71
Zakończenie
ZAKOŃCZENIE
Celem niniejszej pracy było zaprezentowanie wychowania religijnego w pedagogice Marii Montessori. Autor tego opracowania pragnął wydobyć z pedagogiki montessoriańskiej istotne elementy dotyczące wychowania religijnego. Mieliśmy zamiar dokładnie i wyczerpująco zanalizować wszystkie dostępne materiały co w dużej mierze się udało.
W wychowaniu religijnym ukazanym przez Montessori, dochodzimy do wniosku, że nie chodzi o uczenie się bez nakazu, lecz powinniśmy myśleć więcej o sercu dziecka i zainteresować się, jak doprowadzić je do miłości i radości w królestwie Boga i w Jego domu. Mimo wielkiej niewinności dziecka, trudno jest wychować do czystego skłonienia serca i głębokiej chęci życia w wierze. Trzeba mieć głębokie postanowienie, by iść za dzieckiem do Chrystusa i oczyszczać dziecku drogę do Niego. Znajomość rzeczy duchowych jak również natury dziecka i jego samodzielnego wejścia na tą szczególną drogę do Boga jest niezbędna. Musimy polecać dziecko łasce Bożej, ona działa w nim bardziej niż my i może uczynić w nim to, czego my nie zdołamy. My jednak pomożemy dziecku tylko wtedy, kiedy wszystko o czym mu mówimy, przeżywamy w naszym osobistym życiu.
Ukazując specyficzne aspekty wychowania religijnego, pierwszym wnioskiem, który może się nasuwać, jest nierealność zastosowania tych czynników do wychowania. Nam, dorosłym może się tylko tak wydawać. Lecz należy stwierdzić, że jeżeli się wejdzie w głębsze ich zrozumienie i popatrzy się w przyszłość to efekty są zaskakujące. Efekty te są ukazane w końcowym etapie niniejszej pracy tj. w zastosowaniu duszpasterskim.
Konkludując dochodzimy do wniosku, że w wychowaniu religijnym, w pedagogice Montessori, nie chodzi tylko o powierzchowne wyuczenie pewnych elementów, lecz pokazanie dziecku, że oprócz ciała ma jeszcze „coś” w sobie - życie wewnętrzne. Również sam wychowawca musi zaangażować całą swoją osobowość, aby przez zewnętrzne i wewnętrzne procesy doprowadzić duszę dziecka do spotkania z Jezusem Chrystusem na Eucharystii czy katechezie.
Autor niniejszego opracowania ma świadomość, że wiele treści dotyczących wychowania religijnego w pedagogice Montessori, wymagało by bardziej szczegółowej analizy. Niemniej wydaje się, że zasadniczy cel pracy został osiągnięty. Niech ta praca będzie, chociaż w małym stopniu, pomocą w lepszym rozumieniu, czym jest wychowanie religijne prezentowane przez samą Montessori czy jej współpracowników.
misiabelka