dp_2009_kazanie_mlodziez.doc

(33 KB) Pobierz

  JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ WOLNOŚCI

                                                        Propozycja kazania dla młodzieży

 

Droga Młodzieży!

 

Umiłowany Sługa Boży, Jan Paweł II w przemówieniach na Światowe Dni Młodzieży, poruszał rożne aspekty życia chrześcijańskiego. Jednym z nich była wolność, która dotyczy i ludzi młodych. W liście do młodych 31 marca 1985 roku napisał:

Młodzi mają — jeśli tak można się wyrazić — wrodzony ‘zmysł prawdy’. Prawda zaś ma służyć wolności: młodzi mają także spontaniczne pragnienie wolności. A co to znaczy być wolnym? To znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie — być — ‘prawdziwie’ wolnym. Być prawdziwie wolnym — to nie znaczy, stanowczo nie znaczy: czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Wolność zawiera w sobie kryterium prawdy, dyscyplinę prawdy. Bez tego nie jest prawdziwą wolnością. Jest zakłamaniem wolności. Być prawdziwie wolnym — to znaczy: używać swej wolności dla tego, co jest prawdziwym dobrem. W dalszym ciągu więc: być prawdziwie wolnym — to znaczy: być człowiekiem prawego sumienia, być odpowiedzialnym, być człowiekiem ‘dla drugich’ ”.

Współczesny człowiek, również i młody, traci jednak swoją wolność i często nawet staje się niewolnikiem dla samego siebie. Przyczyna tego tkwi w nieprawidłowym pojmowaniu czy przyjmowaniu wartości, a w wielu przypadkach nawet w ich całkowitym odrzuceniu.

Podczas pobytu w 1998 roku na Ukrainie Papież powiedział: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego. Dziś przez świat idzie spaczone pojęcie wolności. Nie brak takich, którzy taką właśnie wolność głoszą. O tym winniśmy wiedzieć i to sobie głęboko uświadamiać. Trzeba prosić Boga, aby dał wzrost temu dobru, jakie dokonało się i nadal dokonuje na waszej ziemi, żeby nie zabrakło w sercach męstwa, wielkoduszności i nadziei”.

Powołanie do wolności, do bycia wolnym i do używania tego daru w służbie dobra dla drugich, jest możliwe tylko z Jezusem Chrystusem, który - jak mówił Jan Paweł II z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze, 14-15 sierpnia 1991 roku: „wychodzi na spotkanie człowieka każdej epoki, również i naszej epoki, z tymi samymi słowami: ‘Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli’(J 8, 32); uczyni was wolnymi. W słowach tych zawiera się podstawowe wymaganie i przestroga zarazem. Jest to wymaganie rzetelnego stosunku do prawdy jako warunek prawdziwej wolności. Jest to równocześnie przestroga przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie. Chrystus, przeto również i dziś, po dwóch tysiącach lat, staje wśród nas jako Ten, który przynosi człowiekowi wolność opartą na prawdzie...”.

Zatem trzeba na serio przyjąć Chrystusa do swojego życia, gdyż wasze posłannictwo, posłannictwo młodzieży polegać ma na dawaniu świadectwa wiary, niesieniu nadziei, miłości; zapewnieniu przyszłym pokoleniom obecności w ich świecie takich wartości, jak pełna wolność religijna, poszanowanie osobowego wymiaru rozwoju, ochrona prawa człowieka do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, troska o rozwój rodziny i jej nieustanne umacnianie, służąc jednocześnie wzajemnemu ubogacaniu się wszystkich ludzi.

Uczeń Chrystusa nie stoi obok wydarzeń, ale czuje się zobowiązany przemieniać współczesny świat niosąc Ewangelię po krańce ziemi, służąc prawdziwemu wyzwoleniu opartemu na Jezusie Chrystusie. Młodzi mają do wypełnienia konkretne zadanie, polegające na tworzeniu nowej cywilizacji życia, prawdy, wolności, sprawiedliwości, miłości, pojednania i pokoju.

Drogą prowadzącą ku temu jest trwanie w Bogu, wierność wobec Jego zbawczego planu, wypełnianie obowiązków, szczera modlitwa, gotowość wyrzeczeń oraz uczciwość. Współczesny świat potrzebuje radości, służby, czystości, ofiarności, aby mogło powstać nowe społeczeństwo, sprawiedliwe, braterskie, chrześcijańskie. I w dzisiejszej dobie obserwuje się zatrucie idei i obyczajów. Bezpośrednią tego przyczyną jest grzech, z którego powstaje kłamstwo. Ogromna część społeczeństwa podąża drogami, które wiodą do hedonizmu, rozwodów, przerywania ciąży, kontroli urodzeń przy pomocy antykoncepcji. Takie rozumienie życia zaprzecza prawu Bożemu i nauczaniu Kościoła. Młodzi ludzie, a w szczególności wy jako chrześcijanie powinniście podążać wiernie za Chrystusem, tzn. realizować w praktyce orędzie Ewangelii, co wiąże się, między innymi, z zachowaniem czystości, ochroną życia, uznaniem nierozerwalności małżeństwa.

To wy młodzi ludzie jesteście nadzieją narodów, społeczeństw, Kościoła, od których zależy teraźniejszość i przyszłość. Wasze życie musi opierać się na autentycznym postępowaniu, braniu odpowiedzialności za własne postępowanie, zamiary, inicjatywy i decyzje. Fundamentem moralności, decydującym o wartości ludzkich czynów, są przykazania. Zdrowe zasady stanowią podstawę dojrzałych sumień, pozwalających młodym być prawymi, wiarygodnymi, budzącymi zaufanie. Właściwie ukształtowana osobowość moralna jest najcenniejszym wkładem, jaki młode pokolenie może wnieść do rodziny, społeczeństwa, grupy zawodowej, działalności kulturalnej czy politycznej, wspólnoty Kościoła. To w waszych sercach winno się budzić pragnienie autentycznego braterstwa wszystkich ludzi, poza wszelkimi podziałami. Dojrzały chrześcijanin realizuje własne człowieczeństwo przez umiejętność bezinteresownego dawania siebie innym i bycia dla drugich.

Ojciec Święty nawoływał młodych, aby nie podawali się kulturze śmierci ale wybierali życie. To życie powinno być wolne nie tylko od tego, co wewnętrzne, ale również od tego, co zagraża dobru i życiu człowieka.

Drodzy młodzi,

Bądźcie świadkami Chrystusa!

Bądźcie świadkami Chrystusowej wolności, bo tylko ta wolność, mimo wszystko, jest naprawdę tęsknotą współczesnego człowieka, nie tylko młodego.

                                                                                                                              Amen.

 

Kl. Przemysław Męch MIC

Kl. Krystian Socha MIC

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin