p014.txt

(2 KB) Pobierz
H i s t o r i a
Sura mekkańska, liczy 52 wersety; nazwę otrzymała od imienia występujšcego w 35 wersecie. Sura ta stanowi serię krótkich objawień. Większoć z nich pochodzi z ostatniego okresu mekkańskiego. Wersety 38-42 - będšce modlitwš Abrahama, w której dziękuje on Bogu za to, iż mu dał Isma`ila i Izaaka - to prawdopodobnie przetworzenie medyńskie dawniejszego materiału; w Medynie Prorok zetknšł się bezporednio z gminami żydowskimi, co społecznoci muzuhnańskiej przysporzyło wiele nowych problemów. 
Podobnie jak w surze poprzedniej, jest tu mowa o dawnych posłańcach, których Bbg posylał do różnych ludów dla ich napomnienia, i dopiero Prorok islamu "wyprowadził ludzi z ciemnoci ku wiatłu" (I-5). W ostatnim wersecie stwierdza się też, że Koran zawiera posłanie skierowane do wszystkich ludzi, "aby wiedzieli, iż On - to Bóg Jedyny". 

5 Przypomnij im dni Boga! - tj. dni, w które Bóg dał wiernym zwycięstwo, a ukarał niewiernych. Wyrażenie to przypomina tzw. Dni Arabów (Ajjam al-`Arab) z dawnej uadycji beduińskiej, czyli utwory upamiętniajšce bohaterskie czyny dawnych przodków, będšce też specyficznym gatunkiem literackim. (Por. też S. XLV, w. 14 i Wstęp.) 
9 0 ludach Adi Samud - dawne, zaginione ludy Arabii, często wspominane w tradycji Arabów, a także kilkakrotnie w Koranie. (Por. m.in. przypis do S. VII, w. 14.) 
włożyIi ręce do swoich ust - zdanie enigmatyczne, które dało egzegetom asumpt do różnych przypuszczeń. Jednak znaczenie tego gestu nie jest bliżej znane. 
13 Być może, jest tu aluzja do "wywędrowania" - hidżry - pierwszych wyznawców islamu do Abisynu z powodu przeladowań, jakie cierpieli od wrogich nowej religii mekkańczyków. 
30 O n i u s t a n o w i I i r ó w n y c h B o g u - tzn. uznawali i czcili bóstwa, stawiajšc je na równi z Bogiem. 
31 Werset ten wydaje się pochodzić a okresu medyńskiego, jak na to wskazuje m. in. słownictwo. 
37 obok Twego więtego Domu -wištyni Ka`by w Mekce. 
42 do Dnia, kiedy ich spojrzenia osłupiejš -dodnia Sšdu Ostatecznego. 
45 i przytoczylimy wam przypowieci - tj. przypomnielimy wam pouczajšce przykłady o tych ludach, które zostały unicestwione z powodu swojego zepsucia. 
46 Słowa tego wersetu sš skierowane, wydaje się, przeciwko niewiernym mekkańczykom, a nie przeciwko dawnym ludom. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin