neuro (1).doc

(29 KB) Pobierz

Dominika Libucha

Łukasz Kurek

 

1.      Opis pacjęta.

 

Pacjentka lat 23, studentka filologii polskiej. W badaniu angiograficzym stwierdzono naczyniaka tętniczo-żylnego lewej okolicy skroniowo-potylicznej, dwukrotnie go embolizowano. Wcześniej diagnozowana neurologiczne z powodu występujących od około roku bólów głowy w lewej okolicy skroniowej i napadów nieświadomości. Po zakończeniu kolejnego etapu leczenia embolizacyjnego doszło do krwawienia śródmózgowego z przebiciem do układu komorowego z okolicy naczyniaka. Kontrolne badanie TK wykazało powiększenie się krwiaka śródmózgowego w okolicy naczyniaka oraz krew w układzie komorowym. Pacjentka została operowana, wykonano drenaż komorowy do rogu czołowego komory bocznej lewej. Po 3 tygodniach po operacji pacjentka nie porusza się samodzielnie, niedowład połowiczy prawostronny, samodzielnie nie podejmuje żadnej aktywności, nie inicjuje spontanicznie rozmowy, pytana odpowiada krótko, po dłuższej chwili, często „nie wiem”, lub powtarza słowa zawarte w pytaniu, spowolniała, tempo mowy obniżone. Z relacji rodziny pacjentka często pyta gdzie jest i co tu robi. Często chwilę po otrzymaniu odpowiedzi pyta jeszcze raz o to samo.

 

2.      Badanie

 

Wywiad

- podstawowa rozmowa z pacjentką i rodziną – dopytać się o ogólne funkcjonowanie, nastrój i jego dynamikę w ostatnim okresie, zauważalne różnice w ówczesnym funkcjonowaniu a teraźniejszym  

 

 

Badanie Mowy

 

- Bostoński Test do Diagnozy Afazji:

              - Rozmowa i opowiadanie

              - Rozumienie

              - Ekspresja oralna

              - Czytanie

 

Badanie Pamięci

 

- Test Łączenia Punktów, część B

              - Badamy pamięć operacyjną

 

- COWAT

              - Badamy płynność fonologiczna i pamięć długotrwała

- MMSE

              - Orientacja – pamięć krótkotrwała, długotrwała, operacyjna

 

Koncentracja i sprawność psychomotoryczna

 

- Test Łączenia Punktów, część A

              - Badamy podzielność, przerzutność uwagi, elastyczność poznawcza

 

 

 

3.      Diagnoza

Rozpoznano,

- naczyniaka tętniczo-żylnego lewej okolicy skroniowo-potylicznej, krwiak śródmózgowi – może wskazywać na problemy ze słuchem i rozumieniem mowy

- uszkodzenie lewej okolicy skroniowej – może być odpowiedzialne za napady nieświadomości

- niedowład połowiczny prawostronny

- prawdopodobna Afazja Transkorowa

 

4.      Terapia

 

- Rozmowa z chorym i rodziną. Mająca na celu edukację, umożliwienie przystosowania do przeorganizowania sposobu życia. Poinformowanie o występujących zaburzeniach i dysfunkcjach nimi spowodowanych i kierunki rehabilitacji.

- Pamięci krótkotrwałej - Programów komputerowych do tego przeznaczony, proste powtarzanie poprzednio zobaczonych figur, przerysowywanie figur, powtarzanie prostych zdań.

- Pamięć Operacyjna -  opowiadanie po kolei jakie czynności trzeba wykonać, aby np. zrobić herbatę, zrobić kanapki, zrobić pranie (zadania dostosowane indywidualnie do pacjenta).

- Przystosowanie ogólne-  sporządzenie listy zakupów, , krótkiego opowiadania, w którym trzeba powiedzieć, o której bohater musi, np. wstać aby zdążyć na czas.

- Przetwarzanie Złożonego Materiału Językowego można wykorzystać krótkie opowiadania i metafory pomagać zrozumieć sens ogólny i wskazywać na znacznie.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin