Scenariusz zajęć
Grupa: 3 – 4 latki
Temat kompleksowy: Święta wielkanocne tuż – tuż
Temat dnia: W wielkanocnym nastroju…
Zapis w dzienniku: Zabawy wg zainteresowań dzieci – dziecko potrafi odkładać zabawki na ich miejsce. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Baranki”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Piosenka „Święta wielkanocne” – dziecko rozumie pojęcie cicho, głośno, potrafi pięknie zaśpiewać piosenkę. Rozmowa na temat piosenki – dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat danej zwrotki. Przeliczanie jajek wielkanocnych – dziecko potrafi odróżnić pisanki od kraszanek, potrafi przeliczać w zakresie 5. Dzielenie na sylaby – dziecko potrafi dzielić na sylaby imiona dzieci z grupy oraz wyrazy związane ze świętami. Zabawa „Taniec kurczaczka” – dziecko potrafi ilustrować melodię gestem. Kolorowanie wielkanocnego obrazka – dziecko używa różnych kolorów, potrafi je odróżniać i nazwać. Zabawy dowolne – dziecko potrafi zagospodarować swój wolny czas.
Cel ogólny: Zainteresowanie świątecznymi motywami i tradycjami
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· Chętnie bierze udział w zajęciach,
· Potrafi wymienić dwa rodzaje jajek wielkanocnych (pisanki, kraszanki),
· Potrafi zaśpiewać piosenkę,
· Rozumie pojęcia cicho i głośno,
· Potrafi wypowiedzieć się na temat piosenki,
· Potrafi przeliczać w zakresie 5 oraz dodawać i odejmować,
· Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem imię swoje i kolegów z grupy,
· Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem wyrazy kojarzone ze świętami wielkanocnymi,
· Potrafi zilustrować utwór klasyczny gestem oraz za pomocą przyborów (kurczaczki),
· Potrafi nazwać i odróżniać kolory,
· Potrafi pięknie pokolorować ilustrację świąteczną,
· Poprawnie trzyma kredkę w dłoni,
· Używa wielu kolorów w swojej pracy.
Metody:
Podająca: rozmowa,
Praktyczna: zabawa, śpiew,
Formy:
· Zbiorowa jednolita,
· Indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: płyta z melodią do „Tańca kurczaczka”, gitara, tekst piosenki, ilustracje pisanek i kraszanek, czekoladowe jajeczka (w nagrodę), kurczaczki, karty pracy, ilustracje świąteczne
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Baranki” - na dźwięk tamburyna dzieci czworakują udając baranki. Gdy dźwięk ucicha, dzieci zatrzymują się i „skubią trawkę”.
2. Mycie rąk
3. Śniadanie
4. zabawy dowolne:
· Kolorowanki,
· Układanki,
· Gry
5. Zajęcia dydaktyczne:
ü Piosenka „Robimy kółeczko” – zachęcenie dzieci do zajęć,
ü Piosenka „Święta wielkanocne” – nauczyciel śpiewa piosenkę z dziećmi wykonując akompaniament na gitarze. Dzieci śpiewają piosenkę dwa razy – cicho i głośno.
ü Wypowiedzi na temat piosenki – dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
· O czym jest 1 zwrotka?
· Co robi kurczątko w 3 zwrotce? Itp.
ü Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje:
· Po czym poznamy że to pisanka?
· Po czym poznamy że to kraszanka?
· Jaki kolor ma ta kraszanka?
ü Przeliczanie jajek wielkanocnych – nauczyciel rozkłada daną ilość ilustracji na dywanie i prowokuje zadania do przeliczania jajek wielkanocnych.
ü Dzieci dzielą na sylaby imiona kolegów z grupy, następnie nauczyciel pokazuje im ilustracje wielkanocne, dzieci dzielą na sylaby wyrazy przedstawione przez te ilustracje.
ü Zabawa „Taniec kurczaczka” – nauczyciel rozdaje dzieciom żółte kurczaczki. W rytm muzyki dzieci ilustrują utwór.
ü Przy stoliczkach dzieci kolorują ilustrację świąteczną – dzieci potrafią poprawnie trzymać w dłoni kredki.
ü Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom w nagrodę czekoladowe jajeczko.
6. Zabawy dowolne
pedagog107