http://www.media.uio.no/personer/arntm/McGurk_english.htmlTo jest właśnie efekt McGurka... :D Wyjaśnienie pod filmem. Nie wiem, czy to było gdzieś w materiałach do egzaminu, ale ten efekt omawia się najczęściej w kontekście języka.
Cytuj Odpowiedz
13/06/2006 08:46 efekt McGurka jest opisany w Sternbergu, dokładniej w rozdziale o Percepcji, przy percepcji mowy wiem, bo wczoraj się wzięłam za czytanie :D
To było na pantoflu (dzięki Wam, Które zamieściłyście):
1. jakie systemy wymienia Neisser w swoim artykule? a Spostrzeganie / działanie bezpośrednie - umożliwia spostrzeganie i skuteczne działanie w najbliższym otoczeniu
b Spostrzeganie / wrażliwość interpersonalna – na nich opierają się najbliższe interakcje społeczne
c Reprezentacja / rozpoznanie – pozwala na identyfikację i adekwatne reagowanie na obiekty i sytuację
2. czym zajmuje się psycholingwistyka?
Psycholingwistyka jest to psychologia stosowania języka. Do jej zrozumienia przyczyniły się:
a lingwistyka - badania nad strukturą i zmianami języka
b neurolingwistyka – związek pomiędzy mózgiem i językiem
c socjolingwistyka – związek pomiędzy zachowaniem społecznym i językiem
3. system brzuszny i grzbietowy - czym się różnią?
4. efekt Mc Gurka - na czym polega? Efekt McGurka dotyczy synchronii percepcji wzrokowej i słuchowej. Dopóki ścieżka dźwiękowa odpowiada ruchom warg mówiącej osoby nie mamy problemu z rozpoznaniem tego co mówi. Jeśli jednak aktor mówi np. „ga” a ruchy jego warg wykonują ruchy dla innego dźwięku np. „ba” jest prawdopodobne, że usłyszysz pośredni dźwięk, w tym przykładzie „da”. Dokonuje się syntezy słuchowej i wzrokowej, dochodząc do wyniku, który jest odmienny od obu. W trakcie normalnej rozmowy wykorzystujemy czytanie z ruchu warg, aby zwiększyć percepcję mowy.
5. teoria percepcji bezpośredniej Gibsona Wg teorii bezpośredniej percepcji informacja dostępna receptorom zmysłowym, w tym kontekst zmysłowy, wystarcza do spostrzegania czegokolwiek. Nie potrzebujemy wyższych poziomów poznawczych, wcześniejszych doświadczeń czy czegokolwiek innego jako mediatora pomiędzy doświadczeniami zmysłowymi a percepcją. Wykorzystujemy informację kontekstową bezpośrednio – jesteśmy niejako przygotowani do reagowania na nią. Wskazówki potrzebne do zrozumienia tego co widzimy są zawarte w bodźcu. Inteligencja odgrywa jakąś rolę dopiero po zakończeniu przetwarzania percepcyjnego. Model ten wskazuje na sekwencyjność ról percepcji i inteligencji.
6. co jest ważne wg systemu sieci neuronalnych?
7. jakie dwie stałości pojawiają się najwcześniej?
8. funkcje wykonawcze pamięci roboczej
Pamięć robocza = operacyjna. (chyba)
Pamięć operacyjna – część pamięci długotrwałej, zawiera w sobie pamięć krótkotrwałą.
Funkcja - utrzymywanie tylko tej części pamięci długotrwałej, która została ostatnio zaktywizowana i przenoszenie tych części z magazynu i do magazynu czasowego o ograniczonym czasie przechowywania.
9. czy pomiar reakcji jest stosowany jako zmienna zależna/niezależna w badaniach eksperymentalnych
10. czym jest sylogizm?
Schemat dedukcyjny składający się z przesłanki większej, przesłanki mniejszej i wniosku, który można z nich wyprowadzić ( i którym czasem może być stwierdzenie, że z przesłanek nie wynika żaden wniosek).
Sylogizm:
- kategoryczny (o przynależności do danej kategorii)
- liniowy (ilościowe lub jakościowe porównanie terminów)
11. 4 metody obrazujące zmiany w mózgu trzeba było poszeregować ale nie pamiętam wg czego
12. poziom podstawowy wg badań Rosch
13. etap 3 teorii Marra
Teoria percepcji wzrokowej – model komutacyjny.
Trójstopniowy proces, aby stworzyć trójwymiarowe spostrzeżenie:
a Pierwotny dwuwymiarowy zapis informacji zmysłowej, która dociera do oczu
b Dwu i pół wymiarowy zarys danych, który uwzględnia wskazówki głębi i ukierunkowania powierzchni
c Trójwymiarowy model, który reprezentuje trójwymiarowe obiekty oraz związki przestrzenne między obiektami.
14. zasada zamknięcia Gestaltu
a Zamknięcie - mamy tendencję do percepcyjnego zamykania czy uzupełniania obiektów, które nie są w rzeczywistości zamknięte. b symetria
c ciągłość
d podobieństwo
e bliskość
f figura - tło
15. Co dowodzi istnienia pętli fonologiczej
16. efekt Sperlinga Sperling zastosował w swoich badaniach:
a Procedurę całościowego odtwarzania – badani mieli sobie przypomnieć, wszystkie pokazane symbole. Pamiętali tylko 4 i ta liczba była prawie zawsze taka sama i niezależna od liczby symboli w pokazywanym zestawie.
amiętali tylko 4 i ta liczba była prawie zawsze taka sama i niezależna od liczby symboli w pokazywanym zestawie.nie mamy problb Procedurę częściowego odtwarzania – badani musieli odtwarzać, tylko część z tego, co widzieli. Prezentacja symboli odbywała się w 3 rzędach po 4 litery każdy. Sygnał wskazywał, który rząd badani mają odtworzyć.
Procedura druga (b) spowodowała ogromną zmianę ilości odtwarzanego materiału (wzrost w drugim przypadku). Po wykorzystaniu procedury Sperling odkrył, że badanym jest dostępnych ok. 9 z 12 symboli, jeśli otrzymywali wskazówkę, który rząd odtworzyć przed lub bezpośrednio po pojawieniu się materiału. 1 s późniejsza prezentacja zmniejszała odtwarzanie do ok. 4 – 5 elementów z 12 ( mniej więcej tyle co przy całościowym odtwarzaniu).
Magazyn pamięci ikonicznej potrafi przechować ok. 9 elementów ale czas trwania informacji w nim jest bardzo krótki.
17. co różni ekspertów od nowicjuszy
18. 3 etapy odnośnie uwagi u wg Treisman
a Bez udziału uwagi („przeduwagowo”) analizujemy cechy fizyczne bodźca.
Proces ten jest wykonywany symultanicznie (paralelnie) na wszystkich napływających bodźcach. W przypadku bodźców wykazujących poszukiwane cechy przekazywany jest sygnał na kolejny etap.
b Analizujemy czy dany bodziec posiada wzorzec (jak mowa, muzyka).
Mają, to sygnał na kolejny etap.
c Koncentrujemy uwagę na bodźcach, które doszły do tego etapu i sekwencyjnie oceniamy napływające przekazy, przypisując odpowiednie znaczenia wyselekcjonowanym przekazom.
19. "wąskie gardło"
Niektóre teorie uwagi zakładają istnienie filtra czy wąskiego gardła i wg nich informacja jest selektywnie blokowana lub osłabiana, gdy przechodzi z jednego poziomu na drugi.
20. czym są naiwne teorie umysłu
21. co bada test fałszywych przekonań
22. kiedy dziecko nabywa pojęcia przyczynowości (chyba) i jaką procedurą się to bada
23. które ze zdań dotyczące kategoryzacji jest fałszywe
?
24. badania testem Wasona
25. co oznacza intencjonalność Znacie jakieś odpowiedzi? :-)
13/06/2006 09:42 to do tego sylogizmu to sprecyzuję:
Na to nie znalazłam odp. Napisałam jak mi się wydaje.
sylogizm jest przykładem wnioskowania dedukcyjnego, a wnioskowanie przez prawdopodobieństwo warunkowe opierające się o obserwacje jest przykładem wnioskowania indukcyjnego. (coś takiego) (w odpowiedziach były dwa właściwe słowa) metody zmiany mózgu trzeba było poszeregować wg kryterium czasu ogólnie odnoszę wrażenie z pytan, które jużm padły na pantoflu, że w obu grupach były takie same pytania, tylko w różnej kolejności :) (to tak na pocieszenie)
13/06/2006 10:41 po egzaminie z pamieci obiecuję napisać cos wiecej o hamanie, bo jeszcze sie nie zaczęłam uczyć :D i troche się już zaczynam denerwować tym faktem. Ja powiem tak- wykłady by wystarczyły zupełni, jeżeli ktoś ma na tyle siły woli i zdolnosci, zeby móc sie skupić na tym co mówi pan haman. Efekt mc gurka była na wykładach dw razy, raz dokładnie i nawet długo omawiany.
a co do pytan na zerowce to bylo tak, ze te pyt co byly w jednej grupie np na 1 stronie w drugiej byly na 3, ale nie wszystkie..
makslojer