R. 11.doc

(90 KB) Pobierz

Rozdział 11: Psychologiczne mechanizmy chorób i dysfunkcji somatycznych.

Ø       Choroba psychosomatyczna/ zaburzenia psychosomatyczne – w ICD10 występuje jako zaburzenie nerwicowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną.
- w DSM IV zaburzenia pod postacią somatyczną.

 

Ø       Czynniki psychiczne, emocje i napięcia oraz doświadczenia traumatyczne, zwłaszcza w okresie wczesnego dzieciństwa, mogą mieć znaczenie czynników etiologicznych w takich schorzeniach jak migrena, jadłowstręt, otyłość lub astma, mogą wraz z innymi predykatorami w zespołach polietiologicznych stanowić istotny i konieczny czynniki ryzyka lub powodować zaostrzenie już istniejącej choroby.

 

1.      Psychodynamiczne koncepcje wyjaśniające choroby i dysfunkcje somatyczne.

 

v      Freud: jego zdaniem, objawy somatyczne są wynikiem konwersji, czyli transformacji wypartych treści popędowych libido objętych konfliktem w objawy somatyczne; wyobrażenie niemożliwe do przyjęcia staje się nieszkodliwe dzięki temu, ze pobudzenia z nim związane zostają przekształcone w coś cielesnego.

 

v      By nastąpiło rozwiązywanie problemów za pomocą konwersji, musi istnieć gotowość do konwersji.

 

v      Choroba jako ucieczka od trudności.

 

v      W nerwicy symptomy somatyczne nie mają symbolicznego znaczenia. Wynikają one ze stale utrzymującego się napięcia i związanego z nim pogotowia lękowego (teorie regulacji emocji).

 

v      Dunbar: profile osobowości dla poszczególnych chorób psychosomatycznych (os. Astmatyka, zawałowca). Zarzucono dalsze badania na ten temat bowiem trudno jest ustalić osobowość przedchorobową, poza tym osobowość to tylko jeden z czynników wpływających na ryzyko choroby somatycznej.

 

v      Aleksander: badacz mechanizmów psychologicznych swoistych dla chorób somatycznych. Dla każdej choroby kształtuje się we wczesnym dzieciństwie swoisty centralny konflikt intrapsychiczny wynikający ze sprzecznych tendencji do dawania i brania, zatrzymywania i usuwania, zależności i autonomii. Tym sprzecznościom dynamicznym towarzyszą emocje i wzory reagowania wegetatywnego. Konflikty emocjonalne
z różnych faz rozwoju psychoseksualnego wiążą się
z wzorami pobudzenia emocjonalnego i wzorami reakcji fizjologicznej (Np. wzór psychodynamiki choroby nadciśnieniowej- tendencja do wrogiej rywalizacji i obawy przed odwetem, to sprzyja wzrostowi zachowań zależnych, co z kolei osłabia poczucie własnej wartości i wzrost wrogiej rywalizacji, co prowadzi do narastania lęku
i hamowaia agresywnych impulsów, w efekcie mamy fizjologiczna reakcję, czyli wzrasta nam ciśnienie).

 

v      Aleksander: wzory etiopatogenetycznych chorób psychosomatycznych:

§         Zespół właściwości osobowościowych wynikających
z konfliktów wczesnodziecięcych.

§         Sytuację, która reaktywuje dawny konflikt.

§         Konstytucjonalną słabość narządu.

 

v      Aleksander: oddzielił zaburzenia konwersyjne od nerwic wegetatywnych, w których dochodzi do reakcji fizjologicznych na skutek długotrwałego napięcia. Choroba somatyczna natomiast rozwija się pod wpływem współdziałania czynników w specyficznym wzorze reakcji psychodynamicznej.

v      Współczesna psychoanaliza: teoria desomatyzacji
i resomatyzacji Schura. Desomatyzacja zachodzi w toku rozwoju niemowlęcia. Dziecko uczy się odzielania sfery psychicznej i somatycznej oraz uniezależniać się od zautomatyzowanych procesów homeostazy. Dzięki temu dziecko nie reaguje somatyzacją na pobudzenie. U osób ze słabym procesem ego, w wyniku problemów (konflikty, traumy) pojawia się somatyzacja i rozwoju zaburzeń psychosomatycznych w więc do resomatyzacji.

 

v      Krystal: nawiązuje do teorii Schura. Stworzył teorię traumy. Doświadczenie przez  dziecko we wczesnym okresie życia traumy relacyjnej w kontakcie z opiekunami, hamuje rozwój afektu, polegający na somatyzacji lub braku desomatyzacji. Jeste to źródło aleksytymii (o tym następny podrozdział).

 

v      Koncepcje desomatyzacji-resomatyzacji oraz teoria traumy relacyjnej stanowią pomost między klasyczną psychoanalizą ze współczesnymi jej odmianami.

 

v      Teorie przywiązania: powtarzające się relacje z opiekunem powodują powstanie wewnętrznych modeli operacyjnych, które warunkują sposób postrzegania świata, siebie
i regulowanie emocji przez dziecko. Wzory przywiązania:

 

§         Ufny, lękowo –unikający, lękowo – ambiwalentny, zdezorganizowany.

 

v      Schore: przywiązanie polega na regulacji emocji w diadzie matka-dziecko, która polega na redukcji nadmiernego afektu, zmniejszanie siły emocji negatywnych
i wzmocnieniu tych pozytywnych .umożliwia to rozwój złożonych z refleksyjna funkcją self.
 

1.1 Psychoanalityczne źródła aleksytymii i jej charakterystyka oraz znaczenie dla dysfunkcji psychosomatycznych.

 

v      Aleksytymia – brak słów i emocji.

v      Sifnous – twórca pojęcia, wiązał je z zaburzeniami psychosomatycznymi.

v      Polega na:

·         Niezdolności do werbalizacji emocji, niezdolności do odróżnienia pobudzenia fizjologicznego od emocji, ubóstwie wyobrażeń i fantazji, operacyjnym stylu myślenia, dominacja negatywnych emocji, trudność w przeżywaniu emocji pozytywnych.

v      Tłumienie emocji i niemożliwość symbolizacji emocji.

v      Osoby po zawale i chorobą niedokrwienną serca, osoby dorosłe chore na astmę oraz matki dzieci chorych na astmę – charakteryzują się gotowością do reagowania aleksytymicznego.

v      Aleksytymia ma rodowód konfliktowy lub traumatyczny, może powodować zablokowanie mechanizmów komunikacji między półkulami mózgu, co powoduje niemożność symbolicznego
i werbalnego opracowania doświadczeń  emocjonalnych.

 

2.      Rodzinne koncepcje chorób i dysfunkcji somatycznych w podejściu systemowym.

 

v      Koncepcja Minuchina: w ramach swojej strukturalnej teorii terapii odzinnej opisał i badał funkcjonowanie rodzin, w których jeden z członków cierpiał na zaburzenia somatyczne. Ważne, że napięcia i dysfunkcjonalności systemu rodzinnego wywołują objawy somatyczne tylko
u tych osób , które zalicza isę do uwrażliwionych somatycznie lub wykazującyh słabość narządową. Szczególną uwagę zwrócił na rodziny, których dzieci
i młodzież cierpiała na zaburzenia odżywiania. Wg niego rodziny te cechują się uwikłaniem, nadopiekuńczością, małą tolerancją konfliktu i unikaniem jego ujawniania
i rozwiązywania, włączaniem dziecka w konflikt rodziców
i sztywnością.

 

v      Uwikłanie: granice podsystemów rodzinnych są zatarte. Granice pokoleniowe również poprzez zjawisko opisane poniżej we włączaniu dziecka w konflikt małżeński. Członkowie rodziny silnie ingerują wzajemnie w tryb życia, co powoduje utrudnienie usamodzielniania się.

 

v      Nadopiekuńczość: najbardziej charakterystyczna cecha rodzin psychosomatycznych. Uniemożliwia autonomię
i samodzielne funkcjonowanie poza rodziną.

 

v      Tłumienie konfliktów: brak przyzwolenia na różnice zdań. Zaprzecza się istnieniu konfliktu.

 

v      Włączanie dziecka w konflikt małżeński: Np. jeden rodzic tworzy koalicje z dzieckiem przeciw drugiemu rodzicowi. Może dojść do triangulacji gdy naraz obie strony stosują tę taktykę. Konflikt małżeński zmienia się w konflikt rodzicielski.

 

v      Sztywność: brak umiejętność wprowadzenia zmian. Np. Rodzice nie pozwalają dzieciom „wyjść” z domu gdy nadchodzi na to czas.

 

v      Pojawienie się dysfunkcji somatycznych u dziecka najczęściej służy utrzymywaniu homeostazy rodzinnej. Na dziecko to delegowane funkcje zastępczego zaspokajania potrzeb innych członków rodziny.
W rodzinach tego typu utrzymuje się stałe napięcie.

 

v      Badania Minuchina  i innych badaczy wykazały najbardziej nasilone cechy dysfunkcjonalności systemu rodzinnego gdzie występowała anoreksja.

 

v      Blok rozszerzający: spójność (sztywność) występowała
w rodzinach anorektycznych, a dezorganizacja przypominającą chaotyczność systemu rodzinnego
w rodzinach bulimicznych.

 

v      W bulimii 5 faz:
I  i II faza: dziecko z objawami choroby będzie wciągane do gry rodziców.
Córka  staje się stronniczką matki bądź ulubienicą ojca.
III faza: okres dorastania, córka stwierdza, że matka darzy kogoś większym uczuciem (któreś z rodzeństwa) i wówczas zwraca się do ojca, prowokując go. Jednak bliskość
z ojcem staje się kłopotliwa i utrudnia rozwój indywidualny.
IV: napięcie wzrasta, córka buntuje się przeciw matce
i ogranicza jedzenie, liczy na poparcie ojca, który jednak zwyczajowo unika konfrontacji.
V faza: rodzinna gra toczy się wokół problemu córki, przez co ona ma poczucie kontroli nada sytuacją rodzinną.

