ocatan izoamylu ( banana oil)[1].doc

(157 KB) Pobierz
Octan izoamylu (banana Oli)

Laboratorium

 

Technologia Chemiczna

 

 

 

Octan izoamylu (banana oil)”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Radke

gr. IV TCh

 

 

 

 

Octan izoamylu (banana Oil)

 

 

 

 

 

 

 

Wykonanie:

 

W kolbie trójszyjnej 250 cm3 zaopatrzonej w chłodnicę zwrotną, umieściliśmy   alkohol izoamylowy i lodowaty kwas octowy. Następnie dodaliśmy kwas siarkowy oraz kilka kamyczków wrzennych a następnie wszystko ogrzewaliśmy w temperaturze łagodnego wrzenia przez 90 min.

Po ochłodzeniu do temperatury otoczenia wlaliśmy do kolby wody i wymieszaliśmy. Całość przenieśliśmy do rozdzielacza i rozdzieliśmy, następnie dwukrotnie przemyliśmy ( po 40 cm3) roztworem wodnym o składzie 5%NaHCO3+5% NaCl. Fazę organiczną przenieśliśmy do szczelnie zamykanej buteleczki i dodaliśmy środka suszącego CaCl2. Po przesączeniu roztworu otrzymaliśmy gotowy produkt.

 

 

 

Zastosowanie:

 

Octan izoamylu ma szerokie zastosowanie jako środek zapachowy w przemyśle spożywczym ( wszelakiego rodzaju produkty spożywcze-jogurty, galaretki, kiśle, nadzienia, aromaty do ciast), kosmetycznym( olejki do kąpieli, kremy), wędkarskim (zapachy do zanęt i przynęt), erotycznym ( zapach do prezerwatyw)

 

 

 

 

 

 

 

Obliczenia:

 

MCH3COOH=60,1g/mol

dCH3COOH=1,06g/cm3

VCH3COOH= 60 cm3

M banana oil=130,19g/mol

 

m banana oil =130,19*60*1,06/60,1=137,77 g

 

137,77 – 100%

80,08               - x

 

x=58,13%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wnioski:


Otrzymany preparat swoim zapachem nie do końca przypomina zapach bananów co może potwierdzać iż nie jest on odpowiedniej czystości, co potwierdzają obliczenia wydajności (58,13%).

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt szybkie grzanie roztworu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin