Konspekt katechezy
Brygida Fudała
Lekcja katechezy szkoła podstawowa klasa III
Temat – Chrystus daje „wodę żywą”- życie wieczne
Treść z podstawy programowej – Wychowanie liturgiczne –Uświadomić owoce i zobowiązania wynikające z przyjęcia chrztu świętego.
Liczba godzin na realizację tematu – 45 min.
Cele zajęć:
1. Ogólne - kształtujemy umiejętności związane z dziękowaniem Jezusowi za dar życia wiecznego. Wprowadzamy w religijną symbolikę wodę, która obmywa i daje życie –życie wieczne.
2. Szczegółowe –
§ Wiedza – uczeń zna konieczność wody dla wszystkich stworzeń na ziemi i zna Stwórcę wody.
§ Umiejętności – uczeń umie podziękować Bogu za dar, jakim jest woda, szczególnie za „wodę żywą” - życie wieczne, rozwija je w sobie i pogłębia przez udział w Eucharystii.
§ Wartości, postawy – uczeń docenia wodę, jako dar Boży, a szczególnie, że posiada życie wieczne i możliwość spotkania się z Chrystusem w Eucharystii
Metody i techniki kształcenia –
Pogadanka, metoda aktywizująca „słoneczko”, „sieć relacji”, opowiadanie, praca w grupach, praca z tekstem.
Środki i pomoce dydaktyczne –
Tekst Pisma świętego, tekst zobowiązań z chrztu(Skarbiec modlitw i pieśni), tekst kapłana podczas Mszy świętej (Obrzędy Mszy Świętej), woda w słoikach, rurki do picia, katechizm, Mapa Palestyny, mapa krajobrazowa Afryki
Przebieg katechezy
TREŚĆ
METODY
1.
Przed nauką religii „Duchu Święty….
Modlitwa
2.
Jak brzmiał temat ostatniej katechezy?
Powtórzenie
3.
Rozmowa na temat wody, grupy dostały w słoikach wodę: słoną, kwaśną, słodką, mineralną, zwykłą,. Czy woda jest potrzebna?
W grupach rozróżniają rodzaje wody
4.
Czytanie Ewangelii ( J 4, 5 -15)
Podział na role
5.
Kto występuje, o czym rozmawiają?
Pogadanka
6.
Wypracowanie ogólnego celu katechezy. Powrót do rozmowy o wodzie i nawiązanie do „wody żywej”.
Pogadanka metoda aktywizująca „słoneczko”
7.
Przypomnienie zobowiązań chrzcielnych i zadań z tym związanych, ułożenie intencji modlitwy.
Praca w grupie
8.
Tekst kapłana podczas Mszy świętej(Obrzędy Mszy Świętej) ułożenie intencji modlitwy.
9.
Odszukanie na mapie Samarii i miasta gdzie przebywał Jezus i ułożenie intencji modlitwy.
Utrwalenie poznanych wiadomości
Odpytywanie
10.
Temat katechezy, notatka, odczytanie treści Pisma Świętego ze kamieni studni, postanowienie
Zapis do zeszytu, ksero
11.
Uczniowie odczytują przygotowane w czasie lekcji intencje
12.
Podsumowują swój udział w zajęciach.
Karty samooceny
NAJLEPSZA LEKCJA TO NIE TA, O KTÓREJTAK SĄDZI NAUCZYCIEL,ANI TA, O KTÓREJ TAK MYŚLĄ UCZNIOWIE...
NAJLEPSZA LEKCJA TO TAKA,O KTÓREJ ANI NAUCZYCIEL, ANI UCZEŃNIE MYŚLĄ, ŻE BYŁA TO LEKCJA!
(Klemens Stróżyński)
Karta samooceny ucznia (wpisz „+” w odpowiednie miejsce)
Tak
Nie
Trochę
Czy bardzo starałeś się być aktywny w dzisiejszych zajęciach?
Czy dokładnie słuchałeś poleceń nauczyciela?
Czy potrafiłeś zgodnie pracować w grupie?
prosze