 

v      Obecnie powątpiewa się czy istnieje specyficzny system rodziny psychosomatycznej. Uzasadnione jednak jest uznanie właściwości powodujące dysfunkcjonalność rodzin, w których pojawiają się osoby cierpiące na zaburzenia somatyczne.
 

 

3.      Choroby i dysfunkcje somatyczne jako konsekwencja działania przewlekłego stresu (ujęcie psychofizjologiczne).

 

3.1 Klasyczne badania nad psychofizjologicznymi aspektami stresu w naukach medycznych.

 

v      Cannon – podstawowe pojęcia w jego podejściu to homeostaza i reakcja walcz lub uciekaj.

v      Homeostaza: skoordynowane procesy fizjologiczne, podtrzymujące większość stabilnych stanów organizmu.

v      Mechanizm chroniący organizm przed zachwianiem homeostazy: stymulacja układu współczulnego w sytuacji zagrożenia, która powoduje uwolnienie katecholamin, głównie adrenaliny i noradrenaliny. Co z kolei wzbudza zmiany w układzie krwionośnym.  Następuje również zahamowanie tych układów, których aktywność
w sytuacji zagrożenia obniżyłaby szansę na przetrwanie. Do pewnego momentu ten stan jest adaptacyjny, jednak gdy trwa zbyt długo powoduje zachwianie homeostazy.

v      Selye korzystał z teorii Cannona w swojej koncepcji stresu.

·         Stres jest składowym elementem życia człowieka.
2 rodzaje stresu: odczuwany negatywnie dystres oraz eustres, będący reakcją na bodźce pozytywne.

·         Ogólny zespół adaptacyjny – reakcja organizmu na działanie czynników szkodliwych.

·         Jego koncepcja jest biologiczna, ale stresory wg atora mają nie tylko biologiczną naturę.

·         Faza: alarmowa (szok, przeciwszok)- powiększenie aktywność kory nadnerczy, kurczenie się grasicy, śledziony, węzłów chłonnych i innych struktur limfatycznych, pojawienie się krwawiącyh wrzodów na żołądku i górnych partiach jelit. Nie może trwać zbyt długo no inaczej może doprowadzić do śmierci organizmu.

·         Faza adaptacji – odwrotność pierwszej fazy, kataboliczne procesy zastąpione przez anaboliczne, adrenalina nie jest już wydzielana. Gdy trwa zbyt długo to przechodzi do kolejnej fazy.

·         Faza wyczerpania. Jeśli dojdzie do wyczerpania, organizm poprzez odpoczynek może odbudować zapasy energii ale nie wróci już do formy sprzed fazy alarmu. Co powoduje choroby i starzenie się.

v      Należy kojarzyć pojęcie progu stresu (każdy ma inny, zależny od różnic indywidualnych, indywidualnej odporności czy temperamentu).

 

3.2 Współczesne badania psychologiczne nad zdrowotnymi skutkami stresu.

 

v      Badania prospektywne o charakterze eksperymentalnym.

v      Cohen: stres, zwłaszcza przewlekły, zwiększa podatność na infekcje.

·         Style emocjonalne. Pozytywny mniejsze ryzyko infekcji, negatywny większe.

·         Integracja społeczna i status społeczno-ekonomiczny związany z większą odpornością na choroby (integracja – im większa tym większa odporność, status se – im niższy tym niższa odporność).

·         Wyjaśnił wstępnie mechanizm związku stresu
z odpornością – rola pośrednicząca przypada zakłóceniu regulacji produkcji cytokin.

 

v      3 kategorie stresorów:

·         Najsłabsze stresory uciążliwości dnia codziennego. Ale większe ich nasilenie może powodować występowanie problemów zdrowotnych (grypa, ból gardła, głowy
i lędźwiowej części kręgosłupa).

 

·         Stresory o średniej sile – koncepcja zmian życiowych w postaci skali. Krytyczny wpływ na wystąpienie choroby ma intensywność wydarzeń

 

·         Najsilniejsze stresory – czynniki wywołujące ekstremalny bądź traumatyczny stres. Np. PTSD.

4.      Psychoneuroimmunologia jako współczesna propozycja wyjaśniania zależności psychosomatycznych.

 

v      Dowody na to, że stres czy procesy emocjonalne mają ważne konsekwencje immunologiczne.

 

v      Psychoneuroimmunologia to dziedzina interdyscyplinarna (w razie wątpliwości przeczytajcie sobie tę nazwę kilkakrotnie:>), gdzie współpracują przedstawiciele nauk biologicznych, medycznych
i społecznych. Jej przedmiotem jest zbadanie
i praktyczne wykorzystanie, w naukach o zdrowiu, wzajemnych zależności, między funkcjonowaniem ośrodkowego układy nerwowego, układów hormonalnego i odpornościowego.

 

v      A ter...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin