Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi
Temat: Skąd się bierze chleb? - zapoznanie dzieci z historią powstania chleba z wykorzystaniem serii obrazków, piosenki i zabawy.
Cele ogólne:
· Zapoznanie dzieci z procesem powstawania pieczywa;
· Zapoznanie dzieci z melodią i treścią piosenki „Skąd się bierze chleb?”;
· Rozwijanie sprawności manualnej;
Cele operacyjne:
· Dziecko wie do czego służą różne produkty, co można z nich robić;
· Potrafi ułożyć obrazki wg kolejności zdarzeń;
· Umie słuchać piosenki;
· Potrafi bawić się do słów piosenki;
· Potrafi zaśpiewać krótką piosenkę;
· Zna rodzaje pieczywa;
· Dziecko potrafi wykonać pieczywo z masy solnej;
Metody pracy:
· Słowna: rozmowa, objaśnienie
· Oglądowa: pokaz
· Aktywizujące
· Czynna
Formy pracy:
· indywidualna;
· grupowa.
Środki dydaktyczne:
· Sylwety produktów i ich nazwy;
· Obrazy przedstawiające powstawanie pieczywa;
· Płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Skąd się bierze chleb?”;
· Sól, mąka, woda, miska;
· Kartki tekturowe;
Przebieg zajęć:
1. Omówienie przez nauczyciela poszczególnych tablic przedstawiających kolejne etapy powstawania pieczywa, tj.
· Sianie na polach;
· Zbieranie zboża przy pomocy kombajnu;
· Przetwarzanie ziaren na mąkę w młynie;
· Formowanie i pieczenie pieczywa w piekarni;
· Sprzedaż pieczywa w sklepie;
2. Dzieci układają z obrazków kolejne etapy powstawania pieczywa.
3. Słuchanie piosenki „Skąd się bierze chleb?” nagranej na płycie CD.
Skąd się bierze chleb?
Najpierw rolnik sieje zboże,
potem deszczyk je podlewa,
potem rośnie i złociście
długo na polu dojrzewa,
Słonce grzeje całe lato,
złote kłosy w nim się mienią,
a z tych kłosów, z tego ziarna
chlebek będziesz jeść jesienią.
Młynarz we młynie ziarenka zmiele,
z ziaren tych mąka powstanie,
a z mąki piekarz nocą w piekarni,
upiecze chleb na śniadanie.
4. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki.
5. Zabawa ilustrująca treść piosenki. Dzieci stoją w kole jeden za drugim. Idąc w kole naśladują siew zboża i podlewanie. Potem naśladują jak zboże rośnie (stoją w kole i z przysiadu powoli wstają), przy słowach „słońce... jeść jesienią” dzieci idą w kole, machają rękami w górze, naśladują kołysanie się kłosów na wietrze. Dzieci stoją i rękami naśladują ruch mielenia i ugniatania ciasta.
6. Robimy bułeczki. Dzieci otrzymują od nauczyciela gotową masę solną i mają za zadanie ulepić różne rodzaje bułek: kajzerkę, bułkę zwykłą, rogalik itp. Następnie układają je na tekturowych kartkach i odkładają do wyschnięcia.
7. Śpiewanie piosenki „Skąd się bierze chleb?” dla utrwalenia.
3
Frytusia