ALGEBRA LINIOWA wykład.doc

(1457 KB) Pobierz
ALGEBRA LINIOWA – WYKŁAD (60 godzin)

ALGEBRA LINIOWA – WYKŁAD  (60 godzin)

 

STRUKTURY ALGEBRAICZNE

 

DEFINICJA 1.  DZIAŁANIE WEWNĘTRZNE 2-ARGUMENTOWE W ZBIORZE  X  JEST TO ODWZOROWANIE 

 

PRZYKŁAD 1.  DZIAŁANIAMI WEWNĘTRZNYMI SĄ DODAWANIE I MNOŻENIE W ZBIORZE LICZB RZECZYWISTYCH, WYMIERNYCH, CAŁKOWITYCH, CZY NATURALNYCH. ODEJMOWANIE W ZBIORZE LICZB NATURALNYCH NIE JEST DZIAŁANIEM WEWNETRZNYM, PONIEWAŻ RÓŻNICA DWÓCH LICZB NATURALNYCH NIE MUSI BYĆ LICZBĄ NATURALNĄ.

 

ZBIÓR, W KTÓRYM SĄ OKREŚLONE JAKIEKOLWIEK DZIAŁANIA ALGEBRAICZNE (TZN. MNOŻENIE, DODAWANIE, SKŁADANIE, ITP.) NAZYWA SIĘ STRUKTURĄ ALGEBRAICZNĄ. STRUKTURA ALGEBRAICZNA OZNACZA WIĘC ZBIÓR WRAZ Z DZIAŁANIAMI OKREŚLONYMI W TYM ZBIORZE, NP. ZAPISUJEMY „CIAŁO LICZB RZECZYWISTYCH  ”.  CZĘSTO JEDNAK STOSUJE SIĘ SKRÓCONY ZAPIS TYPU „CIAŁO LICZB RZECZYWISTYCH  R”.

 

DEFINICJA 2.  GRUPA JEST TO STRUKTURA ALGEBRAICZNA  ,  gdzie  G  JEST DOWOLNYM ZBIOREM,    –  DZIAŁANIEM WEWNĘTRZNYM ORAZ SĄ SPEŁNIONE NASTĘPUJĄCE WŁASNOŚCI:

  1.               (ŁĄCZNOŚĆ DZIAŁANIA  )
  2.               (ISTNIENIE ELEMENTU NEUTRALNEGO)
  3.               (ISTNIENIE ELEMENTÓW ODWROTNYCH)

GRUPA    JEST PRZEMIENNA, GDY DODATKOWO SPEŁNIA WARUNEK 

 

PRZYKŁAD 2GRUPAMI PRZEMIENNYMI SĄ:  ,   ,   ,   ,  

.   GRUPAMI NIE SĄ:  ,      (PONIEWAŻ DLA ZERA NIE ISTNIEJE ELEMENT ODWROTNY) ORAZ      (PONIEWAŻ ELEMENT PRZECIWNY DO LICZBY NATURALNEJ NIE JEST LICZBĄ NATURALNĄ).

 

UWAGA 1.  ZBIÓR LICZB RZECZYWISTYCH, WYMIERNYCH, NATURALNYCH, CAŁKOWITYCH OZNACZA SIĘ LITERAMI ODPOWIEDNIO:  RQNZ.  TAKIE OZNACZENIA ZASTOSOWANO W PRZYKŁADZIE 2.  JEŻELI DZIAŁANIEM JEST DODAWANIE, TO ELEMENT  b  WYSTĘPUJĄCY W WARUNKU  3.  DEFINICJI 2, NAZYWA SIĘ PRZECIWNY (A NIE ODWROTNY).

 

PRZYKŁAD 3.  ROZWAŻMY ZBIÓR SKŁADAJĄCY SIĘ Z SZEŚCIU PRZEKSZTAŁCEŃ WIERZCHOŁKÓW TRÓJKĄTA RÓWNOBOCZNEGO  ABC:  OBROTY O KĄT    ORAZ SYMETRIE OSIOWE WZGLĘDEM OSI SYMETRI PRZECHODZĄCEJ PRZEZ WIERZCHOŁEK  ABCTE PRZEKSZTAŁCENIA OZNACZYMY SYMBOLAMI ODPOWIEDNIO:  ICH DZIAŁANIA NA WIERZCHOŁKACH TRÓJKĄTA  ABC   SĄ PRZEDSTAWIONE W PONIŻSZEJ TABELI

 

 

A

B

C

A

B

C

B

C

A

C

A

B

A

C

B

C

B

A

B

A

C

 

NASTĘPUJĄCA TABELA PRZEDSTAWIA DZIAŁANIE, KTÓRYM JEST SKŁADANIE PRZEKSZTAŁCEŃ ZE ZBIORU  ZAKŁADAMY, ŻE JAKO PIERWSZY DZIAŁA ELEMENT STOJACY W KOLUMNIE NAGŁÓWKOWEJ; DRUGI – W WIERSZU NAGŁÓWKOWYM.

 

Sc

Sa

Sb

Sb

Sc

Sa

Sb

Sc

O240

O120

Sc

Sa

O120

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin