, zostają utrwalone Ta teoria homeostatyczna nie wyjaśnia jednak zachowania motywowanego poszukiwaniem pobudzenia i aktywności motywowanej ciekawością czy zabawą. Teoria pobudzenia opisała zjawisko polegające na powszechnie stwierdzanym poszukiwaniu przez ludzi i zwierzęta optymalnego poziomu pobudzenia. Prawo Yerkesa-Dodsona głosi, iż poziom pobudzenia i poziom wykonania pozostają w zależności krzywoliniowej. Jeśli doszło do niepowodzenia w działaniu to wytłumaczyć to możemy albo poprzez niedostateczny poziom zdolności, albo niewielkie umiejętności. Natomiast niepowodzenie może też wynikać z motywacji, małej bądź zbyt dużej. W miarę wzrostu natężenia motywacji, wzrasta również sprawność działania, do pewnego poziomu motywacji – optymalnego (1 prawo). Związane jest to ze wzrostem sprawności działania, ale po przekroczeniu poziomu optymalnego, ta sprawność się obniża. Zatem można przyjąć, że motywowanie ma pewną granicę, która jest różna dla różnych ludzi. Każdy z nas posiada subiektywny próg optymalny. 

Dla wykonania zadań trudnych, optymalny jest niski poziom motywacji (2 prawo). Wykonując zadania łatwe, możemy tolerować nawet b. wysoki poziom motywacji. Im trudniejsze zadanie, tym korzystniejsza, ponieważ niższa, motywacja. 

19. "Wielka Piątka" dotyczy: (emocji, motywacji, osobowości....)

 

Wielka Piątka (ang. the Big Five), wyczerpujący, neutralny teoretycznie system opisu osobowości przedstawiający relacje między potocznymi określeniami cech, pojęciami teoretycznymi i skalami osobowości.

 

ekstrawersja, przyjazność, sumienność, stabilność, otwartość na doświadczenie

 

20. Jakaś scenka i powiedzieć, co powie EGO i zaznaczyć było trzeba "Musisz poczekać"


Ego (ang. Ego), w teorii Freuda, racjonalny aspekt osobowości; kieruje impulsami id tak, by spełnić wymagania rzeczywistości, a jednocześnie utrzymać szacunek jednostki dla samej siebie i zapewnić jej aprobatę społeczną.


21. Koło emocji to czyj model? i wybierz jedno spośród 6 nazwisk

 

koło emocji (ang. emotion wheel), model przedstawiający zbiór podstawowych emocji; wyróżnia on osiem podstawowych emocji, które tworzą cztery pary przeciwieństw: radość - smutek, strach - gniew, zdziwienie - oczekiwanie oraz akceptacja - wstręt; opracowany przez Roberta Plutchika.

22. Co to jest sublimacja?

Sublimacja (od łac. sublimis, wyniosły) - jeden z mechanizmów obronnych znanych w psychologii, odmiana substytucji.

Jest to jeden z obronnych mechanizmów osobowości, polegający na przesunięciu popędu (potrzeb, motywów) z celu, którego nie można zrealizować ze względu na niezgodność z przyjętymi zasadami, na inny, zastępczy obiekt lub czynność.

Przykład: Boję się podrywać dziewczyny, więc piję piwo, aż skończy się impreza.

Zygmunt Freud uważał, że cały dorobek kultury jest efektem sublimacji popędu seksualnego. Teraz wiadomo, że istnieją też inne motywacje działań artystycznych.

23. Pytanie o koncepcję wąskolokalizacyjną (to była prawidł. odpowiedź)

 

Wąskolokalizacyjna – zgodnie z tą koncepcją istnieje wzajemne, jednoznaczne przyporządkowanie pomiędzy strukturami mózgu a funkcjami psychicznymi. Do wysunięcia tezy przyczyniły się m.in. odkrycia ośrodka ruchowego masy ciała, ośrodka rozumienia mowy-ciała wernitego, ośrodka pisania, czytania, analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej oraz odkrycie zróżnicowanej struktury anatomicznej kory

24. Pytanie o stosunek duszy z ciałem (nie pamiętam, odpowiedzi były do wyboru: paralelizm, interakcjonizm, i coś jeszcze)

 

Wydaje mi sie, że chodzi o dualizm, ale głowy nie daje, jak macie jakies inne opcje to sie nie krepujcie, znalazłam o tym coś takiego:

Dualizm co do substancji, dualizm ontologiczny - obok monizmu i pluralizmu, jedno z głównych stanowisk ontologicznych co do głównych klas substancji. Wyróżnia dwie: ciało (materię, substancję fizyczną) i ducha (substancję duchową).

Dualizm zakłada, że w istnieją zarówno substancje duchowe jak i substancje cielesne. W sensie ontologicznym dualizm przeciwstawia się więc kierunkom monistycznym: (materializmowi, spirytualizmowi, monizmowi właściwemu i immanentnemu). Według dualizmu ciała są podłożem zjawisk fizycznych, dusze są podłożem zjawisk znanych nam z doświadczenia wewnętrznego (myślenie, cierpienie, radość, itp.).

A i 2 pytania opisowe:


1. Co to introspekcja i jakie są jej rodzaje


2. Opisz teorie Tomaszewskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ok wiec tak z tego co rozmawialem z ludzmi juz po egzaminie to tak : ogromna czesc pytan z zerowki sie powtarza

wielka piatka co to jest cechy i do wyboru ( osobowosc motywacja i coś tam odp osobowosc oczywiscie

szklanka u locka : masz obraz jednej konkretnej szklanki a nie wszystkich szklanek zaznaczyc kto to powiedzail

kartezjusz czy myslenie wg niego to swiadomosc

badanie wordena o deprywacje popedow jak sie zmienia i ich hierarchia

badania eysenka i łuriiii cos o hipnozie

teoria os reikowskiego czy zgadza sie z teoria os Hipokratesa

frud odcyfrowywanie marzen sennych to jak odczytywanie kamiena z rozetty
dusza i cialo to dwie rozne substancie i wplywaja na siebie i napisac jaka to idea
dusza stanowi forme dla ciala >>>>>>>> podobno hylomorfizm czymkolwiek by to nie bylo
zaznaczyc teorie motywacji
do wyboru :
instynktu motywacji pobudzenia humanistyczna
os mózgowo rdzeniowa u platona i ktora najwyzje ... chyba odp ma byc: nus
dlaczego bledne jest reagowanie agreskją na agresje

 

 

na ściage jak ktos chce :)


PSYCHOANALIZA
PRZEDSWIADOMY-bez wysilku swiadome
NIESWIADOMY- z wysilkiem swiadome,silny opór
SWIADOME-nietrwale,to co przez chwile
NIESWIADOMOSC TO SWIADOMOSC-TAK

odczytywanie marzen sennych jak kamien z Rozety- Freud

kompleks Edypa- faza faliczna,
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin