Opis przypadku.doc

(2467 KB) Pobierz
OPIS PRZYPADKU 1

OPIS PRZYPADKU

 

 

 

11-letni chłopiec był hospitalizowany w Klinice Pediatrii, Kardiologii Prewencyjnej i Immunologii Wieku Rozwojowego UM w Łodzi na przełomie 2005 i 2006 roku z powodu pojawienia się bolesnych zmian rumieniowo-naciekowych, zlokalizowanych obustronnie na podudziach. W wywiadzie ustalono, że około dwa tygodnie przed przyjęciem do szpitala przebył anginę leczoną ambulatoryjnie preparatem amoksycyliny. U chłopca nie występowały wymioty, biegunka ani zaburzenia w oddawaniu moczu. Nie przyjmował żadnych leków poza antybiotykiem i negował ekspozycję na jakiekolwiek środki lecznicze, czy też substancje o działaniu toksycznym. Szczepienia według kalendarza szczepień.

Pacjent przy przyjęciu do szpitala był w stanie ogólnym dobrym. Masa ciała 30.8 kg, temperatura 37.1 st C ,częstość tętna 86 uderzeń/min, ciśnienie tętnicze 115/55mmHg.W badaniu przedmiotowym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono bolesne, żywoczerwone wykwity o charakterze słabo odgraniczonych guzów o średnicy 3-5 cm zlokalizowanych obustronnie na podudziach, głównie na wyprostnej powierzchni. (Ryc. 1). Pozostałe elementy badania przedmiotowego nie wykazały istotnych nieprawidłowości.

 

1.      Zaproponuj badania dodatkowe

2.      Wysuń propozycję rozpoznania wstępnego

3.      Diagnostyka różnicowa

 

 

W trakcie hospitalizacji u chłopca wystąpił ból i obrzęk prawego stawu kolanowego bez ograniczenia ruchomości, obserwowano także ewolucję zmian skórnych- początkowo żywoczerwone i w niewielkim stopniu uniesione ponad poziom skóry, po kilku dniach stały się wypukłe, stwardniałe i zabarwione na fioletowo. Ostatecznie powstały brunatne zmiany znikające z towarzyszeniem łuszczenia naskórka, bez pozostawienia owrzodzeń czy blizn.

 

4.      Podaj rozpoznanie ostateczne

5.      Zaproponuj leczenie

 

 

W wyniku zastosowanego leczenia uzyskano stopniowe ustąpienie zmian skórnych oraz normalizację wyników badań dodatkowych. Po 19 dniach hospitalizacji chłopca w stanie ogólnym dobrym wypisano do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki badań dodatkowych:

 

Morfologia

Ht 39.4%,  Hgb 12.7 g/dl,  RBC 4.63 10/ul,  WBC 7.7 /ul,  MCHC 32.2 g/dl,  PLT 217 /ul

pałki-2,  segmenty-65,  eozynofile-4,  bazofile-0,  limfocyty-23,  monocyty-6

 

OB 94 mm/h,  CRP 21 mg/l,  MPT 303 mg/dl

 

ASO 627 IU/ml

 

Badanie ogólne moczu

Ciężar właściwy-1020, PH-6.0, białko-nieobecne, cukier-nieobecny, urobilinogen-w normie, bilirubina-nieobecna, ciała ketonowe-nieobecne, nabłonki-nieliczne wpw, leukocyty-1-2 wpw, erytrocyty-świeże i częściowo wyługowane 1-2 wpw, bakterie-pojedyncze wpw, pasma śluzu-liczne

 

ALAT-8.7 U/l,  ASPAT-15.8 U/l

 

RT 23-2mm

 

RTG klatki piersiowej

Płuca bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty wolne. Serce niepowiększone.

 

USG jamy brzusznej

Wątroba niepowiększona, jednorodna, normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, gładkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone, bez cech kamicy. Trzustka normoechogeniczna bez zmian ogniskowych. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Nerki o prawidłowym położeniu i wielkości. Miąższ nerek bez zmian ogniskowych. UKMy obustronnie nieposzerzone bez cech kamicy. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Po mikcji bez cech zalegania. Zachyłek pęcherzowo-odbytniczy wolny. Bez cech adenopatii.

 

Posiew kału

Jałowy

 

Badanie kału na pasożyty

Cyst i jaj pasożytów nie znaleziono

 

RF-ujemny

Przeciwciała przeciwjądrowe-ujemne

Komórki LE- nie znaleziono

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 1. Zmiany skórne na podudziu

 

Ryc. 2. Obrzęk stawu kolanowego

 

Ryc. 3. Ustępowanie zmian skórnych z pozostawieniem obrazu podbiegnięcia krwawego

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin