Interpelacja nr 13708.doc

(31 KB) Pobierz

 

 

 

 

Interpelacja nr 13708

do ministra sprawiedliwości w sprawie osób wykonujących pracę nakładczą i równocześnie prowadzących działalność gospodarczą

Szanowny Panie Ministrze! Od 1999 r. do 2009 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych istniał przepis art. 9 ust. 2 pozwalający osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą lub osobie z nią współpracującej, która równocześnie wykonuje pracę nakładczą, podlegać ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, który powstał wcześniej. Mogła jednak dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami również z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczenia.

Ustawa o s.u.s. ani żaden inny przepis nie ograniczał wyboru sposobu ubezpieczenia od jakiejkolwiek minimalnej podstawy składek z tytułu pracy nakładczej. ZUS w licznych swych odpowiedziach udzielanych płatnikom, wypowiedziach w prasie, a także na stronach internetowych potwierdzał taką możliwość i zgodne z prawem działanie płatników wybierających jako obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu pracy nakładczej z równoczesną rezygnacją z ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej. Wiele osób korzystało z możliwości wyboru ubezpieczenia jako ubezpieczenia obowiązkowego z pracy nakładczej i rezygnowało z ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej.

W tej chwili ZUS, kontrolując podatników, automatycznie uznaje, że umowy o pracę nakładczą zawarte były w celu obejścia prawa, uznaje umowy o pracę nakładczą za niebyłe i nakazuje opłacać składki z tytułu działalności gospodarczej. Osoby, których to dotyczy, dowiadują się, że z dnia na dzień winne są ZUS-owi nawet 50 tys. zł plus odsetki. ZUS nie bada, czy umowy były wykonywane, czy nie, lecz mechanicznie i automatycznie je podważa.

Jeżeli istniał przepis umożliwiający płatnikom wybór rodzaju ubezpieczenia, nie można teraz pociągać ich do odpowiedzialności za działanie zgodnie z ówczesnym prawem i wedle rozwiązania korzystnego dla nich. Lex retro non agit. Prawo nie może działać wstecz. To podstawowa zasada państwa prawa. Bez niej nie może istnieć zaufanie obywatela do państwa i jego instytucji, a zatem nie może być państwa prawa.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Pan Minister zamierza podjąć stosowne kroki w celu wyjaśnienia sytuacji między ZUS a osobami wykonującymi pracę nakładczą i równocześnie prowadzącymi działalność gospodarczą?

2. Co Pan Minister zamierza zrobić w tej sprawie?

Z wyrazami szacunku
Poseł Janusz Palikot

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin