Żegnamy zimę - witamy wiosnę.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

 

 

Temat: Żegnamy zimę – witamy wiosnę

 

Cele ogólne:

·         Nauka piosenki pt. „Uciekaj zimo;

·         Poprawne nazywanie kolorów tęczy;

·         Ćwiczenie spostrzegawczości.

 

Cele operacyjne:

·         Dziecko umie zaśpiewać zbiorowo piosenkę,

·         Umie naśladować ruchem zwierzęta na łące;

·         Potrafi wymienić kolory tęczy;

·         Przedstawia w formie plastycznej tęczę;

 

Metody pracy:

·         Słowna: rozmowa, objaśnienie

·         Oglądowa: pokaz

·         Aktywizujące

·         Czynna

 

Formy pracy:

·         indywidualna;

·         zespołowa;

·         grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

·         Płyta z nagraniem piosenki pt. „Uciekaj zimo”;

·         Obrazek ilustrujący tęczę;

·         Wiersz Marii Konopnickiej „Tęcza”;

·         Kolorowe szarfy – czerwone, zielone, żółte;

·         Farby.

 

 

Przebieg zajęć:

1.      Słuchanie piosenki Uciekaj zimo nagranej na płycie CD.

 

Uciekaj zimo

 

Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już!

 

Zabierz śnieżne bałwanki, zabierz wiatr i mróz.

 

 

Ref. Rękawiczki i czapki

 

Pochowamy do szafki

 

Na spacerek pójdziemy

 

Nie zmarzniemy już /2x

 

 

A ty zimo, uciekaj za górkę za las.

 

I nie marudź, nie zwlekaj, już na wiosnę czas.

 

 

Ref. Rękawiczki i czapki

 

Pochowamy do szafki

 

Na spacerek pójdziemy

 

Nie zmarzniemy już /2x

 

 

2.      Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki

 

3.      Kolory tęczy. Dzieci przyglądają się obrazkowi, który przedstawia kolorową tęczę i nazywają poszczególne jej kolory.

 

4.      Słuchanie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”.

 

— A kto ciebie, śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej chmurce

Jakby na atłasie?

— Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, po burzy;

Pożyczyło sobie farby

Od tej polnej róży.

 

— Pożyczyło sobie farby

Od kwiatów z ogroda;

Malowało tęczę na znak,

Że będzie pogoda!

 

5.      Rozmowa z dziećmi na temat treści utworu.

 

6.      Zabawa ruchowa Mieszkańcy łąki. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy: motyle, żaby i bociany. Każde dziecko danej grupy dostaje kolorowe szarfy: motyle – żółte, żaby – zielone, bociany – czerwone. Kiedy nauczyciel pokazuje obrazek motyla, to dzieci z żółtymi szarfami – motylki – „fruwają” po łące, na obrazek żaby, dzieci z zielonymi szarfami – żaby – skaczą po łące, kiedy zaś nauczyciel pokazuje rysunek bociana, dzieci z czerwonymi szarfami – bociany – poruszają się po łące tak jak bociany, co jakiś czas próbując ustać na jednej nodze tak jak one.

 

7.      Praca plastyczna – tęcza namalowana farbami na kartce A4.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin