KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
w grupie 3- 4latków
Temat: Święto Pluszowego Misia
Cel główny:
- Stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi mowy, wyobraźni sprawności motorycznej i wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- utrwala kolejne etapy mycia rąk
- rozwija sprawność fizyczną
- doskonali ekspresję ruchową, manualną i muzyczną
- ćwiczy spostrzegawczość
- nazywa podstawowe część ciała (oczy, uszy, ręce)
- próbuje wyrażać słowami uczucia
- próbuje opowiadać o swojej zabawce
- poprzez maskotkę misia poznaje bliżej samego siebie
- ćwiczy narządy mowy
- naśladuje ruchy inscenizujące treść opowiadania
- odtwarza ruch zgodnie z treścią piosenki
Metody:
- czynne: ćwiczeń,
- słowne: rozmowy, opowiadania,
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, emblematy buzi misia, płyta CD z piosenką „Jadą, jadą Misie”.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
Przebieg:
1. Odnajdywanie emblematów misiów ukrytych na sali. Dziecko zawieszając emblemat na szyi wypowiada swoje imię.
2. Gimnastyka poranna z misiem. Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową; Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan; Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach; Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia pod uniesionym kolanem; „Miś na koniku” – czworakowanie w różnych kierunkach; Ćwiczenia oddechowe – dziecko kładzie misia na brzuszku i wykonuje głęboki wdech(miś się podnosi) i wydech(miś opada).
3. Czynności samoobsługowe.
4. Śniadanie
5. Przedstaw swojego misia.Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola i opowiadają o nim (pytania pomocnicze nauczycielki).
6. Wesoły miś – zabawa dydaktyczna. To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia). Nasz miś jest niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki.
7. Opowiadanie ruchowe ,,Misie i miód":To będzie opowiadanie o misiach, które lubią miód. Ja jestem dużym misiem, wy małymi misiami. Małe misie robią to, co duży miś.- Misie wstają, przeciągają się... w brzuszkach mamy pusto (głaszczą się po brzuchach) i mruczą (mrrr... mrrr...)- tam na drzewie (gest w górę) jest miód- wchodzimy na drzewo (stojąc w miejscu naśladują wdrapywanie się na drzewo)- sięgamy łapą po miód (wyciągają rękę, nabierają na niby miód i wkładają do buzi)- dobry miód (mruczą, mlaskają, oblizują usta)- a tu przyleciała pszczoła i bzyczy (bzzzzzz...)- może użądlić (misie machają łapami)- trach, spadają z drzewa (siadają na podłodze)- w brzuszku pełno (klepią sie po brzuchu)- idziemy spać (ziewają, przeciągają się, kładą na ziemi i udają że śpią).
8. Zabawa przy piosence „Jadą jadą Misie” Dzieci dobierają się w pary i wykonują ruchy zgodnie z treścią piosenki.
9. Zabawa swobodna dzieci.
10. Spacer w okolicy przedszkola.
danielamk