W jaki sposób fotografować zwierzęta.doc

(212 KB) Pobierz

W jaki sposób fotografować zwierzęta?

Zwierzęta - zarówno dzikie, jak i nasi domowi ulubieńcy - bywają również częstym tematem zdjęć. Cechą, która przydaje się podczas fotografowania zwierząt, jest cierpliwość. Dobrze, jeśli znasz naturę zwierzaka, masz pojęcie o sposobie jego poruszania się i nawykach. Aby zrobić dobre zdjęcie, należy przede wszystkim go obserwować. Prawdę mówiąc, zapewne niewielu czytelników będzie miało szansę spotkać się oko w oko z dzikim zwierzęciem w jego naturalnym środowisku - może to i nawet lepiej. Jednak nie trzeba wyjeżdżać np. do Kenii, aby sfotografować żyrafę. Nie należy więc nigdy zapominać o ogrodach zoologicznych. Ale pamiętajmy - nie wolno niepokoić zwierząt i podchodzić zbyt blisko z aparatem.



Ogólnie rzecz biorąc, należy zachowywać bezpieczną odległość od zwierząt. W sfotografowaniu dzikiego zwierzaka (zarówno tego na wolności, jak i w ogrodzie zoologicznym) z bliska pomaga zoom optyczny odpowiadający obiektywowi o długiej ogniskowej. Jeśli zamierzamy uwiecznić na fotografii ruch modela (wszystko jedno, czy jest to zwierze udomowione, czy też dzikie), ustawienie wysokiej czułości ISO pozwoli zastosować krótki czas otwarcia migawki i mały otwór przysłony (czyli wysoką wartość f), co umożliwi zamrożenie ruchu i uzyskanie dużej głębi ostrości.

Wówczas należy już tylko wybrać odpowiednie miejsce, poczekać na zwierzę, a następnie śledząc jego działania, ustawić ostrość. W chwili, kiedy kompozycja, ostrość i oświetlenie będą odpowiednie, można wykonać zdjęcie. Zawsze należy starać się tak wykadrować zdjęcie, aby zwierzę zajmowało całą powierzchnię kadru. Dobrze jest wyeliminować z niego zbędne szczegóły.



Fotografując małe zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu (zwłaszcza gdy podobny kolor ma ono jak fotografowany model), należy zwrócić uwagę na wielkość stosowanego otworu przysłony. Często warto jest bowiem zastosować duży otwór
(małą wartość f) dla uzyskania efektu małej głębi ostrości, co pozwoli wyróżnić małego zwierzaka z tła.



W przypadku zwierząt domowych należy stosować zoom optyczny posiadający cechy obiektywu standardowego lub szerokokątnego. Fotografowanie milusińskich podczas zabaw ożywi zdjęcie i pozwoli zaprezentować ich energię i charakter. Zdjęcia zwierzątek domowych są najlepsze, kiedy fotografujemy z ich wysokości, tzn. fotograf powinien leżeć na podłodze lub ziemi - no cóż, czasem trzeba się poświęcić.



Koty i kocięta, a także małe zwierzątka, takie jak chomiki lub świnki morskie, często trudno jest uwiecznić na zdjęciu. Szybko się poruszają i raczej trudno jest je nakłonić do pozowania. Istnieje jednak sposób zmuszenia ich na chwilę do tego, aby zastygły w bezruchu. Polega on na umieszczeniu zwierzaka na szklanym blacie np stolika. Jednak do wykonania tego rodzaju fotografii należy poprosić kogoś o pomoc, gdyż jednoczesne ustawianie zwierzaka i obsługiwanie aparatu jest po prostu bardzo trudne, a właściwie niemożliwe. Kolejną ważną kwestią związaną z fotografowaniem zwierząt domowych w pomieszczeniach jest właściwe użycie lampy błyskowej. Po pierwsze, należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy lampą błyskową aparatu a pupilem. Zarówno zwierzętom, jak i ludziom błysk lampy może trwale uszkodzić wzrok. Po drugie, używając zewnętrznej lampy błyskowej, należy pamiętać o skierowaniu jej światła na ścianę lub sufit, aby uniknąć tzw efektu czerwonych oczu (chyba że zdjęcie wykonywane jest z boku).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin