Konspekt katechezy.rtf

(78 KB) Pobierz
Konspekt katechezy

Konspekt katechezy

 

 

Brygida Fudała

 

Lekcja katechezy szkoła podstawowa  klasa III

 

Temat Chrystus daje „wodę żywą”- życie wieczne

Treść z podstawy programowej Wychowanie liturgiczne wiadomić owoce i zobowiązania wynikające z przyjęcia chrztu świętego.

Liczba godzin na realizację tematu 45 min.

Cele zajęć:

1.        Ogólne - kształtujemy umiejętności związane z dziękowaniem Jezusowi za dar życia wiecznego. Wprowadzamy w religijną symbolikę wodę, która obmywa i daje życie –życie wieczne.

2.     Szczegółowe

§        Wiedza uczeń zna konieczność wody dla wszystkich stworzeń na ziemi i zna Stwórcę wody.

§        Umiejętności uczeń umie podziękować Bogu za dar, jakim jest woda, szczególnie za „wodę żywą” - życie wieczne, rozwija je w sobie i pogłębia przez udział w Eucharystii.

§        Wartości, postawy uczeń docenia wodę, jako dar Boży, a szczególnie, że posiada życie wieczne i możliwość spotkania się z Chrystusem w Eucharystii

Metody i techniki kształcenia

Pogadanka, metoda aktywizująca „oneczko”, „sieć relacji”, opowiadanie, praca w grupach, praca z tekstem.

Środki i pomoce dydaktyczne

Tekst Pisma świętego, tekst zobowiązań z chrztu(Skarbiec modlitw i pieśni), tekst kapłana podczas Mszy świętej (Obrzędy Mszy Świętej), woda w słoikach, rurki do picia, katechizm, Mapa Palestyny, mapa krajobrazowa Afryki

 

 

Przebieg katechezy

 

 

 

TREŚĆ

METODY

1.

Przed nauką religii „Duchu Święty….

Modlitwa

2.

Jak brzmiał temat ostatniej katechezy?

Powtórzenie

3.

Rozmowa na temat wody, grupy dostały w słoikach wodę: słoną, kwaśną, słodką, mineralną, zwykłą,. Czy woda jest potrzebna?

W grupach rozróżniają rodzaje wody

4.

Czytanie Ewangelii ( J 4, 5 -15)

Podział na role

5.

Kto występuje, o czym rozmawiają?

Pogadanka

6.

Wypracowanie ogólnego celu katechezy. Powrót do rozmowy o wodzie i nawiązanie do „wody żywej”.

Pogadanka metoda aktywizująca „oneczko”

7.

Przypomnienie zobowiązań chrzcielnych i zadań z tym związanych, ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

8.

Tekst kapłana podczas Mszy świętej(Obrzędy Mszy Świętej) ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

9.

Odszukanie na mapie Samarii i miasta gdzie przebywał Jezus i ułożenie intencji modlitwy.

Praca w grupie

9.

Utrwalenie poznanych wiadomości

Odpytywanie

10.

Temat katechezy, notatka, odczytanie treści Pisma Świętego ze kamieni studni, postanowienie

Zapis do zeszytu, ksero

11.

Uczniowie odczytują przygotowane w czasie lekcji intencje

Modlitwa

12.

Podsumowują swój udział w zajęciach.

Karty samooceny

 

NAJLEPSZA LEKCJA TO NIE TA, O KTÓREJ
TAK SĄDZI NAUCZYCIEL,
ANI TA, O KTÓREJ TAK MYŚ UCZNIOWIE...

NAJLEPSZA LEKCJA TO TAKA,
O KTÓREJ ANI NAUCZYCIEL, ANI UCZEŃ
NIE MYŚ, ŻE BYŁA TO LEKCJA!

(Klemens Stróżski)


Karta  samooceny ucznia (wpisz „+” w odpowiednie miejsce)           

 

 

Tak

Nie

Trochę

Czy bardzo starałeś się być aktywny w dzisiejszych zajęciach?

 

 

 

Czy dokładnie słuchałeś poleceń nauczyciela?

 

 

 

Czy potrafiłeś zgodnie pracować w grupie?

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin