Analiza biomechaniczna koślawości.doc

(26 KB) Pobierz
Koślawość jednej stopy

Koślawość jednej stopy... pociąga za sobą koślawość palucha, przez to że oś ruchu prostownika długiego palca zostaje przesunięta, zamiast zginać, mięsień ten przywodzi.
Obniża to stabilizację dynamiczną stopy.

 

Koślawość stopy pociąga za sobą koślawość kolana i biodra.

Stawy te jednocześnie przechodzą do zgięcia.
Biodro do zgięcia i przywiedzenia. Powoduje to skórcze przywodzicieli.

Ważna jest również rotacja wewnętrzna podudzia i uda w stosunku do miednicy. Ale ponieważ podudzie zrotowane jest słabiej niż udo. To rotacja uda w stosunku do podudzia jest rotacją zewnętrzną. Całość tego procesu w kolanie powoduje nieprawidłowe obciążenie łękotek (wewnętrzna przeciążona), przesunięcie rzepki do wewnątrz i rozciągnięcie więzadeł pobocznych strzałkowych.

 

Przez to że tak się dzieje, występuje opadnięcie miednicy na stronę nogi koślawej, co wywołuje skoliozę. W odcinku lędźwiowym garb skoliozy jest w stronę koślawości, w odcinkach wyższych, przeciwnie. W szyjnym w stronę koślawości.

 

Co z kolei powoduje obniżenie łopatki po stronie koślawości.

 

Ponieważ kręgosłup w odcinku szyjnym jest przechylony w stronę nie koślawą, aby głowa była trzymana w osi trzeba zgiąć odcinek szyjny w stronę przeciwną.

 

Jak chodzi o drugą nogę jest biodro w przywiedzeniu, rotacji zewnętrznej, zgięciu. Stopa zrotowana tylko względem miednicy ;]

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin