Cellulit, rozstępy + preparaty.doc

(183 KB) Pobierz

Temat: CELLULIT

CELLULIT (lipodystrofia) – jest choroba o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej. Dotyczy komórek tłuszczowych, tkanki łącznej i zaburzeń w mikrokrążeniu skóry i w tkance podskórnej. Jest to zmiana ukształtowania skóry w okolicy kończyn dolnych, szczególnie ud, miednicy, brzucha, rzadziej ramion, biustu, początkowo o charakterze tzw. „skórki pomarańczy”, później pikowanego materaca. Zmiany te wywołują duży dyskomfort psychiczny. 

Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. W okresie przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%.Podsumowując: cellulit dotyczy ok. 60 - 70 % kobiet/niektórzy badacze oceniają te ilość na 85 - 90 %/.

 

http://www.aidem.eu/allegro/aidem/cellulit.JPG

 

Cellulit rozwija się w kilku etapach:

Etap 1 nie ma objawów klinicznych, występuje jedynie zastój żylny i limfatyczny. Rozpoczyna się gromadzenie tłuszczów przez adipocyty (komórki tłuszczowe) co powoduje rozpychanie tkanki.

Etap 2 zaznacz Asię uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej. Przepływ krwi może być w niektórych okolicach znacznie obniżony na skutek ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty. Może wytworzyć się obrzęk, który objawia się wystąpieniem „skórki pomarańczowej”. Uszkodzenie w tym stadium ma tylko charakter estetyczny.

Etap 3 złogi włókiem i substancji podstawowej tkanki tłuszczowej zaczynaja się odkładać wokół nagromadzonych zrazików tłuszczowych. Dochodzi do zwłóknienia niektórych części tkanki podskórnej. Nasilają się zaburzenia krążenia. Jest to początek choroby.

Etap 4 złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki które uciskają naczynia krwionośne włosowate, włókna nerwowe (wywołują mniej lub bardziej silny ból). Na tym etapie cellulit staje się chorobą.

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU.

Przyczyny powstawania cellulitu nie są do końca poznane. Czynnikiem sprawczym mogą być:

- zaburzenia krążenia

- hormony (estrogeny)

- genetyka

Największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony - ESTROGENY. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii. To estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. Efektem tego jest zwiększona przepuszczalność naczyń i powstanie miejscowego obrzęku. Obrzęk powoduje ucisk na otaczające komórki, szczególnie tłuszczowe, które są w tym momencie gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Efektem tych zaburzeń w obrębie komórek tłuszczowych jest ich powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych. Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej.

 

DIAGNOSTYKA CELLULITU

1.     Badania palpacyjne – badamy grubość tkanki podskórnej, spoistość, nadwrażliwość na dotyk, ból, zwiększenie ruchomości względem podłoża.

2.     Badania antropometryczne – są to pomiary obwodów ciała w ustalonych miejscach. Wykonujemy je przed zabiegiem i po zabiegu.

LECZENIE CELLULITU

Aby profilaktyczne i terapeutyczne działania przyniosły optymalny skutek terapia musi być przeprowadzona wielokierunkowo. Optymalny rezultat przynosi połączenie zabiegów lekarskich, kosmetycznych i fizjoterapeutycznych.

1.     Preparaty doustne.

ü     Kiedyś stosowano wyciągi z tarczycy, środki moczopędne, amfetaminę pod „przykrywką” preparatów homeopatycznych – odradza się to

ü     Enzymy (chymotrypsyna, mukopolisacharydaza)stosowane drogą parenteralną - są zarzucone

ü     środki znoszące łaknienie (amfetaminowe) – wyjątkowo stosowane w dużej otyłości, uważane są za środki dopingujące

ü     TRIACANA – na receptę, blokuje fosfodiesterazy w adipocytach (w efekcie lipoliza)

ü     Dodatki spożywcze – mają działanie moczopędne, wpływają na lipolizę, lipogenezę. Występują często jako mieszanki. Zawierają kofeinę (do 4%), witaminy z grupy B i oligoelementy.

ü     Najczęściej stosowane rośliny: lubczyk bagienny, drzewo gorzkiej pomarańczy, wiśnia, brzoza, lebioda, skrzyp.

2.     Preparaty zewnętrzne.

ü     Mleczka antycellulitowe

ü     Peelingi

ü     Kremy antycellulitowe

ü     Serum (koncentraty)

ü     Maski

 

TECHNIKI STOSOWANE W LECZENIU CELLULITU

1.     JONOFOREZA – zwiększa przenikalność substancji aktywnych w głąb skóry

2.     ENDERMOLOGIA (masaż aparaturowy) – masaż okolic leczonych przez zasysający ucisk, za pomocą specjalnych aparatów; wykonujemy w gabinecie kosmetycznym

3.     MASAŻ WIBRACYJNY

4.     PRESOTERAPIA – masaż pneumatyczny

5.     LIPOSUKCJA – metoda chirurgicznej aspiracji tłuszczu, w odessanym miejscu dochodzi do zrostów i nie odrasta tkanka tłuszczowa

6.     FIZJOTERAPIA – masaż i manualny drenaż limfatyczny

7.     MEZOTERAPIA LIPOLITYCZNA

8.     DRENAŻ LIMFATYCZNY – ręczny lub za pomocą aparatu (np. Cellu M6)

Uzupełniająca terapię może stanowić: naświetlanie barwnym swiatłem, użycie ssawek, olejków eterycznych, zabiegi okluzyjne (zawijanie).

KOLEJNOŚĆ ZABIEGÓW: pobudzenie, wzmocnienie, odfiltrowanie.

DIETA ANTYCELLUITOWA


Obrazek
1. Twarda reguła: żyj zdrowo i lekko.

2. Dieta ta nie jest do stosowania na chwilę, a raczej jest to sposób na życie.

3. Ogranicz znacznie słodycze i wszystkie fast foody, powodują one odkładanie się tkanki tłuszczowej.

4. Wyeliminuj ze swojej diety wszelkie używki: kawę ogranicz do jednej dziennie, rzuć palenie papierosów.

5. Zmniejsz używanie soli, powoduje ona obrzęki, alternatywą jest stosowanie mieszanek ziołowych typu kolendra, bazylia, estragon czy majeranek.

6. Jedz lekkostrawne potrawy typu: ryby, białe mięso, ryż, pamiętaj przyspieszają tempo trawienia.

7. Potrawy typu sałata, pomidory czy ziemniaki są źródłem potasu i mniejszają obrzęki

8. Jedz dużo owoców i warzyw, przyswajają witaminy i mikroelementy.

9. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w witaminę B np. jajka, kiełki zbóż czy drożdże.

10. Jadaj ryby, orzechy, oleje roślinne, oliwę i tzw. miękkie margaryny, są one bogate w kwasy tłuszczowe, które poprawiają metabolizm tkanek z rozwijającym się cellulitem, zapobiegają odkładaniu się tkanki, jak również przyspieszają jej spalanie.

11. Wypijaj ok 2 litrów wody niegazowanej z niską zawartością sodu, wypłukuje toksyny.

12. Jedz dużo owoców i warzyw, przyswajają witaminy i mikroelementy.

13. Posiłki staraj się jadać regularnie 4-5 razy dziennie o stałej porze w niewielkich ilościach

14. Pij zieloną herbatę, ma działanie przyspieszające trawienie.

Bardzo ważnym składnikiem diety antycelluitowej jest błonnik. Ma on dwie postacie:

- rozpyszczalnego w wodzie, który spowalnia wchłanianie tłuszczu. Występuje w cytrusach i jabłkach

oraz

- nierozpuszczalnego w wodzie, chroniącego przed zaparciami. Pokarmy w których występuje to: ciemny ryż, grube kasze.

 

PROFILAKTYKA

- wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne poprawiające krążenie (aerobowe)

- zmieniać często pozycje ciała podczas wykonywania pracy siedzącej lub dalekich podróży

- właściwie zbilansowana dieta

- nie nosić obcisłego ubrania, nie siedzieć długo w jednej pozycji – wywołują niedokrwienie

- unikać stresu

- antykoncepcja – właściwie dobrana, jeśli konieczna

 

CELLULITIS

Jest to rodzaj stanu zapalnego tkanki podskórnej, który należy wykluczyć przed terapią manualna cellulitu. Cellulitis jest jednostką chorobową wymagająca leczenia klinicznego. Terminy te są często mylone.

 

Masaż wspomagający leczenie cellulitu.

Ma na celu usuwanie złogów toksyn, pobudzając właściwe funkcjonowanie skóry. W gabinetach masaże wykonywane są zwykle seryjnie po 5, 10 zabiegów, natomiast w domowych warunkach należy wykonywać zabiegi trwające ok. 20-30 minut.         
Efekt jest taki, że skóra staje się napięta, bardziej jędrna, zaś efekty przy odpowiednim zachowaniu diety i ćwiczeń, utrzymują się przez długi czas,


1 ruch

Masaż należy wykonywać po kąpieli lub po prysznicu o naprzemiennej temperaturze wody. Ważne jest, aby pobudzić krążenie krwi. Na rękę nakładamy rękawicę odpowiednio do tego wykonaną lub szorstką myjkę z trawy morskiej. Masaż rozpoczynamy od kostki przesuwając się w kierunku pachwin. Ruchy są koliste i spokojne.

Obrazek

2 ruch

Przyjmijmy pozycję siędzącą z lekko uniesionymi nogami do góry. Ruchem pociągłym rozpoczynamy masaż od kostki do ud i pachwin. Wspomagająco proponujemy zastosować preparaty antycellulitowe lub nawilżające (olejki, mleczka, oliwki)
Jeśli masz skórę skłonną do naczyń unikaj preparatów rozgrzewających oraz zawierających ksantyny, np. kofeinę lub teofilinę. Ich działanie polega na rozkurczaniu naczyń wywołujących osłabienie ściany.

Obrazek

3 ruch

Kolejna propozycja to delikatne uciskanie miejsc szczególnie objętych cellulitem czyli partii ud i pośladków. Układ rąk tworzy zaciśniętą dłoń w pięść. Ćwiczenie to powtarzamy kilkakrotnie.

Obrazek

4 ruch

Chwytamy fałd skórny obiema dłońmi i uciskamy palcami. Uciskamy rytmicznie, ale delikatnie tak, aby nie doprowadzić do efektu pieczenia skóry.

Obrazek

5 ruch

Zabiegi uciskania skóry są niezwykle efektywne, dlatego należy stosować je często. Kolejny przykład uciskania skóry polega na uchwyceniu fałdu skórnego obiema dłońmi i przesuwaniu jej w przeciwnych biegunach tworząc tzw. "ruchomy wał"

Obrazek

6 ruch

W końcowym etapie ćwiczeń należy wmasować preparaty antycellulitowe deliakatnymi spokojnymi ruchami. Rozpoczynamy od kostki, kierując się do ud i pośladków.

Cały zabieg jest dość wyczerpujący, dlatego bezpośrednio po nim należy przyjąc postawe relaksującą, usiąść wygodnie z uniesionymi lekko do góry nogami na czas 10-20 minut

Wg. Moniki Rebelak (źródło: Internet)

 

TEMAT: ROZSTĘPY

                           


http://kulturystyka.magicsport.pl/IMG/bef_str2.jpg
http://www.poland.us/files/artykuly/file44fef6bf81874.200609061226
 

Rozstępy - są to linijne zanikowe ogniska, przypominające płaskie blizny, będące wynikiem nadmiernego rozciągania skóry. Najczęstszą przyczyną rozstępów  jest napięcie powstałe na skutek szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, mięśni lub szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania. W warunkach zwiększonego napięcia w skórze fibroblasty, komórki wytwarzające kolagen, nie nadążają z jego produkcją, co skutkuje utratą elastyczności i skóra niejako „rozstępuje się”. W początkowym, aktywnym okresie, tworzą się linijne czerwone ogniska, które po kilku latach „dojrzewają” - stopniowo bledną i stają się szersze, a powierzchnia ich jest nieco zagłębiona, rzadziej wypukła. Typowa lokalizacja to: skóra brzucha, ramion, ud, bioder, pośladków, grzbietu, piersi. W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe rozstępy najczęściej występują od wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud.

Powstawanie rozstępów jest dwuetapowe. Pierwsze stadium jest fazą zapalną. Zmiany są czerwone, hypertroficzne (ubytki w tkance miękkiej). Jest to ostatni moment, kiedy stosowanie odpowiednich środków medyczno-kosmetycznych może przynieść zadawalające efekty. W drugim stadium - fazie zanikowej, następuje ich zbielenie, zmniejszenie, a nawet czasem zanikanie, co niestety jest bardzo mylące. Sądzimy wówczas, ze problem mija samoistnie podczas gdy on się tylko utrwala w postaci blizny zanikowej. Jakiekolwiek leczenie w fazie zanikowej, może jedynie zmniejszyć defekt skóry, poprawić jej wygląd, nigdy natomiast nie przywróci jej stanu poprzedniego.

 

Przyczyny powstawania rozstępów:

- szybki przyrost masy ciała

- ciąża

- kulturystyka

- otyłość

- szybki wzrost w okresie dojrzewania

- zaburzenia hormonalne

- skłonność uwarunkowana genetycznie

Leczenie:

Przyczynowe – w niektórych przypadkach możliwe jest zahamowanie tworzenia się nowych rozstępów np. poprzez zmniejszenie wagi ciała, zaprzestanie ćwiczeń powodujących przyrost mięśni, wyrównanie istniejących zaburzeń hormonalnych. Postulowane działania profilaktyczne (kremy przeciw rozstępom, masaże) w praktyce mają niewielkie znaczenie.

Fraxel re:pair – laser, którego działanie umożliwia przebudowę rozstępów zarówno na powierzchni jak i w głębszych warstwach (stymulacja produkcji nowego kolagenu) stosuje się w leczeniu rozstępów „dojrzałych”. Wykonuje się od 1-3 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni.

Peeling TCA – Zabieg polegający na złuszczaniu naskórka. Z reguły wykonuje się kilka zabiegów w odstępie 3-6 tygodni. W efekcie rozstępy stają się płytsze, ich granice zacierają się, przez to stają się mniej widoczne.

Mikrodermabrazja - metoda mechanicznego delikatnego ścierania naskórka strumieniem mikrokrysztąłków korundu. Metoda porównywalna z peelingiem TCA.

Dermabrazja – pozwala na głębsze ścieranie skóry i naskórka. W porównaniu do mikrodermabrazji cechuje się dłuższym okresem gojenia po zabiegu, ale i głębszym działaniem niezbędnym w leczeniu zaawansowanych, głębokich rozstępów. Zwykle wykonuje się tylko jeden zabieg.

Laser KTP, urządzenia typu IPL – stosowane głównie w leczeniu wczesnych czerwonych rozstępów. Ich działanie polega na zamykaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu znika czerwony kolor rozstępów, oraz pobudzaniu produkcji nowego kolagenu.

Leczenie rozstępów każdorazowo wymaga indywidualnej oceny i doboru optymalnego programu leczenia. Niejednokrotnie kojarzy się różne metody np. mikrodermabrazja + peeling lub IPL + Fraxel re:pair celem uzyskania maksymalnego efektu w danym przypadku.

Zasadą jest, że metody bardziej inwazyjne (Fraxel re:pair, dermabrazja) dają lepsze i szybsze wyniki, wymagają jednak dłuższego okresu gojenia. Metody mniej inwazyjne (mikrodermabrazja, peeling, IPL) powodują krótszy czas gojenia lecz wymagana jest większa liczba zabiegów.

Na głębokie rozstępy pomoże dermabrazja (głębokie ścieranie skóry specjalnym aparatem, w znieczuleniu), złuszczanie warstw naskórka laserem lub chirurgiczne usunięcie zmienionych powierzchni skóry. Te dwa ostatnie zabiegi wykonują kliniki chirurgii plastycznej.

ZAPOBIEGANIE:

- unikaj nadmiernego przyrostu wagi

- od pierwszych miesięcy ciąży dobrze nawilżaj skórę (smaruj kremem brzuch, uda, a także piersi, możesz używać do tego specjalnych kosmetyków przeciwko rozstępom dla kobiet w ciąży (np. Avent, Mustela), masła kakaowego lub olejku migdałowego. Niektórzy polecają preparaty, które zawierają skrzyp polny, ogórecznik lekarski, bluszcz, przywrotnik, witaminy, a nawet zwykłą oliwkę dla niemowląt

- ważne jest, by kremy wcierać kolistymi ruchami, delikatnie masując skórę, a także by robić to systematycznie rano i wieczorem

- stosuj odpowiednią dietę, bogatą w witaminy, zwłaszcza wit. E, mikroelementy, cynk oraz krzem

- gimnastykuj się. Gimnastyka wzmacnia naskórek i poprawia krążenie krwi. Zwróć tylko uwagę, by ćwiczenia były odpowiednie dla kobiety w ciąży. Poleca się pływanie.

 

 

TEMAT: PREPARATY PRZECIWCELLULITOWE I PRZECIW ROZSTĘPOM

Preparaty z tej grupy produkowane są w postaci balsamów, żeli, olejków. Podstawę do masażu tworzą oleje o dobrych właściwościach poślizgowych np., z jojoby, makadamia, migdałowy, z kiełków pszenicy. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie, przepływ limfy, przemianę materii.

Tu olejki: cerdowy, piołunowy, cyprysowy, z mirty, grejpfrutowy, rozmarynowy, sosnowy.

Balsamy i żele przeciw cellulitowi zawierają kofeinę przyspieszającą rozkład tłuszczów. Escyna z kasztanowca, ekstrakty z bluszczu i alg mają działanie ujędrniające, poprawiające krążenie, mogą tez silnie nawilżać skórę. To nawilżenie przyczynia się do widocznego wygładzenia skóry. Kompleksy nawilżające w tych preparatach to: z kwasu mlekowego, gliceryny, sorbitolu, mocznik, allantoina, hydrolizaty protein, mukopolisacharydy, itd.

Dzięki zabiegom kosmetycznym poprawia się napięcie skóry i wzmacnia tkanka łączna.

Na rynku jest mnóstwo preparatów zapobiegających, lub usuwających rozstępy. Niestety, wcieranie kremów nie zapobiegnie ich powstaniu i nie wyleczy rozstępów. Stosowanie kremów poprawi natomiast ogólny wygląd skóry.

Składniki aktywne zawarte w preparatach przeciw cellulitowi i przeciw rozstępom (na podstawie katalogu firmy Bielenda):

Kofeina, bluszcz, ekstrakt z zielonej herbaty, fitohormony, wit. C, Wit. E, skrzyp, kasztan, glinka biała i zielona, olejki aromaterapeutyczne: cedrowy, cytrusowy, grejpfrutowy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin