KONSPEKT LEKCJI KL.IV
Temat: Bóg pragnie naszego szczęścia – katecheza powtórzeniowa.
Liczba godzin na realizację tematu: 45 min.
Cele zajęć:
1. Ogólne:
- przypomnienie wiadomości z działu „Bóg pragnie naszego szczęścia”
- zwrócenie uwagi na działanie Boga, który jako jedyny ma moc zmienić sytuację człowieka uwikłanego w grzech
- umacnianie przekonania, że Bóg nie zostawia człowieka nawet w sytuacji grzechu i niewierności.
2. Szczegółowe;
- wiedza - uczeń:
· zna treść protoewangelii
· zna wydarzenia potopu biblijnego
· zna postaci Starego Testamentu, które Bogu zaufały i były Mu posłuszne
· wie, jakim człowiekiem był Noe
· zna pojęcia: ofiara, ofiara zbawienia, zbawienie
· wie, co to jest sakrament pokuty i pojednania
- umiejętności - uczeń:
· wyjaśni znaczenie protoewangelii
· rozumie co łączy ze sobą postacie Noego, Abrahama, Abla i Maryi
· rozumie pojęcia: jałmużna, post, modlitwa
· uzasadni, dlaczego Jezus poniósł ofiarę na krzyżu
· rozumie znaczenie symboli: potop, arka, tęcza
· rozumie ważność sakramentu pokuty i pojednania
- wartości, postawy - uczeń:
· podejmuje refleksje nad własnym postępowaniem, nad ofiarą, którą sam może złożyć, aby odwdzięczyć się Jezusowi.
Metody: podająca - wykład, poszukująca - pogadanka
Środki i pomoce dydaktyczne: kartki z pytaniami, krzyżówka, wypisane na kartkach papieru główne hasła działu.
Tok lekcji
1. Modlitwa i powitanie.
2. Klasa tworzy 5 grup. Katecheta wcześniej sam dokonuje podziału tak, aby każda grupa miała jednakowy poziom (w każdej grupie są uczniowie słabsi i mocniejsi)
3. Wyjaśnienie zasad klasoturnieju.
· W 5 pudełkach znajdują się kartki
1 – zadania typu „ prawda – fałsz” - 1 pkt
2 – zadania z odpowiedziami do wyboru - 1pkt
3 – zadania z luką – 2 pkt
4 – pytania wymagające krótkiej odpowiedzi – 3 pkt
5 – pytania wymagające dłuższej odpowiedzi – 4 pkt
Na każdej kartce znajduje się numer pytania, które czyta katecheta.
· Osoba z grupy ( za każdym razem inna) losuje pytanie. Grupa sama decyduje, z którego pudełka będzie pytanie. Grupa wspólnie się naradza a potem jedna osoba ( za każdym razem inna) udziela odpowiedzi i zdobywa punkty.
· Po wylosowaniu pytania grupa ma ok. 30 s. na zastanowienie się nad odpowiedzią.
· W przypadku błędnej odpowiedzi pytanie może przejść na inną grupę, która ma okazję zdobyć dodatkowe punkty – z wyjątkiem zadań typu „ prawda – fałsz”
· Po 5 kolejkach następuje podliczenie punktów.
· Grupa, która zwyciężyła zostaje nagrodzona brawami.
· Grupa może uzyskać punkty karne jeżeli nie pracuje cała grupa (np. pracują tylko 2 osoby), grupa pracuje za głośno lub utrudnia prowadzenie klasoturnieju, bądź jeżeli podpowiada innym.
Punkty karne będą odliczane od ogólnej punktacji.
4. Wspólne rozwiązanie krzyżówki
prosze