Pytania otwarte - 2012.docx

(109 KB) Pobierz
Pytania otwarte - 2012

Pytania otwarte - 2012

 

1) Dokończ zdanie: Wyroby akcyzowe to
Wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy
Art. 2. pkt 1 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby
tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy;

2) Dokończ zdanie: Nabycie wewnątrzwspólnotowe to...
Nabycie wewnątrzwspólnotowe to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;
Art. 2. pkt 9 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
9) nabycie wewnątrzwspólnotowe - przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;

3) Dokończ zdanie: Skład podatkowy to
skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego;
Art. 2. pkt 10 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
10) skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane - z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego;

4) Dokończ zdanie: Podmiot prowadzący skład podatkowy to...
Podmiot prowadzący skład podatkowy to podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego;
Art. 2. pkt 11 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
11) podmiot prowadzący skład podatkowy - podmiot, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego;

5) Dokończ zdanie: Procedura zawieszenia poboru akcyzy to...
procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe;
Art. 2. pkt 12 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
12) procedura zawieszenia poboru akcyzy – procedurę stosowaną podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach niniejszej ustawy i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, z obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe;

6) Dokończ zdanie: Organami podatkowymi właściwymi w zakresie akcyzy są...
Organami podatkowymi właściwymi w zakresie akcyzy są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej.
art. 14 ust. 1 i 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Organami podatkowymi właściwymi w zakresie akcyzy są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej.
2. Zadania w zakresie akcyzy na terytorium kraju wykonują odpowiednio naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

7) Dokończ zdanie: Zobowiązanie podatkowe przyjmuje się w wysokości wynikającej z...
Zobowiązanie podatkowe przyjmuje się w wysokości wynikającej z deklaracji podatkowej lub z deklaracji uproszczonej, chyba że organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi inną wysokość tego zobowiązania.
art. 21 ust. 5 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
5. Zobowiązanie podatkowe przyjmuje się w wysokości wynikającej z deklaracji podatkowej lub z deklaracji uproszczonej, chyba że organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi inną wysokość tego zobowiązania.

8)Dokończ zdanie: Zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z...
Zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.
art. 30 ust. 1 i 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego.
2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.

9) Dokończ zdanie. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy...
W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.
art. 45 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
2. W przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

10) Dokończ zdanie. Magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się...
Magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.
art. 47 ust. 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
2. Magazynowanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.

11) Dokończ zdanie. Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydaje...
Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podmiotu.
art. 49 ust. 1 i 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podmiotu.
2. Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego może być wydane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony.

12) Dokończ zdanie. Zmiana miejsca prowadzenia składu podatkowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy wymaga uzyskania...
Zmiana miejsca prowadzenia składu podatkowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy wymaga uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego
art. 49 ust. 10 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
10. Zmiana miejsca prowadzenia składu podatkowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy wymaga uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

13) Dokończ zdanie Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego wydawane jest na czas...
Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego wydawane jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, przez właściwego naczelnika urzędu celnego, na wniosek sprzedawcy.
Art. 81 ust. 1 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego wydawane jest na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, przez właściwego naczelnika urzędu celnego, na wniosek sprzedawcy.

14) Dokończ zdanie: Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są...
Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.
Art. 86 ust. 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
2. Paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.

15) Dokończ zdanie. Obowiązek znakowania i barwienia niektórych wyrobów akcyzowych ciąży na...
Obowiązek znakowania i barwienia niektórych wyrobów akcyzowych ciąży na podmiotach prowadzących składy podatkowe, importerach, podmiotach dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego i przedstawicielach podatkowych.
art. 90 ust. 1 i 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Obowiązkowi znakowania i barwienia podlegają:
1) oleje opałowe o kodach CN od 2710 19 51 do 2710 19 69, z których 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350°C lub których gęstość w temperaturze 15°C jest niższa niż 890 kilogramów/metr sześcienny;
2) oleje napędowe o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 - przeznaczone na cele opałowe;
3) oleje napędowe o kodach CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 - wykorzystywane do celów żeglugi, w tym rejsów rybackich.
2. Obowiązek znakowania i barwienia wyrobów energetycznych, o których mowa w ust. 1, ciąży na podmiotach prowadzących składy podatkowe, importerach, podmiotach dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego i przedstawicielach podatkowych.

16) Dokończ zdanie. Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się...
Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
art. 92 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

17) Dokończ zdanie. Do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się bez względu na kod CN...
Do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się bez względu na kod CN
1) papierosy;
2) tytoń do palenia;
3) cygara i cygaretki.
art. 98 ust. 1 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:
1) papierosy;
2) tytoń do palenia;
3) cygara i cygaretki.

18) Dokończ zdanie. Wytwórca znaków może wydawać znaki akcyzy...
Wytwórca znaków może wydawać znaki akcyzy wyłącznie właściwym naczelnikom urzędów celnych w sprawach znaków akcyzy lub podmiotom przez nich upoważnionym.
art. 115 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych powierza wytworzenie znaków akcyzy wytwórcy zapewniającemu bezpieczeństwo wytwarzania i przechowywania tych znaków.
2. Wytwórca znaków może zbywać znaki akcyzy wyłącznie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
3. Wytwórca znaków może wydawać znaki akcyzy wyłącznie właściwym naczelnikom urzędów celnych w sprawach znaków akcyzy lub podmiotom przez nich upoważnionym.

19) Dokończ zdanie. Znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać...
Znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać banderol, znaków cechowych lub odcisków pieczęci.
art. 120 ust. 1 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. Znaki akcyzy mogą mieć w szczególności postać banderol, znaków cechowych lub odcisków pieczęci.

20) Dokończ zdanie. W przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy podmioty posiadające dotychczasowe znaki są obowiązane...
W przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy podmioty posiadające dotychczasowe znaki są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wprowadzenia tego wzoru, zwrócić niewykorzystane znaki podmiotowi, który je wydał. Dotychczasowe znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy zachowują ważność przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru.
art. 134 ust. 1 i 2 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. W przypadku wprowadzenia nowego wzoru znaku akcyzy podmioty posiadające dotychczasowe znaki są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wprowadzenia tego wzoru, zwrócić niewykorzystane znaki podmiotowi, który je wydał.
2. Dotychczasowe znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe przed wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy zachowują ważność przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru.

21) Dokończ zdanie. Znaki akcyzy uszkodzone lub zniszczone w procesie oznaczania są zwracane...
Znaki akcyzy uszkodzone lub zniszczone w procesie oznaczania są zwracane podmiotowi, który je wydał albo niszczone pod nadzorem właściwego naczelnika urzędu celnego.
art. 138 ust. 1 - 4 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
1. W razie wystąpienia strat znaków akcyzy wskutek ich utraty, uszkodzenia albo zniszczenia w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami, w granicach dopuszczalnej normy strat, podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy, właścicielowi wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3, jeżeli oznaczenie następuje w składzie podatkowym na terytorium kraju, oraz podmiotowi dokonującemu produkcji, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, przysługuje odpowiednio zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy albo prawo do otrzymania w zamian nowych znaków akcyzy.
2. Znaki akcyzy uszkodzone lub zniszczone w procesie oznaczania są zwracane podmiotowi, który je wydał albo niszczone pod nadzorem właściwego naczelnika urzędu celnego.
3. Zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy albo prawo do otrzymania w zamian nowych znaków akcyzy przysługuje pod warunkiem przedstawienia protokołu potwierdzającego:
1) utratę, uszkodzenie lub zniszczenie znaków akcyzy oraz
2) zwrot uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy albo zniszczenie uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy.
4. W zamian za znaki akcyzy utracone, uszkodzone lub zniszczone w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych wydaje się znaki akcyzy odpowiadające, co do rodzaju i serii, znakom akcyzy utraconym, uszkodzonym i zniszczonym.

22) Dokończ zdanie: W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących...
W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartość specjalistycznego wyposażenia medycznego.
Art. 104 ust 6a PA
6a) W przypadku samochodów osobowych typu ambulans do podstawy opodatkowania nie wlicza się kwot stanowiących wartość specjalistycznego wyposażenia medycznego.

23) Dokończ zdanie: Znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do...
Znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego.
Art 136 ust. 5-7 PA
5. Od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe mogą być nanoszone wyłącznie znaki akcyzy z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu.
6. Znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego.
7. Znaki akcyzy na wyroby tytoniowe niewykorzystane do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego są zwracane w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego podmiotowi, który je wydał.

24) Dokończ zdanie. Terytorium Wspólnoty Europejskiej to...
Terytorium Wspólnoty Europejskiej to terytorium kraju oraz terytoria państw członkowskich;
Art. 2. pkt 4 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
4) terytorium Wspólnoty Europejskiej - terytorium kraju oraz terytoria państw członkowskich;

25) Dokończ zdanie. Zarejestrowany odbiorca to...
zarejestrowany odbiorca to podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zwane dalej odpowiednio "zezwoleniem na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca" albo "zezwoleniem na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca"
Art. 2. pkt 13 Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
13) zarejestrowany odbiorca - podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo na jednorazowe nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zwane dalej odpowiednio "zezwoleniem na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca" albo "zezwoleniem na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca";

26) Dokończ zdanie. Zarejestrowany wysyłający to...
zarejestrowany wysyłający to podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
Art. 2. pkt 14a Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
14a) zarejestrowany wysyłający - podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;

27) Dokończ zdanie. e-AD - elektroniczny administracyjny dokument...
e-AD - elektroniczny administracyjny dokument, to dokument na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy;
Art. 2. pkt 15 i 15a Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
15) e-AD - elektroniczny administracyjny dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy;
15a) dokument zastępujący e-AD - dokument, na podstawie którego przemieszcza się wyroby akcyzowe z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, gdy System jest niedostępny, zawierający takie same dane jak e-AD;

28) Dokończ zdanie. Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest...
Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:
1) zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
2) złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.
art. 41 ust 1 PA
1. Jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy jest związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych, warunkiem jej zastosowania jest:
1) zastosowanie e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD;
2) złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego.

29) Dokończ zdanie. Zarejestrowany odbiorca nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych...
Zarejestrowany odbiorca nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Art. 59 ust 1 PA
1. Zarejestrowany odbiorca nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

30) Dokończ zdanie. Zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie
Zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie:
1) depozytu w gotówce;
2) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
3) czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe;
4) weksla własnego;
5) innego dokumentu mającego wartość płatniczą (papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski)
art. 67 PA
1. Zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie:
1) depozytu w gotówce;
2) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
3) czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.)
4) weksla własnego;
5) innego dokumentu mającego wartość płatniczą.
2. Zabezpieczenie akcyzowe obowiązuje na całym terytorium Unii Europejskiej.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
1) sposób i miejsce składania zabezpieczenia akcyzowego,
2) rodzaje innych dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane jako zabezpieczenie akcyzowe,
3) sposób dokonania potwierdzenia przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego,
4) wzory druków służących do potwierdzenia przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego
- uwzględniając konieczność właściwego zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych w akcyzie.
Par. 5. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych
1. Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez właściwego naczelnika urzędu celnego jako zabezpieczenie akcyzowe, są papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski.
2. W przypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku na rzecz właściwego naczelnika urzędu celnego.

31) Wymień co najmniej 5 informacji, które należny podać w zgłoszeniu INTRASTAT.
W zgłoszeniu INTRASTAT należy podać:
1) okres sprawozdawczy
2) rodzaj deklaracji
3) kod izby celnej do której jest adresowana deklaracja
4) odbiorca w przypadku przywozu nabywca w przypadku wywozu
5) przedstawiciel w przypadku kiedy zgłoszenia dokonuje osoba upoważniona
6) łączna wartość fakturowa w PLN
7) łączna wartość statystyczna w PLN
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT
§ 14. W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, w zgłoszeniu INTRASTAT wypełnia się następujące pola:
1) okres sprawozdawczy;
2) rodzaj deklaracji;
3) kod izby celnej, do której adresowane jest zgłoszenie INTRASTAT;
4) odbiorca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo nadawca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
5) przedstawiciel - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela;
6) łączna wartość fakturowa w PLN;
7) łączna wartość statystyczna w PLN;
8) łączna liczba pozycji;
9) numer pozycji;
10) opis towaru;
11) kod kraju wysyłki - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo kod kraju przeznaczenia - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
12) kod warunków dostawy;
13) kod rodzaju transakcji;
14) kod towaru;
15) kod rodzaju transportu;
16) kod kraju pochodzenia - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie;
17) masa netto (w kg);
18) ilość w uzupełniającej jednostce miary;
19) wartość fakturowa w PLN;
20) wartość statystyczna w PLN;
21) wypełniający.

32) Wymień, co najmniej trzy osoby, które mogą być przedstawicielem osoby zobowiązanej przy składaniu deklaracji INTRASTAT.
Przedstawicielem osoby zobowiązanej do zgłoszenia INTRASTAT może być:
1) pracownik osoby zobowiązanej lub jej prokurent
2) agent celny lub osoba w imieniu której czynności przed organem celnym dokonuje upoważniony pracownik wpisany na listę agentów celnych
3) adwokat
4) radca prawny
5) doradca podatkowy
art. 99 PC
1. osoba zobowiązana może upoważnić osobę trzecią do dokonywania w jej imieniu zgłoszeń INTRASTAT. Upoważnienie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej
2. osobą trzecią o której mowa w ust. 1 może być:
1) pracownik osoby zobowiązanej lub jej prokurent
2) agent celny lub osoba w imieniu której czynności przed organem celnym dokonuje upoważniony pracownik wpisany na listę agentów celnych
3) adwokat
4) radca prawny
5) doradca podatkowy
3. czynności dokonywane przez osobę w której mowa w ust. 2 w granicach upoważnienia pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla osoby która ją upoważniła

33) Podaj zasady dotyczące systemu upomnień, w sytuacji, gdy organ celny wzywa osobę zobowiązaną do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT.
Zasady dotyczące systemu upomnień, w sytuacji, gdy organ celny wzywa osobę zobowiązaną do dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT polega na tym iż organ celny nie więcej niż trzykrotnie upomina pisemnie tą osobę o konieczności dokonania korekty w zgłoszeniu które już zostało złożone. Organ celny może przed pisemnym upomnieniem wezwać zobowiązanego telefonicznie telefaksem lub za pomocą innego środka łączności.
art. 100 ust. 1 i 2 PC
1. w przypadku niewykonania lub nieprawidłowego wykonania obowiązku o którym mowa w art. 98 ust. 1 organ celny nie więcej niż trzykrotnie upomina pisemnie osobę zobowiązaną o konieczności złożenia zgłoszenia INTRASTAT lub dokonania korekty zgłoszenia dokonanego
2. organ celny przed skierowaniem pisemnego upomnienia o konieczności dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT może wezwać telefonicznie telefaksem lub za pomocą innego środka łączności osobę zobowiązaną do dokonania korekty zgłoszenia lub złożenia wyjaśnień w tym zakresie

34) Jaki jest termin płatności kary pieniężnej, dla osoby zobowiązanej do złożenia zgłoszenia INTRASTAT, która nie dokonała tego zgłoszenia pomimo trzykrotnego pisemnego upomnienia?
termin płatności kary pieniężnej, dla osoby zobowiązanej do złożenia zgłoszenia INTRASTAT, która nie dokonała tego zgłoszenia pomimo trzykrotnego pisemnego upomnienia wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Art. 101 PC
1. Na osobę zobowiązaną, która pomimo trzykrotnego pisemnego upomnienia, o którym mowa w art. 100 ust. 1, za okres sprawozdawczy:
1) nie dokonała zgłoszenia INTRASTAT lub
2) nie dokonała korekty złożonego uprzednio zgłoszenia INTRASTAT
- organ celny może nałożyć karę pieniężną w wysokości 3.000 zł.
2. Karę pieniężną, o której mowa w ust. 1, organ celny nakłada w drodze decyzji.
3. Termin płatności kary pieniężnej wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
4. Karę pieniężną uiszcza się gotówką w kasie urzędu celnego lub przekazuje na rachunek bankowy właściwego organu celnego.
5. Kara pieniężna stanowi dochód budżetu państwa.
6. Do dochodzenia kary pieniężnej stosuje się odpowiednio art. 65 ust. 7-11.

35) W jakiej walucie podaje się wartość statystyczną towaru w zgłoszeniu INTRASTAT?
wartość statystyczną towaru w zgłoszeniu INTRASTAT należy podać w PLN

36) Czy towary przywożone w celu naprawy podlegają zgłoszeniu w systemie INTRASTAT?
Towary przywożone lub wywożone w celu naprawy lub po naprawie nie podlegają zgłoszeniu w systemie INTRASTAT. Naprawa towaru stanowi przywrócenie towaru do jego pierwotnej funkcji lub stanu. Celem tej operacji jest utrzymanie towaru w stanie pozwalającym na jego użytkowanie; może to oznaczać pewną przebudowę, ale nie zmienia w żaden sposób charakteru towaru. Towary do i po naprawie są wyłączone ze statystyki obrotu towarowego między państwami członkowskimi.

37) Czy w zgłoszeniu INTRASTAT podaje się kod CN towaru?
w zgłoszeniu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin